vipa
driloni com
muqa 900
rkl vala loja shperblyese
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Demarkacioni duhet të kalojë, vizat duhet të hiqen
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Demarkacioni duhet të kalojë, vizat duhet të hiqen

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Demarkacioni duhet të kalojë, vizat duhet të hiqen

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se marrëveshjen për shënjimin e kufirit me Malin e Zi duhet të kalojë, në mënyrë që të forcohet sovraniteti i Kosovës dhe për t’i hapur rrugë liberalizimit të vizave. Ai këto komente i bëri gjatë një takimi me shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolova dhe ambasadorë të vendeve të BE-së të akredituar në Kosovë. Kryeparlamentari Veseli i informoi ata me punën e Kuvendit, duke theksuar se ajo është intensifikuar, në veçanti në çështje që ndërlidhen me agjendën evropiane.

“Qëndrimi im, por edhe i subjektit tim që përfaqësoj është i qartë. Marrëveshja me Malin e Zi duhet të ratifikohet. Marrëveshja duhet të kalojë dhe vota jonë është “pro”, siç e kemi thënë në vazhdimësi. Gjithsesi, unë besoj se duhet të ketë një konsensus të plotë për këtë marrëveshje”, theksoi ai. Por kryetari Veseli theksoi se edhe Bashkimi Evropian duhet të veprojë shpejt dhe qartë sa i përket liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Odat Amerikane në Shqipëri dhe në Kosovë mbledhin bizneset e të dyja vendeve

Odat Amerikane në Shqipëri dhe në Kosovë mbledhin bizneset e të dyja vendeve

Nën organizim të Odave Amerikane në Shqipëri dhe në Kosovë, për dy ditë me radhë ...