U mbajt takimi i parë i marrëveshjes së re Rama - Berisha që parashikon ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare

U mbajt takimi i parë i marrëveshjes së re Rama – Berisha që parashikon ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare

U mbajt takimi i  parë i nmarrëveshjes së re Rama-Berisha që parashikon ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare. Elisa Spiropali, Ermonela Felaj, Bledi Çuçi, Klotilda Bushka, Mimi Kodheli dhe disa të tjerë kanë përfaqësuar sot mazhorancën në takimin e parë të marrëveshjes së re Rama-Berisha që parashikon ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare, reformën zgjedhore dhe rishikimin e reformës në drejtësi. Në këtë mbledhje përfaqësuesit e Berishës drejtoheshin nga Gazment Bardhi dhe Agron Gjekmarkaj. Palët ranë dakord të ngrenë një “nënkomision për reformat”. Mësohet se ky nënkomision do të përbëhet nga 4 anëtarë, dy nga Rithemelimi i Berishës dhe 2 nga PS-ja. Sipas deklaratës së përbashkët, ky “Nënkomision” është përgjegjës për “diskutimin, shqyrtimin, rishikimin e paketave ligjore, reformave dhe ligjeve që kërkojnë shumicë të cilësuar apo ligjeve që kërkojnë gjithëpërfshirje”. U miratuan edhe dy komisione parlamentare për hetimin e kontratave koncensionare në shëndetësi si dhe për ndërhyrjet në sistemin TIMS. (Dita)

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …