Veteranë, invalidë dhe liridashës të vendit, po marrin pjesë në manifestimet e “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”

Veteranë, invalidë dhe liridashës të vendit, po marrin pjesë në manifestimet e “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”

Veteranë, invalidë liridashës  të Kosovës, ashtu si çdo vit deri tani janë të pranishëm  si gjithnjë me vizita në Kompleksin Memorial, “Adem Jashari” në Prekaz, si dhe në vizita e homazhe  te lapidarët, shtatoret, pllakat përkujtimore të dëshmorëve në tërë Kosovën. Ky është vitit i dytë, që në manifestimin tradicional, “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, në Prekaz,   ku kanë marrë pjesë 22 vite me radhë, kësaj radhe mungojnë bashkëluftëtarët e Legjendarit, Adem Jashari dhe krerët më të lartë të UÇK-së dhe të OVL-UÇK-së: Jakup Krasniqi, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Salih Mustafa, Nasim Haradinaj, Hysni Gucati dhe Pjetër Shala, të cilët ndodhen në burgun e Gjykatës Speciale, në Hagë, pasi akuzohen se krijimi dhe veprimtaria e UÇK-së, paska qenë ndërmarrje kriminale dhe jo luftë çlirimtare, të cilën e ka ndihmuar nga ajri duke e bombarduar Serbinë,  edhe Aleanca më e fortë e më e madhe ushtarake e botës, NATO-ja.

Kontrolloni gjithashtu

Docherty: I lumtur që forcat e Mbretërisë së Bashkuar po forcojnë KFOR-in në Kosovë

Ministri i Britanisë së Madhe për Çështje Evropiane, Leo Docherty, ka shfaqur gëzimin e tij …