Brickos

TA NDIHMOJME USHTARIN DHE VETERANIN E UÇK-SE VEHBI TAHIRI NGA PODUJEVA!

TA NDIHMOJME USHTARIN DHE VETERANIN E UÇK-SE VEHBI TAHIRI NGA PODUJEVA!

ISH USHTARI DHE VETERANI I UÇK-SE VEHBI TAHIRI NGA ZHITIA E PODUJEVES REPUBLIKA E KOSOVES I VETMUAR JETON PA SHTEPI PA GRUA PA FEMIJE NE GJENDJE BUZETRAGJIKE

Ish ushtari i UÇK- se Vehbi Tahiri nga Zhitia e Podujeves Republika e Kosoves ish ushtar i UÇK Zones se Pashtrikut qe 21 vjet jeton ne baraka ne kushte teper te renda te banimit ne Podujeve pa asnje prone as shtepi as toke . Ai jetoi 21 vjet me bashkeshorten e tij Sabrie Shala Tahiri 45 vjeqare e cila i vdiq pese dite me pare nga infrakti dhe nje smundje e rende e infeksionit te gjakut e cila vdiq ne kliniken universitare te Kosoves ne Prishtine.

Ai e kishte te veshtire e varrimin e bashkeshortes nga kushtet e renda sociale .

Ai u detyruar qe nga pamundesia te organizoj te pame pritje per ngushellime te hapura per vdekjen e bashkeshortes se tij .

Por u detyrua qe edhe ne mungese te kushteve financiare te organizoi te pame vetem per rrethin e ngushte familjar te cilat i organizuan ne pak metra hapesire e oborrin e barakes se vellaut te tij ku edhe ai jeton ne kushte te renda te banimit pa shtepi bashke me familjen e tij dhe keto te pame u permbyllen dje me dhimbje dhe pikellim te thelle.Ushtari dhe Veteran i UÇK- se i Vehbi Tahiri i vetmuar me pikellim te thelle pas perfundimit i vetmuar i duhet te jetoi ne nje barake nje dhomshe dhe nje paradhome te cilen e kishte improvizuar me nje pjese te kredise se huazuar ne nje banke. Ai i vetmuar pa grua pese dite me pare dhe pa femije duhet te jetoj me vuajtjet e thella te mjerimit dhe pikellimit qe i solli vdekja e bashkeshortes.

E tmershme kjo tragjedi jetesore e nje ish ushtari te lirise se Kosoves i cili me dashuri te flakte per atdheun dhe lirine e Kosoves iu bashkua UÇK se thirrjes per mobilizim dhe nga Maqedonia e la Tetoven dhe kaloi ne Shqiperi dhe iu bashkua UÇK- se dhe bashke me ushtare te tjere luftoi ne Zonen e Pashtrikut ne shume beteja te lavdishme perballe okupatorit serb. Per Vehbiun enderr deshire ishte vetem Liria e atdheut per te cilen luftoi deri ne diten e fundit te çlirimit nga okupatori dhe gjenocidi serb.

Mirepo pas Lirise ai u perballe me jete teper te rende i pa pune madje pa shtepi pa asnje prone dhe jeton ne Podujeve ne nje barake e cila nuk eshte prone tij per 21 ne vjet Liri ai asnjehere nuk u ankua .

Per te mjaftoi vetem Liria e atdheut e cila edhe ne keto kushte teper te veshtira te jetes dhe banimit u ben edhe nje shkak me teper perkeqesimit te gjendjes shendetesore i vdekjes se bashkeshortes se tij e cila e la vetem ne kete barake nje dhomeshe te cilin e rrah shpesh here edhe shiu edhe bora e madhe kur shkrihet.

Vehbiu nuk e braktisi atdheun ai erdhi nga jashte iu bashkua UÇK se per ta çliruar Kosoven nga okupatori serb.

Ndersa institucionet tona komunale te Podujeves dhe ato shteterore nuk ben asgje per per zgjidhjen e banimit te ketij veterani te UÇK- se .

Madje ky ushtar trim atdheu dhe lirie punon pune private teper te renda per te mbijetuar per te mos ia shtrire doren askujt per mbijetese.

Vehbiu i vetmuar dhe i pikelluar nga vetmia dhe dhimbja e humbja e bashkeshortes qe te vetmen e kishte prane shpirtit te tij ne ate barake per 21 vite ai eshte i denuar me permbarues privat shkaku i pamundesise se shlyerjes se borgjeve te energjise elektrike te cilat i shlyen i ndalen nga llogaria e tij e nje pensioni te Veteranit ne vlere prej 170 . euro .

85 euro i ndalen per nje kredi disa vjeqare cdo muaj ndersa mbi 30 euro tjera i ndalen per shlyerje te borgjit te energjise elektrike dhe borgjit te ri mujor qdo muaj..

Por ai serish nuk ankohet per mbijetese edhe pse i mbesin per jete diku 50 . euro ku keshtu ka jetuar per shume vite me bashkeshorten e tij te ndjere edhe pak nga puna e tij kohe pas kohe qe punonte.

Ai i pikelluar me kete buzetragjedi dhe mjerim pa grua pa femije pa shtepi i vetmuar si ushtare i lirise se Kosoves krenare me ate qe beri lufte per lirine e shtetit dhe popullit te tij .

Ka nje kerkese per te gjithe njerezit e vullnetit te mire per atdhetaret e kombit dhe atdheut per ata qe e duan vendin lirine me shpirt dhe zemer qe ti dalin ne ndihme qe ti mundesojne ndertimin e nje shtepie diku me dy ari truall.

Sa per te jetuar edhe ndonje vit qofte edhe keshtu i vetmuar por mos te perfundoi jeta ime ne keto kushte buzetragjike sikur e bashkeshortes se tij te ndjer.

Vellezer motra shqiptare kudo jeni ne diaspore dhe ne atdhe me ndihmoi me ndertoni nje shtepi sado e vogel qe te jete edhe ndonje dite vit sa me ka dhuruar Zoti jete qe te jetoj me dinjitet me tej .

Sot kur ju drejtohem publikishte dhimbja dhe pikellimi behen per mua edhe me renda sa nuk kam fjale dhe sa nuk mund ti shprehe. bashkeshorten time e mbulova ne dheun e Kosoves sone te dashur por dhashre Zoti ndihma dhe kontributi i juaj te mos vuaj me keshtu as une asnje ushtar lirie dhe askush ne bote .

Une nuk luftova per interes as per pushtet as pozite as parti as per meshire por per liri jete me te mire per popull dhe atdhe.

I till i gatshem jam serish kudoher nese me therret mua atdhe.

Ju faleminderit mbeshtetjes suaj nga une ushtari dhe veterani i Uçk-se Vehbi Tahiri Rruga Lordi Bajron Podujeve Kosove

Nr kontaktues +38345372480.

Kjo inciative per humanizem u percaktua nga miku im i Kosoves poeti dhe ish mesimdhenesi Ilmi Tahiri nga Podujeva e Kosoves qe njeherit eshte vellau i veteranit ne fjale dhe me perkrahjen time nga une Flamur Ballazhi.

Vellezer e motra ky rast eshte i dhimbshem sipas te gjitha fotografive dhe live camera kam konstatuar gjendjen shume te rende per nje luftetar lirie i cili ka nevoje per nje kulm mbi koke, Ky luftetar lirie I UÇK se Kosoves kurre nuk u nenshtrua por mbeti faqebardhe perpara Kosoves dhe Atdheut per Liri!

Shkruar nga Nismetaret e kesaj nisme per ti dalur ne ndihme ketij ushtari te Uçk se .

Une Ilmi Tahiri vellau i Vehbi Tahit dhe Flamur Ballazhi Çikago Ilinois Amerike .

BPB

NUMRI I XHIROLLOGARISE BANKARE .

IBAN: XKO513-00-0037009841,63

VEHBI TAHIRI .

Kontrolloni gjithashtu

Ramadan Pllana: HALIT ZEQIRI një veprimtar i orëve të para për çlirim e bashkim kombëtar (24. 04. 1954 – 02. 10. 2021)

HALIT ZEQIRI një veprimtar i orëve të para për çlirim e bashkim kombëtar (24. 04. …