KEK
Fillimi / Botimet (faqe 16)

Botimet

Lush Gjergji dhe Ejup Sahiti për librin: “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999”

Më 23 dhjetor 2015 në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare u përurua libri:  “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999”, i autorit Nusret Pllana. Për vlerat dokumentare dhe mesazhin e këtij libri ka folur Don Lush Gjergji dhe prof, dr. Ejup Sahiti Don Lush Gjergji: Kush nuk e njeh historinë të ...

Më shumë...

Ekspozitë që përkujton krimet dhe gjenocidin e Serbisë në Kosovë

Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës do të hap ekspozitën ‘Terrori dhe Gjenocidi i Serbisë në Kosovë 1998-1999”, e autores Fetnete Ramosaj. Kjo ekspozitë do të hapet me 3 dhjetor, ditën e enjte, në orën 18:00 në ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Libri, “Ideale dhe iluzione, i autorit, Manxhar Taka

Dilaver Goxhaj

Gjatë muajit të fundit, lexuesit të interesuar për historinë e Luftës sonë Nacionalçlirimtare i jepet në dore libri: “Ideale dhe iluzione”, i autorit Manxhat Taka.              Autori, përmes këtij libri na bind se ai i ka studiuar me themel të gjitha vlerat e asaj lufte heroike çlirimtare, sikur të ishte ...

Më shumë...

Libri i N. Myrtaj: “Dëshmi të arkivuara”, dëshmia më autentike e viteve ’80, e shkruar në burg

Libri i publicistit dhe analistit, Nezir Myrtaj, “Dëshmi të arkivuara” është një vepër e veçantë faktografike, ku autori ka prezantuar pesë shkrime, në formë ankesash, kërkesash e protestash zyrtare, drejtuar organeve relevante të regjimit jugosllav, në vitet ’80-të, të shekullit XX. Në mesin e këtyre ankesave është prezantuar  edhe një ...

Më shumë...

Përurohet libri, “Miftar Hasani” i autorëve: Habib Zogaj e Ahmet Rexha

Libri: “Miftar Hasani“, i autorëve, Habib Zogaj dhe Ahmet Rexha, përurohet më 16 shtator, 2015, në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, duke filluar në orën 12.oo. Edhe pse në mungesë të dokumenteve shkrimore, arkivore, etj, autorët: Zogaj e Rexha kanë arritur ta ndriçojnë figurën e shqiptarit, Miftar ...

Më shumë...

“Personaliteti ynë” vepër me vlerë e autorit, Ibush Reçica

Ibush Reçica në veprën: “Personaliteti ynë” ka marrë në shqyrtim çështje meditative, filozofike, psikologjike, morale e të tjera, që kanë të bëjnë me ekzistencën e njeriut dhe shoqërisë njerëzore në përgjithësi. Duke shfrytëzuar një literaturë të begatshme të autorëve të njohur botërorë si Frojd, Shopenhauer, Çopra si dhe aforizma të ...

Më shumë...

Poezi nga përmbledhja poetike: “Burrëri e Lagur” e autorit, Mehmet Bislimi

NDERGJEGJA NË PESHOJË Parandjenjë armiqtë nuk po na shajnë sa duhet miqtë po na lavdërojnë më shumë se ç’duhet si me të pabesë se ç’po më gërryen një ndjenjë një ndjenjë ogurzezë Dikur rojat viheshin tek kullat nga mali kur zbrisnin burrat vdisnin për atdhe burrat dikur vdesin atdheun burrat ...

Më shumë...

Zymer Ujkan Neziri: Dëshmori i UÇK-së Selman Bekë Lajçi (1954-1999)

E shtunë, 13 shkurt 2016 • Marketing | Kontakti | Arkivi LAJMET HISTORIKU DËSHMORËT ANALIZA INTERVISTA KULTURA TEMA HISTORIKE PERSONALITETE VIDEO BOTIMET FEJTON » Zymer Ujkan Neziri: Dëshmori i UÇK-së Selman Bekë Lajçi (1954-1999) (Fjalë përurimi, në cilësinë e redaktorit të librit Me dëshmorin Selman Lajçi nëpër Sanxhak, të autorit ...

Më shumë...

U përurua libri i Xhevat Hasanit: “Me dëshmorin Selman Lajçi nëpër Sanxhak”.

Sot në sallën e Institutit Albanologjik të Prishtinës u përurua  libri i autorit, Xhevat Hasani:  “Me dëshmorin Selman Lajçi nëpër Sanxhak”. Dëshmori,  Selman Lajçi ka qenë veprimtar i hershëm i Lëvizjes Kombëtare, i burgosur politik dhe epror i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën e Rugovës. Recensenti i librit dr. ...

Më shumë...

Dr. Zenun Gjoci: Vështrim për romanin “Koha e jeniçerëve

Ahmet Qeriqi: Koha e Jeniçerëve

Pasurisë së çmuar të letërsisë shqiptare iu shtua edhe një margaritar që ndriçon vlera të shquara historike, letrare e artistike të përhapura në dritën e pikëvështrimeve dhe ideve që na dalin nga romani, “ Koha e jeniçerëve”, botuar nga Radio-Kosova e lirë, në Prishtinë, shkruar nga shkrimtari dhe veprimtari i ...

Më shumë...

U përurua në Malishevë libri i Faton Mehmetajt: “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë

Sot në orën 13.00, në Sallën e Asamblesë Komunale në Malishevë, nën përkujdesjen e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport të kësaj komune është përuruar libri i studiuesit dhe publicistit, Faton Mehmetaj titulluar:  “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë-bashkëjetesa ndërfetare dhe kontributi i tyre kombëtar”. Për vlerat ideore e tematike të ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Libri i Musa Sabedinit,

Vrasja e qëllimshme e shqiptarëve, nga pakica serbe, e ndihmuar nga Ushtria serbe, dhe paramilitarët e saj, gjatë bombardimit të NATO-s, dhe më herët, përbën gjenocid të pastër të serbëve mbi shqiptarët. Gjenocidi serb, në komunat; Gjilan, Dardanë dhe Viti, edhe pas 14 vjetësh, vazhdon të jetë i padënuar. Heshtjet ...

Më shumë...

U botua monografia e Bedri Tahirit kushtuar dëshmorit, Jashar Jashari, Komandant Duraku

Kohë më parë doli nga shtypi monografia e Bedri Tahirit kushtuar dëshmorit, Jashar Jashari, Komandant Duraku. Në këtë libër, autori ka ndriçuar jetën dhe veprën e e luftëtarit të lirisë, Jahar Jashari dhe të bashkëluftëtarëve të tij, në 17-vjetorin e “Betejës së Hamidisë”, në qershor të vitit 1998, kur ushtria ...

Më shumë...

Botohet për herë të dytë libri: “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë”, i autores Fetnete Ramosaj

Luftëtarja e lirisë, veprimtarja dhe publicistja, Fetnete Ramosaj ka nxjerrë në dritë librin: “Organizatat ekstremiste serbe” në Kosovë, botimi i dytë, në gjuhën shqipe dhe angleze.  Në këtë libër, pas një kohe të gjatë të hulumtimit të lëndës lidhur me praninë e strukturave të ndryshme të shërbimeve të fshatra serbe ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Varri i Nizamit

Luftëtarëve të Lidhjes shqiptare të Prizrenit, Sefë Kosharja, Mic Sokoli dhe trimave të tjerë që ranë më 20 dhe 21 prill të vitit 1881, në Koshare e në Shtime duke luftuar ballë për ballë kundër forcave të Dervish Pashait…. Në kohën kur po përfundonte shërbimin ushtarak, nizami-redif, Malush Trolli, një ...

Më shumë...

Doli në dritë libri ekskluziv “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë” i autorit, Faton Mehmetaj

Këto ditë doli nga shtypi libri ekskluziv “PRIJËS FETARË DHE SHPIRTËRORË SHQIPTARË – BASHKËJETESA NDËRFETARE DHE KONTRIBUTI I TYRE KOMBËTAR”, i autorit Faton Mehmetaj, botuar nga Instituti për Studime Gjeopolitike dhe Siguri (ISGJS), Prishtinë. Në këtë libër të veçantë dhe tejet voluminoz, janë përmbledhur mbi 600 figura të shquara – ...

Më shumë...