kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / “The Times”: Albin Kurti i ka kritikuar ashpër misionet ndërkombëtare por edhe vetë shtetësinë e Kosovës
Kryeministri Kurti: Epopeja e UÇK-së ndryshoi popullin dhe historinë sepse kishin vënë shtetin mbi familjen

“The Times”: Albin Kurti i ka kritikuar ashpër misionet ndërkombëtare por edhe vetë shtetësinë e Kosovës

Njeriu që do të jetë kryeministër i Kosovës ka ofenduar shumë njerëz në rrugëtimin e tij nga një rebel në politikanin kryesor, shkruan Hannah Lucinda Smith për “The Times”. Pushteti mund të paraqesë dilema kur keni arritur emrin si një rebeluar, siç po e mëson Albin Kurti, kryeministri në ardhje i Kosovës. Në epokën e pasluftës ai iu drejtua me kritika misioneve ndërkombëtare të ngarkuara me mbikëqyrjen e rimëkëmbjes së Kosovës, së pari Kombeve të Bashkuara dhe më vonë Bashkimit Evropian. Kur Kosova e fitoi pavarësinë e saj më 2008, ai e kritikoi edhe atë, duke refuzuar ta njohë flamurin e saj dhe duke preferuar të paraqitej para flamurit me shqiponjën dykrenare të Shqipërisë, me të cilën ai avokon bashkimin.

Kontrolloni gjithashtu

Rasim Lajiq: Aplikimi i reciprocitet, të paralajmëruar nga Kosova, është më i keq sesa taksa prej 100 për qind

Ministri serb, Rasim Lajiq, duke folur për qarkullimin e mallrave, pas heqjes së taksës më ...