KEK
Fillimi / Lajmet / Ahmeti: Qeveria po kërkon dëshmi nga eskepertët që kjo tokë i takon Kosovës por jo edhe nga Mali i Zi se kjo tokë atij
Shpend Ahmeti

Ahmeti: Qeveria po kërkon dëshmi nga eskepertët që kjo tokë i takon Kosovës por jo edhe nga Mali i Zi se kjo tokë atij

Duke komentuar debatin e djeshëm për çështjen e demarkacionit, kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shkruar se Qeveria e Kosovës më shumë po kërkon dëshmi nga ekspertët se kjo tokë i takon Kosovës, sesa që ka kërkuar dëshmi nga Mali i Zi se kjo tokë i takon këtij shteti. Ai ka shkruar në adresën e tij elektronike se qeveritarët më shumë po kërkojnë dëshmi nga ekspertët e pavarur të Kosovës për të dëshmuar se kjo tokë është e Kosovës, se sa që kanë kërkuar dëshmi për vite nga Mali i Zi se kjo tokë i takon Malit të Zi. Mali i Zi ka mjaftueshëm ekspertë e shtet me punu për interesat e tyre, s’kemi nevojë për dy palë në Kosovë, por për mbrojtjen e interesave tona. Anulimi i këtij demarkacioni, rinegociimi me një komision gjithëpërfshirës dhe raportim i shpeshtë dhe i drejtë për Kuvendin e Kosovës janë rruga përpara, ka shtuar në mes tjerash, kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Kontrolloni gjithashtu

Antony Blinken:

Antony Blinken: Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë sprova “më e madhe gjeopolike” e shekullit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, deklaroi të mërkurën se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara ...