rkl vala loja shperblyese
vipa
muqa 900
driloni com
melodia 10 vjet shtet
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Turqisë, Erdogan ka fajësuar Holandën për masakrën e verës së vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës
Masakra e Srebrenicës

Kryetari i Turqisë, Erdogan ka fajësuar Holandën për masakrën e verës së vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka fajësuar Holandën për masakrën e verës së  vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës. Gjatë një fjalimi televiziv Erdogan ka thënë se “karakteri” i Holandës ishte “thyer” nga masakra, e cila vlerësohet si më e keqja që prej Luftës së Dytë Botërore. Erdogan iu referua vrasjes së rreth 8 mijë burrave dhe djemve myslimanë, nga forcat serbe të Bosnjës, në qytetin e Srebrenicës, ku paqeruajtësit holandezë të OKB-së, kishin dështuar që të ndalnin masakrën, edhe pse e kishin marrë në mbrojtje popullatën civile të atij qyteti.

Kontrolloni gjithashtu

Në kompleksin ‘’Adem Jashari’’ janë mbjelldhur 116 fidanëve, që simbolizojnë shtetet që e kanë njohur Kosovën

Në kompleksin ‘’Adem Jashari’’ janë mbjelldhur 116 fidanëve, që simbolizojnë shtetet që e kanë njohur Kosovën

Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka shkruar në një postim të tij se ...