NATO

Aleanca Veriatlantike, NATO, në vitin e ardhshëm organizon stërvitjen më të madhe ushtarake, me 40 mijë pjesëtarë

Aleanca Veriatlantike, NATO, në vitin e ardhshëm pritet të mbajë  stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë,  duke grumbulluar më shumë se 40,000 trupa, për një “simulim” se si aleanca do të përpiqej të zmbrapsë agresionin rus kundër një prej anëtarëve të saj. Sipas Financial Times, stërvitja  do të fillojë në pranverën e vitit të ardhshëm dhe pritet të përfshijë midis 500 dhe 700 misione luftarake ajrore, më shumë se 50 anije dhe rreth 41 mijë  trupa, thanë zyrtarët e NATO-s. Stërvitja është projektuar për të modeluar manovra të mundshme “kundër një armiku të modeluar sipas një koalicioni të udhëhequr nga Rusia”. Stërvitja është gjithashtu e para për sa i përket aftësive teknike, duke përdorur të dhëna gjeografike të botës reale për të krijuar skenarë më realistë për trupat. Suedia, aplikimi i së cilës për në NATO nuk është ratifikuar ende nga Turqia dhe Hungaria, do të përfshihet gjithashtu, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vendeve të përfshira në 32. Stërvitja do të zhvillohet në të gjithë Gjermaninë, Poloninë dhe vendet baltike në shkurt dhe mars dhe është pjesë e një strategjie të re stërvitore që do të shohë aleancën ushtarake të kryejë dy stërvitje të mëdha çdo vit, në vend të një.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …