leoni

Ahmet Qeriqi

Aksidentet rrugore janë kthyer një kërcënim serioz për jetën e qytetarëve në Shqipëri

Edhe pse ende nuk është mbyllur viti 2016, të dhënat e fundit që i përkasin periudhës Janar – Shtator, tregojnë se numri i personave të vdekur në 9 muajt e këtij viti, i është afruar totalit të personave të vdekur gjatë gjithë vitit të kaluar. Kështu, sipas shifrave zyrtare, në …

Më shumë...

Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjës u arrestuan 8 serbë për vrasjen e 120 boshnjakëve në periferi të Prijedorit në vitin 1992

Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjës u arrestuan 8 serbë për vrasjen e 120 boshnjakëve në periferi të Prijedorit në vitin 1992

Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjës e Hercegovinës. me akuzë për krime lufte, sot janë arrestuar tetë serbë të Bosnjës, të cilët kanë kryer krime lufte në periferi të Prijedorit, bën të ditur agjencia turke e lajmeve “Anatolia”. Ata janë arrestuar  për shkak të ndalimit, maltretimit, vrasjes se 120 myslimanëve, …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi në ditën e dytë të vizitën në Maltë ka biseduar me kryetaren, Marie Louise Coleiro Preca

Kryetari, Thaçi në ditën e dytë të vizitën në Maltë ka biseduar me kryetaren, Marie Louise Coleiro Preca

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në ditën e dytë dhe të fundit  të vizitës së tij  në Maltë ka mbajtur një takim dhe ka biseduar me kryetaren e këtij vendi, Marie Louise Coleiro Preca.  Në takimin në mes dy krerëve të shteteve, kryetarja e Maltës, i ka prezantuar presidentit Thaçi …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli konfirmoi përkushtimin e Kosovës për të forcuar më tej partneritetin me Jordaninë

Kryekuvendari, Veseli konfirmoi përkushtimin e Kosovës për të forcuar më tej partneritetin me Jordaninë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim ministrin e Punëve të Brendshme të Mbretërisë së Jordanisë, Salameh Hammad, me të cilin diskutoi për bashkëpunimin e shkëlqyer që të dy shtetet kanë midis tyre, si dhe për mundësitë që mund të shfrytëzohen për zgjerimin e …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa pret që ministrat serbë të kthehen në qeveri

Kryeministri Isa Mustafa

Kryeministri Mustafa, pret që ministrat serbë të kthehen në qeveri  dhe të emërohen ministrat në ministritë, të cilat tashmë po udhëhiqen nga ushtruesit e  detyrave. Ai ka thënë se Qeveria po punon në mënyrë normale dhe po i   kryen punët pa ndonjë pengesë. Në Ministrinë e Integrimeve po presim propozim …

Më shumë...

Johannes Hahn, parasheh që së paku një kapitull t’i hapet Serbisë

Johannes Hahn, parasheh që së paku një kapitull t’i hapet Serbisë

Komisari i BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn ka deklaruar se Serbinë e pret hapja  e një kapitulli të negociatave me BE-në, deri më 13 dhjetor, bëjnë të ditur  mediet e Beogradit. Nëse do të hapet vetëm një ose tre kapituj për Serbinë, varet para së gjithash nga ajo se a …

Më shumë...

Niveli i shuarjes së bizneseve në Kosovë viteve të fundit po shënon rritje

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se gjatë vitit 2016 janë shuar mijëra biznese

Niveli i shuarjes së bizneseve në Kosovë, viteve të fundit, po shënon rritje. Sipas të dhënave zyrtare, nga janari i këtij viti e deri më tani, janë mbyllur mbi 2,200 biznese. Përderisa në vitin 2015 ishin rreth 2,200 biznese të shuara, ndërsa në vitin 2014, sipas Ministrisë se Tregtisë dhe …

Më shumë...

MASHT-i, ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA-2015

MASHT-i, ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA-2015

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA-2015, për nxënësit e moshës 15 vjeçare. Në publikimin e saj thuhet se nxënësit nga Kosova  janë nga atë që lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë të dobët në matematikë. …

Më shumë...

Ministri Zharku merr pjesë në takimin e dymbëdhjetë të SEETO-s në Bruksel

Ministri Zharku merr pjesë në takimin e dymbëdhjetë të SEETO-s në Bruksel

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, me një delegacion të lartë nga Ministria e Infrastrukturës, po merr pjesë në Takimin e Dymbëdhjetë Ministror të SEETO-s, që po mbahet në Bruksel. Në sesionin e sotëm të takimit, në të cilin kanë marrë pjesë ministra të transportit të vendeve të Evropës Juglindore, anëtarë …

Më shumë...

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, ka radhitur Kosovën në vendin e 68 në mesin e 70 shteteve

Shpresa Rama: Nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Kosovën në vendin e 68 në mesin e 70 shteteve, cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi. Më keq se Kosova renditen Algjeria dhe Republika Domenikane, ndërkohë Singapori është i radhitur në vendin e parë. Testi “PISA” ka …

Më shumë...

LDK-ja ende nuk ka vendosur se cilin kandidat do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit

LDK-ja ende nuk ka vendosur se cilin kandidat do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit

LDK-ja ende nuk ka vendosur se cilin kandidat do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit, ka thënë Bedri Nika, kandidat i kësaj partie për kryetar, i cili u radhit  i pesti  në zgjedhjet e së dielës. Unë personalisht kam qenë kundër kësaj qeverisje, por kjo nuk …

Më shumë...

Forumi i Gruas së BDI-së, panel për sukseset në karrierë

Forumi i Gruas së BDI-së, panel për sukseset në karrierë

Në vazhdë të aktiviteteve të shumta që ka organizuar Forumi i Gruas i BDI-së, së fundmi ka trajtuar temën  ‘Rrugëtimi i femrës shqiptare drejt suksesit’.Në praninë e shumë grave të sukseshme që ishin të pranishme në sallë u fol për të arriturat e femrës  shqiptare në Maqedoni, përkushtimin e tyre …

Më shumë...

Msc. Dardan Lajçi: Siguria nacionale, kërcënimet dhe rreziqet

Msc. Dardan Lajçi

Kërcënimet dhe rreziqet e brendshme: Krimi i organizuar në vend me tendencë për t’u perfeksionuar dhe profesionalizuar, paraqet rrezikim serioz për shoqërinë dhe sigurinë e vendit. Shpërpjestimet ndërmjet instrumenteve të pamjaftueshme për të zbuluar, luftuar e ndëshkuar krimin dhe përmasat e tendencat që ka zhvillimi i krimit, përbëjnë rrezik real …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka vazhduar takimet me përfaqësues shtetërorë të Maltës

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka vazhduar takimet me përfaqësues shtetërorë të Maltës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka vazhduar takimet me përfaqësues shtetërorë të Maltës, gjatë vizitës zyrtare që është duke e realizuar, në Valeta. Ai është takuar me kryeministrin e Maltës, Jozef Muscat, me të cilin kanë bashkëbiseduar për mundësinë e intensifikimit të marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve. “Iniciativa e përbashkët …

Më shumë...

NATO-ja nuk i lejon Serbisë të ketë kontroll ajror mbi territorin e Kosovës

NATO-ja nuk i lejon Serbisë të ketë kontroll ajror mbi territorin e Kosovës

Drejtori i kontrollit ajror të Serbisë dhe Malit të Zi, Radojica Rovqanin, ka pranuar se iu ka refuzuar kërkesa nga NATO-ja për ta marrë nën kontroll radarin ajror në Kosovë, mbi territorin e vendit tonë. Kompania e vetme në Serbi që është pjesë e Bashkimit Evropian, ka prezantuar projekte në …

Më shumë...

Avokati i Popullit i pakënaqur me shkallën e respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut në Kosovë

Avokati i Popullit kërkon nga mediat që mos të publikojnë emrat e personave në karantinë

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari shprehet i pakënaqur me shkallën e respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut në Kosovë. Në një intervistë për Radio Kosovën, ai tha se shkeljet e këtyre të drejtave fillojnë që nga fëmijët, të cilët detyrohen të bëjnë punë që janë të ndaluara me …

Më shumë...