Analiza

Dr. Shefqet Krasniqi: Pse nuk e festojmë Vitin e Ri

Ashtu siç kaluan shumë vite, dekada e shekuj, ashtu po kalonn edhe ky vit. Me të, në fakt, po kalon edhe një pjesë e jetës sonë që do të thotë se jemi një vit më afër vdekjes, më afër dheut, më afër të të shndërruarit në ushqim për insektet brenda …

Më shumë...

Abaz Pllana: Të dish për keq është injoranca më e madhe

Ka shumë vite që propaganda serbe është duke punuar kundër UÇK-së,  e cila dha kontributin maksimal  në çlirimin e Kosovës. Aparatura komplekse, që kalon kufijtë e shtetit serb është vënë në funksion të denigrimit dhe njollosjes së luftës së drejtë çlirimtare të popullit shqiptar të Kosovës. Serbia duke u munduar …

Më shumë...

Binak Ulaj: Ndërtimi i kishës sllavo-ortodokse në Martinaj të Plavës e Gucisë është provokim i rëndë

Ndërtimi i  kishës sllavo-ortodokse në Martinaj të Plavës e Gucisë është provokim i rëndë, ka deklaruar në një reagim veprimtari i Çështjes Kombëtare, ish i burgosuri politik, Binak Ulaj. Ai konsideron se ky akt ka shkaktuar indinjatë të thellë jo vetëm te banorët e këtij fshati, por edhe tek të …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë në Ditën Botërore të lirisë së medieve

Në mesin e ditëve të shënuara të mbarë botës, 3 maji shënon Ditën Botërore të lirisë së medieve. Sot, kudo në botë flitet për medie të lira, të varura e të pavarura, flitet për lirinë e kufizuar të medieve, madje edhe për kontrollimin e tyre nga politike, për keqpërdorimin, shumë …

Më shumë...

Adem Demaçi: Të mos mendojnë se punët janë kryer, jemi përpara furtunave të mëdha që na presin

Vëllezër e motr! Motra Fetnete Ramosaj edhe kur u desh të vdes për kombin, ishte e gatshme për të vdekur, po shyqyr që mbeti gjallë dhe sot po merret me çështje,  që janë në interes të kombit  dhe shembullin e saj duhet ta ndjekin gjithë ata, që kanë fuqi e  …

Më shumë...

Ka vdekur në Tiranë, shkrimtari, publicisti dhe koloneli i ushtrisë shqiptare, Halil Katana

Pas një sëmundje të rëndë, më 19 qershor 2012,  ka vdekur në Tiranë, shkrimtari, publicisti dhe koloneli i ushtrisë shqiptare, Halil Katana. Halil Mehmet Katana lindi në fshatin Degë të rrethit të Tropojës. Ka mbaruar shkollën ushtarake “Skënderbej” dhe shkollën e lartë të oficerëve “Enver Hoxha” me rezultate të shkëlqyera. …

Më shumë...

RKL: Përpjekje sistematike, 13-vjeçare, të forcave të territ për ndaljen e “zërit” të lirisë

Radio-Kosova e Lirë qysh prej themelimit e deri tani gjithnjë dhe në çdo situatë ka mbështetur dhe i ka kontribuar në të gjitha segmentet idesë së patjetërsueshme të bashkimit kombëtar dhe në këtë drejtim e ka orientuar dhe e orienton konceptin redaktues, duke trajtuar tema të shumta nga historia, qytetërimi …

Më shumë...

RKL: Në 134-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Prej Epopesë lavdiplote, çlirimtare dhe fitimtare të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, asnjëherë nuk pushuan përpjekjet e liridashësve shqiptarë për t’u çliruar nga Perandoria Osmane, e cila për 500-vjet rresht mbajti nën robëri, jo vetëm Shqipërinë, por tërë Ballkanin, një pjesë të madhe të Evropës dhe shumë shtete ndër më të fuqishmet  të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përpjekjet e disa “studiuesve” dhe “skribëve” të papërgjegjshëm për ta deformuar të kaluarën

“Epoka” e demokracisë u solli shqiptarëve shumë liri dhe favore, fjalën dhe mendimin e lirë, kapardisjen intelektuale, mujsharinë politike dhe garën pa fre për ta reklamuar veten, për ta rishikuar të kaluarën, për ta rishkruar atë, secili sipas mënyrës dhe bindjes së vet. Kjo garë marramendëse, ky “turr” i të …

Më shumë...

Katedralja e Ibrahimit (Abrahamit) dhe Xhamia e Isasë (Jezusit)

Prishtina! Qyteti Universitar i Kosovës me “Universitetin e Prishtinës”, qyteti kulturor me “Teatrin e Kukllave”, “Galerinë e Arteve”, ish-kino “Vlaznimin” e ish-kino “Rinia”, qyteti i informimit me ish-“Rilindjen” e ish-“RTP”, qyteti sportiv i “KF Prishtina”, qyteti i rekreacionit nga parku “Gërmia” e tek patinazhi i dikurshnëm i ish-”Boro dhe Ramizi”, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Politika dhe morali dy kategori që nuk bashkëjetojnë dot

Dorëheqja e zëvendës-kryeministrit, Hajredin Kuçi nga dy postet e larta qeveritare, ka qenë e paralajmëruar dhe nuk ka shkaktuar ndonjë “tronditje” në Qeveri. Kuçi, si njeri i parimeve, ka sqaruar se veprimi i tij për të dhënë dorëheqje nga dy postet që i mbante, ishte bashkimi i moralit dhe i …

Më shumë...

Uk Lushi: Kronikë e vetë-promovimit finok të gënjeshtarit, Craig Jurisevic

“Blood On My Hands: A Surgeon At War” është libër me kujtime nga lufta e Kosovës i Craig Jurisevic, një kirurg australian me prejardhje sllovene, siç deklarohet dendur ai kur flet për mediat shqiptare. Memoaret e Jurisevicit janë botuar për herë të parë në anglisht nga Wild Dingo Press diku …

Më shumë...

RKL: Të gjithë në përkrahje të At Nikollë Markut

Kryepeshkopi moral, (jo zyrtar) i ortodoksisë shqiptare, prifti i Kishës “Shën Mëria” në Elbasan, aktualisht  është prifti më përfaqësues i interesave fetare dhe kombëtare të Shqipërisë. Është figurë qendrore për të gjithë besimtarët ortodoksë shqiptarë, të cilët e njohin, e duan dhe e respektojnë fenë e tyre dhe shprehin nderim e mos-harrim …

Më shumë...

RKL: Deklarata e 2 korrikut e vitit 1990, si kofini pas të vjelave

Plot 23 vjet më parë,  delegatët shqiptarë të Kuvendit të Krahinës Autonome të Kosovë-Metohisë, pas disa ditë diskutimesh, më 2 korrik të vitit 1990 kishin  shpallur Kosovën Republikë të barabartë me republikat tjera të ish-Jugosllavisë. Deklarata e 2 Korrikut u shpall para ndërtesës së Kuvendit, pasi autoritet e Serbisë, të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Të fyer e të zhgënjyer

 –   Mes hamendjes dhe shpërfytyrimit prej shumë kohësh kisha një konsideratë për ju, zoti Noci, mbase të panevojshme, në fakt ata që nuk kanë konsideratë për të tjerët – veç unit të vet, do të thotë se të shkon mundi huq, bukur e thotë populli: si t’i hedhësh qenit hallvë! …

Më shumë...

Isa Mustafa e vendosi në Prishtinë, Rugovën, Thaçi e Krasniqi nuk e vendosen, Adem Jasharin

Kryetari i Prishtinës dhe kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, në prag të fushatës për zgjedhjet e 3 nëntorit dhe në përmbushje të premtimeve që i kishte dhënë elektoratit për rregullimin e Sheshit, “Ibrahim Rugova”, solli në Prishtinë dhe vendosi mu në qendër të kryeqytetit, Shtatoren 4 metra e gjysmë të …

Më shumë...