Analiza

Ismet Jonuzi-Krosi: Në 17-vjetorin e zhdukjes së veprimtarit e atdhetarit, Alishefik Ismail Spahiu

Ismet Jonuzi-Krosi

Alishefik Ismail Spahiu, lindi më 18 Gusht 1935 në Tetovë ku kreu shkollën fillore e të mesmen, kurse studimet i mbaroi në 1968 në Fakultetin e Drejtësisë ne Shkup. Alishefiku ishte njëri prej katër djemve të Ismail Ejup Spahiut. Ismaili kishte edhe vëllain e vetëm, Hysenin i cili gjithashtu i …

Më shumë...

Haki Leci: Në shenjë respekti dhe përkujtimi të intelektualit dhe dëshmorit të UÇK-së, Isa Kastrati, i cili ra më 21 prill 1999

Haki Leci

Buricë , 16 shkurt 1999 – Ditë jo e rëndomtë. I premtova Redaksisë së do ta vizitoj Shtabin e Ushtrisë Çlirimtare në Zonën e Llapit. Nëpërmjet një telefonate nga Shtabi, më preferuan që të jem i kujdesshëm dhe të nisem rreth orës 18. Dhe ashtu veprova. Miku im i cili drejtonte …

Më shumë...

Frank Shkreli: Demokracia dhe politika e jashtme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Fushata paraprake për president këtu në Shtetet e Bashkuara ka arritur kulmin ndërkohë që të dy partitë kryesore të këtij vendi — Partia Demokrate dhe Partia Republikane – më në fund do të zgjedhin kandidatin/en e tyre për president nga ata që kanë mbetur e të cilët i kanë mbijetuar …

Më shumë...

Hysni Gashi: Aderimi dhe joshja e deputetëve e rrezikshme për bashkëpunim opozitar

Hysni Gashi

Zhvillimet e fundit në “Opozitën e Bashkuar” ne të cilen hapen nje rrugë të re të bashkëpunimit mes partive politike dhe e cila ishte një shkëndijë shprese për ndryshim kanë hyre në një rrugë të pakuptueshme për qytetarët. Unë ende e kam të pa qartë sesi insistohet ne njërën ane …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Presidenti partiak në demonstrata të OJQ-ve

Nebih Rexhepi

Republika e Shqipërisë ka kohë që ka hyrë në një politikë me dy kahe tërësisht të kundërta: majtas dhe djathtas. Pas 8 vitesh të keqqeverisjes së të djathtës me në krye Sali Berishën, për herë të parë pas periudhës së  komunizmit u zgjodh edhe presidenti jo koncesual me mandat 5-vjeçar, …

Më shumë...

Vexhid Sejdiu: Atë që nuk e bëri klasa politike shqiptare në IRJM, e bëri Marin Mema

Vaxhid Sejdiu

Atë që nuk e bëri për gati 26 vjet klasa politike shqiptare në IRJM (deputetë, ministra, zv. ministra, drejtorë, zv. drejtorë, këshilltarë, kryetar komunash, kryetar partish) e bëri gazetari dhe publicisti i shquar shqiptar, Marin Mema Të gjitha faktet historike flasin se Shkupi dikur ka qenë një nga qendra kryesore …

Më shumë...

Rilind Gërvalla: Kush janë dhe cilët ishin: Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq?

Rilind Gërvalla

Ka filluar fushata zgjedhore e Republikës së Serbisë në Kosovë. Nuk është që po ndodh për herë të parë që nga paslufta, por që këtë herë, përkundër promovimit të bisedimeve të Brukselit nga të dyja Qeveritë, po del të jetë ndër më të zëshmet dhe të asistuara edhe nga Qeveria …

Më shumë...

Adil Fetahu: Serbia vazhdon të shkelë ligjet e veta dhe ato ndërkombëtare për pensionet

Adil Fetahu

1.Statusi ligjor i pensionit) – E drejta e pensionit është një nga të drejtat elementare të njeriut, e fituar me punë e kontribute të paguara, në kohëzgjatje të caktuar, e konstituar sipas kushteve dhe procedurës së caktuar me ligj dhe me vendim konkret të plotëfuqishëm të organit kompetent. E drejta …

Më shumë...

Mimoza Cika: Myslimanët dhe paniku i rremë kundër tyre

Mimoza Cika: Myslimanët dhe paniku i rremë kundër tyre

Pas sulmeve terroriste në Paris dhe Bruksel, gati çdo ditë vijnë kërcënime të reja: Islamistët po tronditin Evropën me dhunë dhe frikë. Sipas një sondazhi të fundit, 62 % e njerëzve në Gjermani i lidhin sulmet terroriste në Bruksel me myslimanët. Gjermania respekton prejardhjen, vlerat kulturore dhe identitetin e njerëzve …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dy realitete të marrëdhënieve shqiptare-amerikane

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është duke bërë këtë javë një vizitë zyrtare në Shtetetet e Bashkuara, ku po zhvillon takime me komunitetin shqiptaro-amerikan, me anëtarë të Kongresit Amerikan dhe me udhëheqës të lartë të këtij vendi. Kryeqeveritari shqiptar mori gjithashtu pjesë në disa diskutime mbi Shqipërinë dhe mbi rajonin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Korrupsioni endemik nuk mund të fshihet pas gazit lotsjellës

Jakup Krasniqi

Opinioni ynë më 13 prill u njoftua me përmbajtjen e Raportit të DASH-it, i cili paska konstatuar: Raporti i DASH-it për të Drejtat e Njeriut, për Kosovën në vitin 2015 konstaton: “Korrupsioni endemik qeveritar dhe i sektorit privat, dhe mungesa e ndëshkimit të akteve korruptive mbetet një problem i rëndësishëm …

Më shumë...

RKL: Fushata e jugo-medieve kundër komandantëve, “më të korruptuar”, po përgatit terren për Gjykatën Speciale kundër UÇK-së

RKL

Ka disa ditë, që mediet, të cilat thithin burime financiare në xhirizët e huaja, madje edhe në ato qeveritare të Prishtinës, po bëjnë përpjekje që duke u mbështetur në “fakte e argumente” të burimeve anonime, gjithnjë të besueshme për ata vetë, me qëllim për ta intensifikuar fushatën kundër, sikur thuhet, …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Fushatë e tmerrshme e pjellës së “patriotëve jugosllavë”

Bardhyl Mahmuti

Në fillim po sqaroj se nocioni “patriot jugosllav” pasqyronte cakun ku duhej të arrinte qëllimi i strategjisë së komunistëve jugosllavë për të asimiluar kombe të ndryshme në një “komb të ri” të quajtur “komb jugosllav”. Për ata që nuk e dinë, po përmend se ky “komb i ri” kishte gjuhë …

Më shumë...

Hysni Gashi: QEVERIA NË SELEKSIONIMIN E LIDERSHIPIT TË SERBISË NË KOSOVË

Hysni Gashi

Derisa ka filluar fushata e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare ne Serbi po ashtu edhe ne Kosove se fundi gjoja se qeveria e Kosovës e paska ndaluar Vojisllav Sheshelin të mbaj fushatë në Kosove me arsyetimin se Vojsllav Shesheli qenka i padëshirueshëm. Kjo lë të kuptohet se i dëshirueshëm qenka Ivica …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Zhvillime që godasin si kambana alarmi për qeveritarët

Jakup Krasniqi

 Dënimi i humanistes beogradase, Natasha Kandiq është një kambanë që duhet të godas fortë në veshët e të gjithë atyre që e përgatiten Raportin e Dick Martit, i cili çoi në Rezolutën e Këshillit të Evropës për “hulumtimin” e trafikimit të organeve të njerëzve dhe krime të luftës nga pjesëtarë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Pjesë nga ditari Për Kuvendin e Dytë Zgjedhor të Veteranëve të Luftës për Çlirimin e Kosovës

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Prishtinë, 23 Qershor 2004 Sot, rreth orës 11.00 më mori në telefon Faton Klinaku dhe më njoftoi se në datën 27 qershor mbahet Kuvendi I Dytë Zgjedhor I Organizatës së VLUÇK-së. Më tregoi se Adem Shehu dhe unë ishim zgjedhur delegatë nga vet Kryesia e kësaj shoqate, për në Kuvendin …

Më shumë...