valamobile
kek
mbpzhr grante
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Albin Kurti thotë se Lëvizja Vetëvendosje që nga themelimi i saj vazhdimisht ka paraqitur alternativa
Albin Kurti thotë se Lëvizja Vetëvendosje që nga themelimi i saj vazhdimisht ka paraqitur alternativa

Albin Kurti thotë se Lëvizja Vetëvendosje që nga themelimi i saj vazhdimisht ka paraqitur alternativa

Me rastin e 14 vjetorit të themelimit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe Liburn Aliu mbajtën një konferencë për media ku folën për rrugën e Lëvizjes, prej krijimit të saj në 2005 e deri më sot. Aliu përmendi shkrimin e parullës ‘Jo negociata – Vetëvendosje!’ në murin e UNMIK-ut si aksionin e parë që hapi një valë të re të aktiviteteve të shumta politike në funksion të pengimit të proceseve të dëmshme që po i gatuheshin Kosovës asokohe. Kurse Kurti në fjalën e tij tha se kur çlirimi kishte mbushur 6 vjet dhe pavarësia po shtyhej prej vitit në vit, lindi Lëvizja Vetëvendosje!. 12 qershori është dita e çlirimit të Kosovës, por edhe ditëlindja e Lëvizjes sonë. Nga ajo kohë, përveç kritikës, Lëvizja ka paraqitur përherë edhe alternativa tha Kurti, duke përmendur fushatën për bojkotimin e produkteve të Serbisë në Kosovë, që filloi në maj të vitit 2006, fushatën BLEJ SHQIP në shtator të vitit 2009 dhe fushatën ‘Duaje tënden’ për rritjen e konsumit të prodhimeve vendore në vitin 2011.

Kontrolloni gjithashtu

Veseli: Ashtu siç kemi luftuar për çlirimin e Kosovës nga Serbia do ta luftojmë korrupsionin, nepotizmin dhe abuzimet

K.Veseli: Ashtu sikur e kam çliruar Kosovën nga Serbia njëzet vjet më parë, ashtu do ta çliroj edhe nga korrupsioni (!)

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë Konventës Festive të partisë, ku u zgjodh sërish kryetar ...