KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1215)

Ahmet Qeriqi

RKL: Rritja e pagave, hipokrizia e opozitës dhe deputetëve

Rritja e pagave 25 për qind nga Qeveria e Kosovës për shërbyesit civilë dhe për tërë aparaturën shtetërore është bërë mollë sherri në mes të deputetëve të opozitës dhe të pozitës. Kryeministri i Kosovës, Hashim  Thaçi u akuzua se i ka rritur pagat në prag të zgjedhjeve të përgjithshme dhe ...

Më shumë...

Nga Frank Shkreli: Drejtësi për viktimat e komunizmit

 Më heret këtë muaj në Budapesht të Hungarisë filloi gjyqi i një prej ish-zyrtarëve më të lartë komunist të atij vendi, i akuzuar për krime që kanë lidhje me vrasjet e ndodhura pas revolucionit anti-komunist të dështuar hungarez, në vitin 1956.  Ish-zyrtari i lartë komunist hungarez, i cili gjëndet përball ...

Më shumë...

RKL: ASHAK-u u dashka të emërtohet: Josip Broz Tito-Sinan Hasani

Nënkryetari i ASHAK-ut “akademik”, Pajazit Nushi, në përpjekje për ta ruajtur këtë institucion, gjithnjë të tillë  sikur ka qenë qysh prej themelimit nga Jugosllavia dhe institucionet e Krahinës Socialiste të Kosovë Metohisë, ka bërë të ditur se kërkesat për heqjen e titullit të akademikut –Josip Broz Titos dhe Sinan Hasanit ...

Më shumë...

33 vjet nga Pranvera Lavdiplote e Lirisë

11 marsi i vitit 1981 shënoi epokën e stopimit të jugosllavizimit të shqiptarëve dhe trasoi rrugën për krijimin e Republikës së Kosovës   Demonstratat gjithë-popullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 50 pyetje të pështira të një gjeografi-demograf-demagog

Ja si e zbulon fytyrën e vërtetë  kryetari i Akademisë së Shkencave të Kosovës!   Gjeografi i retarduar, kryetari aktual i ASHAK-ut, pjellë UDB-je, i cili me dy bashkëvendës të “Luginës së Preshevës” (Presevska Dolina) udhëheqë Akademinë e LDK-izuar, zbrazi nga goja e ndryrë e tij tërë mllefin e zemërimin ...

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe Alternativa Pacifiste

(Kumtesë e lexuar në Forumin  e 6-të publik  te organizuar nga Akademia Shqiptare e Arteve dhe e Shkencave me rastin e 6-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës.)     Për dallim nga popujt e tjerë në ish-Jugosllavi, shqiptarëve të Kosovës iu desh të organizonin një qëndresë kundër pushtimit serbo-jugosllav ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Xhordano Bruno dhe Halit Krasniqi

Emra të njohur janë këto dy personalitete. Kanë shumë gjëra të përbashkëta dhe gjithashtu një fat të njëjtë ndonëse koha kur kanë jetuar dhe vepruar është krejtësisht tjetër. Edhe rrethanat dhe mundësitë gjithashtu! Dallimi midis këtyre dy personaliteteve qëndron në faktin se kanë bërë histori në kohë të ndryshme.   ...

Më shumë...

A. Fetahu: Hapja e Mësonjëtores së parë shqipe në Korçë ishte një fitore e madhe për shqiptarët

Dita e Mësuesit është një festë e karakterit historik, arsimor e kulturor, që i kushtohet personelit arsimor-edukativ të të gjitha niveleve të arsimit, prej shkollës fillore, deri në universitet. Në kalendarin e festave të ndryshme, në vende të ndryshme shënojnë e kremtojnë data të ndryshme nga historia e tyre. Dita ...

Më shumë...

Mehmet Buslimi: Beqir Mehës

një shekull me pushkët e lirisë në dorë një shekull në kërkim të bashkimit kombëtar një shekull rezistencë një shekull përkushtim një shekull luftë kundër pushtuesit barbarë Mehajt bijtë e dëshmuar të shqiptarisë Meha i parë Mehajt themeli i lirisë   tri gjenerata Emini Nebihu Tahiri Beqari stërgjyshi gjyshi i ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Epopeja e Jasharëve, heroizëm i pashembullt në historinë e njerëzimit

Pashtriku.org, 06. 03. 2014 – Prekazi i Poshtëm shtrihet rreth 2 km në lindje të Skënderajt. Është vendbanim i shtrirë në kodrina dhe lugina i ndarë në lagje. Para luftës fshati kishte 220 shtëpi, me 1630 banorë shqiptarë. Gjatë luftës janë djegur e shkatërruar 178 shtëpi dhe objekte të shumta ...

Më shumë...

RKL: PDK-ja po ndahet, pa grushte, pa kallashë e pa sharje-fyerje

Partia Demokratike e Kosovës, e themeluar përnjëherë pas luftës, tashmë ka një histori të gjatë të  baticave e zbaticave politike, me të cilat është ballafaquar e po ballafaqohet, ashtu sikur të gjitha partitë politike të shqiptarëve, të cilat nga një bëhen dy e tre dhe nuk ndodh që nga dy ...

Më shumë...

Një jetë sakrificë për të vërtetën, barazinë dhe të drejtën, për njerëzinë dhe lirinë

Ditëlindjet e njerëzve që kanë bërë emër në historitë e kombeve, shënohen si ditë të veçanta për t’u ndalur pak dhe për të përkujtuar kohën, të kaluarën, prej nga u nisem e deri ku erdhëm, ku jemi dhe ku po vemi, me cilat vështirësi u ballafaquam dhe cilat janë ato ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Tribunali i shpifjeve të Serbisë dhe të Dik Martit

Kohë më parë (10 shkurt 2014), në rubrikën “Dokumente-Eksluzive” të gazetës Tribuna, u publikua “Draft-statuti i Tribunalit për Krimet e kryera gjatë periudhës 1998-2000”. Nga teksti i projekt-statutit, mund të shihet se cilat do jenë kompetencat e atij Tribunali, cilat janë krimet në kompetencë të tij, cilat janë ligjet që ...

Më shumë...

Metë Bytyqi: Të gjithë të pakënaqurit në një strehë

Paralajmërimet e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, si dhe deputetit e ish-ministrit Fatmir Limaj, për formimin e një subjekti të ri politik gjatë kësaj jave, në opinionin publik dhe në media po interpretohet në forma të ndryshme. Kjo nismë ka ndodhur për shkak të pakënaqësive të tyre në ...

Më shumë...

Azem Zekaj: Ideja e themelimit të një Tribunali kundër UÇK-së është provokim antishqiptar

Ideja e themelimit të një Tribunali Ndërkombëtar për krime  lufte të kryera në Kosovë është provokim irritues për vendin  dhe  Popullin Shqiptar. Shqiptaret po përndiqen  poltikisht si në kohen e Jugosllavisë që  ndiqeshin veprimtaret e Çeëhtes Kombtare sot po përndjeken ish  komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës? Jo zyrtarisht bëhet ...

Më shumë...

RKL: Liridashësit duhet të ngrihen për të mbrojtur vlerat e luftës dhe çlirimtarët

Sulmet kundër UÇK-së, paralajmërimi për arrestimin e qindra ish-luftëtarëve, përpjekja për demonizimin  dhe barazimin e UÇK-së me strukturat shtetërore kriminale serbe, nuk janë vetëm luftë speciale e fabrikuar dhe e vënë në jetë nga disa qendra të vendimmarrjes ndërkombëtare, kundër lutës së UÇK-së  por edhe përpjekje për njollosjen e popullit ...

Më shumë...