Ahmet Qeriqi

Faton Mehmetaj: Kufizimet, sfidat dhe problemet me lirinë e lëvizjes në territorin e Kosovës

Liria e lëvizjes është pjesë e garantuar me Kushtetutë tek ne, në shtetet e Evropës dhe të botës, është një normë ombrellë që përfshinë më vete shumë traktate e konventa, që garantojnë dhe sigurojnë lirinë e lëvizjes. Pa liri të lëvizjes nuk ka shtet funksional. Cenimi dhe bllokimi i lirisë …

Më shumë...

Halil Ibrahimi: Ne, prishësit e imazhit të Kosovës!

Të nderuar politikanë, aty këtu edhe analistë e gazetarë, etër e nëna të kombit!   Muajt e fundit, e veçanërisht këto ditë, kemi dëgjuar shumë pasthirrma kumbuese nga ju, të cilat fjalë kyçe e kishin imazhin: ‘ata po e prishin imazhin e Kosovës’, ‘imazhi i vendit tonë është cenuar rëndë’, …

Më shumë...

Adil Fetahu: Kur kriminelët serbë mbrojnë njëri tjetrin

Kur ish-kryetari i Serbisë, Boris Tadiq në dhjetor 2011 me dekret e emëroi Ljubisha Dikoviqin në postin e krye-shefit të Ushtrisë së Serbisë, kryetarja e Fondit për të Drejtën Humanitare, znj.Natasha Kandiq bëri një deklaratë kundër këtij emërimi dhe ua dërgoi mediave, me një dosje për të kaluarën kriminale të …

Më shumë...

Nasho Jorgaqi: Kadare harron se kryeveprat e tij i janë kushtuar epokës që tani po e përbalt

Tani, pas kaq viteve, ti miku im i dikurshëm, pa pritur e pa kujtuar, merresh me këtë vepër anonimisht, pra, pa përmendur as titullin e as emrin e autorit, jo për të treguar të vërtetën ashtu siç është, po për ta shtrembëruar në mënyrë flagrante në dobi të veprës tënde. …

Më shumë...

Adil Fetahu: A po zbatohet në Kosovë, Memorandumi 2 i AShS-së?!

 Në qershor të vitit 2011, kam botuar një shkrim me titull: “Memorandumi 2 i AShS- program i luftës speciale”. Shkrimi u botua në disa gazeta e portale. Me atë shkrim doja t’i bëja me dije lexuesit për një dokument diabolik të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, asaj fabrike …

Më shumë...

Dardan Vuniqi: Kosova dhe protestuesi mesatar – banor i Kosovës

Banori i Kosovës i cili ndihet i shpronësuar, prej institucioneve, ndihet që pushteti politik dhe  ekonomik i Kosovës është botë e ndamë prej tij edhe ky  nuk ka qasje ne të dhe në anën tjetër atij (pushtetit), ky nuk I intereson.    Mendoj qe një pjesë shume e madhe e …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Jo protesta për pushtet por për dinjitet dhe shtet sovran

 Ka kohë që  gazetarë, analistë dhe politikanë të papërgjegjshëm, qoftë të pozitës qoftë të opozitës, nga pakujdesia apo me qëllim, dhunën në protesta po e trajtojnë një anshëm, pa vrarë mendjen për pasojat që mund të ketë vendi, shoqëria dhe shteti i brishtë i Kosovës nga kjo anësi. Nëse bazohesh …

Më shumë...

Fadil Shyti: Ben Blushi sulmon Albin Kurtin, se i prish punën Serbisë e Greqisë

Për faktin që Albini, as ka pasur as ka kohë të merret me “Benët si ti”, ty dhe atyre të sojit tënd,-po iu përgjigjem edhe  unë, mërgimtari që, “boll” po kam kohë të merrem me lojërat politike dhe jo politike të “Benushëve si  ti”!!! 1. Ke shkruar: “Albini, nuk din …

Më shumë...

Marsida Kruja: Ça ke ti Blush?

Mbase mora shumë guxim duke tu drejtuar por thonë se njerëzit shkruajnë më shumë nga dhimbja. Dhe e di çfarë dhëmb më shumë? Kur ke dhimbje dhe s’di si ta zbrazesh. Dhe një gjë të fundit. Jo Blush nuk je ngutur ta shohësh Albinin në krye të Kosovës. Je një …

Më shumë...

RKL: Ça-ketë e çakallit Ben Blushi

Që Ben Blushi është argat i Beogradit dhe i Athinës nuk kemi fije dyshimi, sepse tërë angazhimi, shkrimet dhe  rrugëtimi i tij çojnë për në Greqi dhe në Serbi. Por që në Shqipëri ka mjaft nga “rodi” i tij kjo i brengos të gjithë liridashësit shqiptarë. Me shkrimet e tij, …

Më shumë...

Halil Ibrahimi: Perëndimi dhe myslimanët: një këndvështrim retrospektiv pas Charlie Hebdo

Qasja e Perëndimit ndaj Lindjes: imponimi i një konteksti tjetër historik   Pas sulmit në Charlie Hebdo ndodhi diçka që nuk ka ndodhur prej dekadash: myslimanë të të gjitha grupimeve dhe ideologjive fetare e sociale u bënë një gojë në  kritikën e standardeve të dyfishta Perëndimore rreth fjalës së lirë, …

Më shumë...

Abdirahim Idrizi: Të luftojmë për një botë të arsyes

Postet, lakmia, titujt, gradat i kanë helmuar shpirtrat e njerëzve. Kjo ndjenjë e ka barrikaduar tërë vendin, aq sa nuk del njeri, as institucion që ka autoritet të ndërpres këtë dukuri.  Interesi, postet, na kanë bërë cinikë, të ashpër e të këqij. Mendojmë shumë e ndjejmë shumë pak. Ne duhet …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Protestat e 27 janarit në Prishtinë nxorën në sipërfaqe realitetin lakuriq të Kosovës

Protestat e 27 janarit në kryeqytetin e Kosovës janë tregues i mirëfilltë i gjendjes, e cila po mbretëron në vend, janë tregues të  kontradiktave të thella shoqërore e politike dhe  pozitës krejtësisht të palakmueshme të vendit tonë, por edhe të shqiptarëve në Ballkan përgjithësisht.   Pretendimet e BE-së për ta …

Më shumë...

RKL: Protesta e sotme në Prishtinë duket se po eskalon drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Protesta e sotme në Prishtinë duket se po eskalon drejt gjendjes së jashtëzakonshme.  Për dallim nga protesta e 24 janarit, ku pas protestës, grupe të papërgjegjshme gjuajtën me gurë Ndërtesën e Qeverisë, sot protesta ka filluar dhe po vazhdon të jetë e dhunshme dhe me shenja që paralajmërojnë në situatë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Demokracia nuk ndërtohet me dhunë as me ultimatume

Sot Kosova, para opinionit vendor e ndërkombëtar,  u shfaq me një pamje që s’i duhet askujt në Kosovë, asnjë qytetari e shtetasi të saj. Kjo shëmti që u pa i shkon për shtati vetëm atyre që fillimisht kanë ngulfatur çdo formë demokratike brendapërbrenda subjekteve të tyre, të cilat i sundojnë …

Më shumë...

Kadri Rexha: Vrasja e Isa Boletinit dhe kënga e popullit

( Në 99-vjetorin e vrasjes së Heroit)       Likuidimi fizik i përfaqësuesve përparimtar dhe i prijësve të shquar të kombit tonë qe një masë e vazhdueshme e gjenocidit serbo-malazez për shfarosjen e shqiptarëve. Me këto akte të shëmtuara kriminele Serbia provoi ta shuante çdo shkëndijë zgjimi, organizimi, rebelimi dhe …

Më shumë...