mbpzhr grante
Airport Adem Jashari
valamobile
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / 20 vjet nga rënia e komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tjerë në kufirin shqiptaro-shqiptar
20 vjet nga rënia e komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqit dhe 40 luftëtarëve të tjerë në kufirin shqiptaro-shqiptar

20 vjet nga rënia e komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tjerë në kufirin shqiptaro-shqiptar

Sot bëhen 20 vjet nga rënia heroike e komandantit të Brigadës 113 të Zonës Operative të Drenicës, Mujë Krasniqi – Kapuçi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij, në kufirin shqiptaro-shqiptar. 20 vite më parë, gjatë mëngjesit të acartë të 14 dhjetorit të vitit 1998 luftëtarët e UÇK-së deri sa sillnin armë në Kosovë, kishin rënë në pritën e organizuar nga ushtria dhe policia e armikut, në vendin e quajtur “Të Likenet e Hasit” në Gorozhup të Pashtrikut. Gjatë luftimeve të pabarabarta të zhvilluara në borën e ftohtë të dhjetorit, veç dëshmorëve të rënë, u plagosën edhe dhjetëra luftëtarë, ndërsa disa luftëtarë u zunë rob lufte, por pas një aksioni të zhvilluar nga luftëtarët e UÇK-së 8 ushtarë të ushtrisë serbe ishin kapur dhe me ndërmjetësimin e OSBE-së u bë këmbimi i ushtarëve të të dyja palëve. Më 21 dhjetor të vitit 1998, dëshmorët e UÇK-së të rënë në brezin kufitar shqiptaro-shqiptar u varrosën në Polac të Drenicës me nderime larta ushtarake, ndërsa tani prehen në Kompleksim Memorial në Marinë të Skenderajt. Për nder të rënies së komandant Mujë Krasniqit dhe bashkëluftëtarëve të tij, sot Kuvendi i Kosovë ka caktuar ditën e sotme si datë për votimin e formimit të Ushtrisë së Kosovës. Ndërsa gjatë ditës se sotme nën përkujdesjen e kryeministrit Haradinaj dhe Shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së do të mbahet një Akademi përkujtimore në nderim të këtyre dëshmorëve të kombit.

Kontrolloni gjithashtu

Motoristët nga Kroacia vizituan Kompleksin Memorial në Prekaz

Motoristët nga Kroacia vizituan Kompleksin Memorial në Prekaz

Për nder të 20-vjetorit të çlirimit të komunës së Skenderajt, motoristët nga Kroacia kanë vizituar ...