KEK
Fillimi / Lajmet / Besnik Tahiri: Baca Adem me zërin kumbues e zgjoi kombin kundër robërimit me mendje mprehtësi
Besnik Tahiri: Baca Adem me zërin kumbues zgjoi kombin kundër robërimit me mendje mprehtësi

Besnik Tahiri: Baca Adem me zërin kumbues e zgjoi kombin kundër robërimit me mendje mprehtësi

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka përkujtuar veprimtarin Adem Demaçi në trevjetorin e vdekjes. Tahiri ka theksuar se Adem Demaçi me zërin kumbues zgjoi kombin kundër robërimit. “Tri vite kur kolosi i kombit, Adem Demaçi, i takon përjetësisë. Baca Adem me zërin kumbues zgjoi kombin kundër robërimit, me mendje mprehtësi u bë kambana e rezistencës, me sakrificën udhërrëfyes i shtegtarëve të lirisë. Shumë kombe e popuj jetojnë me ëndrrën t’i kenë prijësit si Baca, neve na mbetet ta ndjekim idealin, jetën dhe veprën e kishte lartësim për popullin dhe atdheun”, ka shkruar Tahiri.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...