Shkon mbi 100 numri i personave që e humbin jetën që nga fillimi i sulmeve ajore izraelite në Gaza

Të paktën 36 mijë e 731 palestinezë janë vrarë në ofensivën e Izraelit në Rripin e Gazës që nga tetori i kaluar

Të  paktën 36.731 palestinezë janë vrarë në ofensivën e Izraelit në Rripin e Gazës që nga tetori i kaluar, tha sot Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar, transmeton Anadolu. Ministria tha në një deklaratë 83.530 persona të tjerë janë plagosur gjithashtu nga sulmet. “Sulmet izraelite vranë 77 persona dhe plagosën 221 të tjerë në 24 orët e fundit”, thuhet në deklaratë. “Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata”, theksohet më tej. Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor të vitit të kaluar, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm. Tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në rrënoja, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e fundit urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se zona të pushtohej më 6 maj.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …