KEK
Fillimi / Lajmet / Von Cramon thotë Macron ka dëshirë që Samiti i Parisit të jetë i suksesshëm për të ofruar liberalizimin Kosovës
Von Cramon thotë Macron ka dëshirë që Samiti i Parisit të jetë i suksesshëm për të ofruar liberalizimin Kosovës

Von Cramon thotë Macron ka dëshirë që Samiti i Parisit të jetë i suksesshëm për të ofruar liberalizimin Kosovës

Deputeti zviceran dhe nënkryetari i Partisë Socialdemokrate të Zvicrës, Cedri Wermuth ka mbajtur një diskutim virtual së bashku me ish-kryeministrin, Albin Kurti, kryetaren e Kuvendit Vjosa Osmani dhe eurodeputeten, Viola Von Cramon lidhur me gjendjen politike në Kosovë dhe të ardhmen e vendit. Një nga temat që u diskutua ishte edhe liberalizimi i vizave për Kosovën, për të cilën bashkëbiseduesit u pajtuan se duhet të ndodhë sa më parë. Kryetarja e Kuvendit tha se është hipokrizi që Bashkimi Evropian të mos jap dritën e gjelbër për Kosovën kur dihet se kushtet për liberalizim të vizave janë plotësuar. Ndërkaq, Raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon tha se pajtohet që reputacioni i BE’së karshi Kosovës sa i përket liberalizimit të vizave është dëmtuar Von Cramon shtoi se Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka dëshirë që Samiti i Parisit të jetë i suksesshëm, dhe për të ofruar diçka pas këtij samiti duhet të jetë pikërisht liberalizimi i vizave për Kosovën.

Kontrolloni gjithashtu

Evgjeni Thaçi: Fshehja e letrës së z. Simmons është veprim skandaloz i kryetarit të Komisionit për Legjislacion, Shkemb Manaj

Evgjeni Thaçi: Fshehja e letrës së z. Simmons është veprim skandaloz i kryetarit të Komisionit për Legjislacion, Shkemb Manaj

Deputetja e PDK-së, Evgjeni Thaçi, ka drejtuar  kritika realiste dhe të dëshmuara për kryetarin e ...