Prof. Avdi Gjata

Avdi Gjata: Qeveria e Kosovës “duhet” të organizohet për mbrojtjen e komandantëve të UÇK-së!?…

Pas dy javësh heshtjeje e dy javëve fshehjeje prej opinionit, kryetari i VV z. Albin Kurti, më në fund, del para opinionit me një deklaratë politike publike që “kinse” Qeveria e Kosovës, duhet të organizohet për ti mbrojtur të arrestuarit nga policia e EULEXIT siç janë Presidenti i Kosovës që dje i tha: Shko Hashim, “shko e mos u Kthefsh Hashim” se po të pret Haga, pasi ne jemi bërë gati me të zavendësuar me Osmonagiqin. Në Hagë bashkë me Thaçin kanë shkuar edhe ish kryetari i Kuvendit e kryetarit të PDK-së Kadri Veseli po edhe kryetari të Kuvendit Jakup Krasniqi, bashkë me kryetarin e grupit parlamentar të Kuvendit z. Rexhep Selimin. Para tyre, janë arrestuar edhe komandant Cali-Salih Mustafa, Nasim Haradinajn, komandant Gucati si edhe shumë ushtar të tjerë që do të arrestohen, nesër apo në javët në vijim nga Gjykata Speciale?!…

Sipas të gjitha gjasave, deklarata e Albin Kurtit më shumë bëhet për opinion si edhe për atë që Xho Bajdeni është zgjedhur president i SHBA-ve, se sa që mundet njeriu me besuar apo që ka mundësi që ka ndërruar mendimin e qëndrimin qytetar për apo kundër UÇK-së e udhëheqësve të saj.. Albin Kurti e ka publikuar këtë deklaratë më shumë për konsumim politik të brendshëm e të jashtme se sa që iu dhimben të burgosurit dhe për faktin që e dinë shumë mirë që Xho Bajdeni do vazhdoi të përkrah UÇK-në dhe posaçërisht Hashim Thaçin, pasi para dy decenieve e pikëzoi dhe e krahasoj me Xhorgj Uashingtonin e Amerikës që tha se: Hashim Thaçi është Uashingtoni i shqiptarëve të Kosovës. E rëndësishmja e tërë kësaj deklarate është që Bajdeni këtë e ka thënë derisa ishte zëvendës presidentit i Klintonit e Obamës.

Si administrata amerikane, ashtu edhe ajo presidenciale e dinë mirë që Kosova brenda këtyre viteve ka pasur zhvillim të hovshëm politik, ekonomik e demokratik në raport me shtete fqinje që vlerësohet mirë edhe nga analist ndërkombëtar e ata vendor që e ka cek shumë herë edhe Grenelli po edhe Trampi.

Ju që ishit deri sot kundër luftës po edhe që u gëzuat që komandantët e UÇK e komandantët e Lirisë së Kosovës shkuan në burg, për shkak të asaj që luftuan për mbrojtjen e Kosovës e popullit shqiptar nga ushtria fashiste serbe e Millosheviqit e Vuqiçit gjë të cilën e deklaroi edhe Ben Emmersoni avokati mbrojtës i Kadri Veselit. Megjithatë, mos harroni se edhe nëse nesër, zgjidheni e bëheni kryeministër, president apo udhëheqës të lartë të shtetit demokratik të Kosovës, duhet ta dini që do të jeni qindra herë më të dobët se Thaçi, Kadriu e Jakupi politikisht para Vuqiçit, BE, SHBA-ve. është e shëndetshme me e ditë që nuk keni me e pas asnjëherë fuqi e bagazh më të madh, as fuqi morale, as fuqi ushtarake, as fuqinë kombëtare po as fuqi qytetare, sa e kishin dhe e kanë pasur udhëheqësit tuaj e tonë të Luftës që e çliruan Kosovën nga ushtria fashiste serbe që ishte qe 2000 vite robëruar e shtypur dhe e strukur nga çizmja barbare e popujve tjerë të nderuar politikan?!..

Ju zotërinj e di që u gëzuat tej mase, pasi asnjëherë nuk u ndalët me menduar se çka po flisni e çka po thoni përderisa i dërguat komandantët e UÇK-së në Hagë të cilët e çliruan Kosovën e shtrenjtë martire!… Megjithatë, edhe një gjë duhet ta dini e mos ta harroni ju karrieriste politik që nuk keni bërë asgjë për Lirinë e Kosovës se nesër ka me iu kthyer bumerang dhe populli ka me iu urrejtur e ka me iu ndjekur në momentin kur e kuptojnë të vërtetën: Njeriu nga atdheu, nuk duhet po as nuk guxon të kërkon asgjë, edhe nëse atdheu të vret?!. Nga atdheu, nuk duhet të kërkoni siç nuk duhet të kërkoni as nga nëna që iu lindi e rriti. Ashtu siç nuk duhet ti kërkojmë nënës diçka, ashtu, nuk duhet të kërkoni as nga atdheu asgjë, pasi që besoj që e dini që atdheu iu lindi, iu rriti dhe iu burrëroi, nëse mendoni që jeni bërë “trima” PO “burra”?!… zotërinjtë. Respekt, nga prof.. A. Gjata. Më 18. 11.2020.

Kontrolloni gjithashtu

Ylli Mece

YLLI MEÇE: PUSHKA E JASHARAJVE QËLLOI JO VETËM MBI SHOVINIZMIN SERB, POR DHE MBI ILUZIONISTËT E “FITORES ME RRUGË PAQËSORE”

Tashmë dihet se epopeja tre ditore e Jasharëve të Prekazit, ishte preludi që do të …