Analiza

Dilaver Goxhaj: Kosova në udhëkryq

Çështja e Gjykatës Speciale dhe krijimi i Zajednicës, (e krijuar kjo në kundërshtim me nenin 60 të Kushtetutës së Kosovës), janë çështje jetike për popullin shqiptar në Kosovë dhe vetë Kosovën. Ndoshta do të duket diçka e tepërt rikthimi te këto çështjeve, por ja që del e domosdoshme përsëritja e …

Më shumë...

Behxhet Shala: Kosova e vogël me halle të mëdha

Kosova, një vend i vogël që po mundohet të bëhet shtet ka një sipërfaqe pak më të madhe se 10.000 km dhe e cila po tkurret pas çdo shënjimi të vijës kufitare me shtetet që përkufizohet që e kanë trashëguar një instinkt prej grabitqari. Deri më tani Kosova u nda …

Më shumë...

Protestat e dhunshme e të pa dhunshme

Partitë opozitare: Vetëvendosje, AAK-ja dhe Nisma për Kosovën, nuk po arrijnë të merren vesh rreth formatit dhe forcës që do të përdorë opozita  në protestat kundër Qeverisë së Kosovës, e cila ka nënshkruar shumë marrëveshje në dëm të vendit dhe interesit kombëtar të shqiptarëve, jo vetëm në Kosovë. Opozita është …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Intrigë e paparë e radhës!

Mbrëmë, tek po shihja lajmet në RTK, ishte aq irritues inserti që po epej; se si po e prisnin me këngë e valle “të madhën Tomohovkë”, Leme Xhemën qytetarët shqiptarë të mbetur nën pushtimin serb, sikur nuk ju besoja syve!…   Leme Xhema, ish drejtoreshë e PTK-së, e cila i …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Isa Mustafa, ishte tejet i përkushtuar për platformën serbe ndaj Kosovës

Në periudhën 1984 – 1988, kryeministri aktual i Kosovës, Isa Mustafa ishte Kryetar i Këshillit Ekzekutiv të Prishtinës, ku përfshiheshin edhe komunat e sotme: Fushë Kosova, Obiliqi dhe Novobërda, dhe me këtë pozitë duket se ka qenë njeriu më i pushtetshëm i regjimit komunist, ashtu sikurse ishin: Ali Shukria – …

Më shumë...

Shëngjini ynë dhe i gjithë Shqipërisë

Shëngjini ynë dhe i gjithë Shqipërisë   Bregdeti i gjatë i Shëngjinit, në pesë gjashtë vitet e fundit është plazhi më i preferuar i kosovarëve, dukagjinasve, tetovarëve, shkupjanëve  dhe pushuesve të tjerë nga trevat shqiptare. Dikur një lokalitet i njohur strategjik, bregdetar, qysh nga koha e pushtimeve romake në trojet …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Përfitimet nga reklamimi në facebook

Reklamat në internet janë mënyra efikase për t’ia përcjellë mesazhin klientëve të mundëshëm, duke ju lejuar që të depërtoni në një klientelë më të madhe dhe duke ulur ndjeshëm shpenzimet e marketimit. Reklamat në internet jo vetëm që ndihmojnë për të shtuar trafikun në një faqe të caktuar interneti por …

Më shumë...

Pirro Prifti: “Kur katundaria zbret në qytet-Atdheu osht në rrezik”

Kjo e ashtuquajtur aforizmë e thënë para 70 e ca vitesh më parë nga Qazim Mulleti (gjithmonë sipas komedisë me të njëjtin emër të luajtur mjeshtërisht nga Robert Ndrenika), mbetet pak a shumë në të njëjtin nivel vigjilence ashtu sikundër ishte thënë në atë kohë por me kontekst të ndryshëm. …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Opozita e bashkuar duhet të reflektojë besim për ndryshim

Dje ndoshta shoqëria jonë u mur shumë për një mendim ndryshe në subjektin politik të VV-së, thua se individi është mëkat të ketë mendim disonant nga partia e tij edhe kur mund mos t’ia qëlloj?! Duke harruar se idetë e kundërta i dhënë shpirt e jetë demokracisë dhe i shpien …

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: mësimdhënësit e papërgjegjshëm

Shtatori entuziazmon mijëra nxënës, studentë, arsimtarë dhe profesor e po ashtu i gjallëron objektet arsimore. Fillimin e këtij muaji e vërshojnë urimet dashamirëse nga të gjitha nivelet. Do ju bashkohem këtij krye urimi për formimin dinjitoz të gjeneratës mbi supet e  të cilës do peshon e ardhmja shqiptare, por, do …

Më shumë...

Koço Kokëdhima: Ti Sali ke qenë prokuror, shpifës, trillues, gënjeshtar, mashtrues, fyes, ofendues…

Në fjalën e tij para deputetëve, në Kuvendin e Shqipërisë, deputeti socialist, Koço Kokëdhima i ka drejtuar shumë kritika deputetit të PD-së Sali Berisha.  Ju jeni i fundit politikan i këtij vendi që bëri aq shumë shkatërrim dhe tradhti ndaj popullit të vet dhe do të mbetesh i tillë tha …

Më shumë...

Faik Miftari: Refugjatët mësyjnë Evropën nëpërmjet Mesdheut dhe Ballkanit

 Në njërën prej opinioneve të shkruara rreth luftës në Siri, pata thënë se:”Lufta në Siri do të përfundojë vetëm në atë çast kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia do të arrijnë kompromisin lidhur me ardhmen politike të këtij vendi të përfshirë nga lufta”. A do të jetë ky …

Më shumë...

Shemsie Elshani: Ja përse brezi im e donte Enver Hoxhën

(Letër miqve te mi ne Shqipërinë e “brendshme”)  Me miqtë e mi ne Shqipërinë e brendshme, siç e quan Agolli, me te cilet na perputhet mendimi, ndodhin edhe keqkuptime. Kjo, per shkak te pikepamjeve ne raport me personalitetin e Enver Hoxhes. Ne ne Kosove Enver Hoxhen e personifikonim me Shqiperine, …

Më shumë...

Dr. Nusret Pllana: Shoqata humanitare – bëmirëse ‘Nëna Terezë’ dhe Lufta e UÇK-së

Në jetën e popujve historikë, lufta për liri është po ashtu veprim historik. Në rrjedhën e këtij veprimi të gjithë qytetarët e vendit që luftojnë për liri, kanë obligim atdhetar të bëhen pjesë e atij veprimi historik, në mënyrë që të fitohet liria. Në vendet ku ka qeveri, dihet si …

Më shumë...

Rilind Gërvalla: Logjika puthadore e Isa Mustafës, ofenduese për qytetarët

(“Popujt kërcënohen kur nisin ta refuzojnë të qenit vullnetarisht shërbëtor” – Alain Badiou)   Jam rritur me nënën që punon arsimtare që nga viti 1972. Jam rritur me babën që pas instalimit të masave të dhunshme nga Serbia u dëbua nga TVP, por vazhdoi aktivitetin duke dhënë kontributin në Këshillin …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Me Zajednicën luftën kemi te dera

Në datën  25 gusht 2015, në Bruksel, u nënshkrua Marrëveshja midis Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë, për krijimin e Bashkimit të Minikomunave Autonome Serbe të Kosovës, e quajtur ndryshe “Zajednica”. Ky akt ngjalli reagim në mbarë opinionin kombëtar shqiptar, nga shqetësimi se kjo marrëveshje duket si hapi i …

Më shumë...