Airport Adem Jashari
kek
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Thaçi: E drejta e përfshirjes së Kosovës Lindore me Kosovën është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike
Thaçi: E drejta e përfshirjes së Kosovës Lindore me Kosovën është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike

Thaçi: E drejta e përfshirjes së Kosovës Lindore me Kosovën është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike

Kryetari Thaçi ka thënë se e drejta e përfshirjes së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Republikën e Kosovës është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike dhe siguri për qytetarët e asaj treve për të jetuar në trojet e tyre. “Kjo përpjekje ka ndalur së realizuari angazhimet e sofistikuara që veriu i Kosovës t’i dorëzohet Milan Radojçiqit, fillimisht pasuria e Trepçës, për të vazhduar me transformimin e pasurive shtetërore në ato komunale (katër komunat e veriut) dhe, po ashtu, ka parandaluar planet për sovranitet të dyfishtë dhe asociacion me mandat ekzekutiv, modeli i Republikës Serbe, pra autonomi rajonale”, ka shkruar ai. Thaçi ka theksuar se vazhdon të beson fuqishëm se Kosova Lindore duhet t’i bashkohet Kosovës. “Dhe për arritjen e këtij qëllimi ne duhet të jemi të bashkuar. Humbja eventuale e kësaj mundësie, do të jetë gabim historik i pariparueshëm”, ka shkruar kryetari.

Kontrolloni gjithashtu

Thaçi: UÇK nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 në saje të guximit dhe trimërisë së dëshmorëve dhe heronjve tanë

Thaçi: UÇK nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 në saje të guximit dhe trimërisë së dëshmorëve dhe heronjve tanë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar Xhevë dhe Fehmi Lladrovcin në 21 vjetorin e ...