Feride Papleka: Shote Galica (1895-1927) rast unik, monumental, shembulli i luftës dhe i martirizimit për liri kombëtare

Vlora Çitaku në urim për Muajin e Historisë së Grave e kujton heroinën e Kosovës, Shotë Galica

Ambasadorja në largim e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka kujtuar Shotë Galicën derisa ka uruar për Muajin e Historisë së Grave. “Le ta nisim me një nderim për një nga gratë më të guximshme në histori dhe heroinën e Kosovës Shotë Galica. Në fund të shekullit, Shota sfidoi normat shoqërore duke zgjedhur të rrëmbejë armët dhe të luftojë për lirinë e popullit të saj. Një legjendë dhe një frymëzim”, ka shkruar Çitaku në Twitter.

Kontrolloni gjithashtu

Salla në Besianë ishte e vogël për t’i zënë anëtarë e simpatizantët e PDK-së, ku folën kryetari i degës, Isak Shabani e Ragip Xhaka

Kryetari i degës së PDK-së, në Besianë dhe deputet i Kuvendit të Kosovës, Isak Shabani, …