Zbulohet pllaka e UÇK-së në shtëpinë e Rexhep Krasniqit, babait të heroit të kombit, Adrian Krasniqi

Zbulohet pllaka e UÇK-së në shtëpinë e Rexhep Krasniqit, babait të heroit të kombit, Adrian Krasniqi

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka marrë pjesë në zbulimin e pllakës në shtëpinë e babait të heroit të kombit, Adrian Krasniqi i cili ishte ndër luftëtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe njëkohësisht njëri ndër themeluesit e parë të logjistikës së UÇK-së, por edhe ndër luftëtarët e parë të lirisë që ra në altarin e atdheut me uniformën e UÇK-së,  “Adrian Krasniqi ishte shembulli tipik i shqiptarit. Student e luftëtar. I dashur dhe i guximshëm. Hero e Gjeneral. Sot në Pejë zbuluam pllakën në shtëpinë e babait të tij Rexhepit, shtëpi që Adriani e kishte shndërruar në bazë për veprimet në dobi të rezistencës për liri”, kështu ka shkruar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Miroslav Lajçak: Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor janë në procese të ndryshme të pranimit në BE

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë aktive në Konferencën e …