muqa 900
melodia 10 vjet shtet
vipa
driloni com
rkl vala loja shperblyese
Fillimi / Lajmet / Kryetari amerikan Donald Trump ka vendosur për ta njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit
Kryetari amerikan Donald Trump ka vendosur për ta njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Kryetari amerikan Donald Trump ka vendosur për ta njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Zyrtarë të administratës amerikane kanë deklaruar se njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit është thjesht pranim i realitetit nga qeveria amerikane. Megjithatë, nga Shtëpia e Bardhë thonë se kufijtë specifikë të qytetit do të vendosen nga një marrëveshje finale për statusin e tij. Pritet që Trump të lajmërojë njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin izraelit gjatë fjalimit të tij më vonë gjatë ditës, duke bërë që Amerika të jetë vendi i parë që njeh Jerusalemin që prej formimit të Izraelit në vitin 1948. Liderët e botës arabe kanë paralajmëruar se njohja e Jerusalemit dhe dërgimi i Ambasadës Amerikane atje është një provokim flagrant ndaj botës myslimane.

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron është i shqetësuar nëse Uashingtoni zyrtar do ta njohë njëanshëm Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Çdo  vendim për statusin e këtij qyteti duhet marrë në kuadër të negociatave mes izraelitëve dhe palestinezëve. Një tjetër aleat i SHBA-së, këtë herë nga bota arabe, pikërisht Arabia Saudite, i shprehu Uashingtonit shqetësime të njëjta. Po kështu edhe Turqia ka paralajmëruar një dëmtim të mëtejmë të marrëdhënieve mes dy shteteve nëse Amerika e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Kontrolloni gjithashtu

SBASHK-u bën të ditur se do të vazhdojë me veprimet sindikale, të martën grevë dyorëshe në të gjitha shkollat

SBASHK-u bën të ditur se do të vazhdojë me veprimet sindikale, të martën grevë dyorëshe në të gjitha shkollat

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës (SBASHK) ka bërë të ditur se do të ...