leoni

Ekonomia

Thaçi dhe presidenti i Bankës Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim flasin për zhvillimin ekonomik

Presidenti Hashim Thaçi, ka pritur të martën një delegacion të Bankës Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim, të udhëhequr nga presidenti, Suma Chakrabarti. Thaçi e uroi Chakrabarti për rizgjedhjen e tij në postin udhëheqës të EBRD-së dhe u shpreh i kënaqur për vazhdimin e bashkëpunimit të mirë. “Kam pasur kënaqësinë të …

Më shumë...

Mërgimtarët shpenzojnë deri në 4 mijë euro për pushime në Kosovë

Sikurse çdo vit, shumë mërgimtarë nga Kosova që jetojnë në vende të ndryshme të botës, kanë ardhur për pushime në vendlindje. Gjatë kësaj periudhe, qarkullimi financiar në të gjithë operatorët ekonomikë është rritur. Për këtë arsye, shumica e dyqaneve, qoftë në sektorin e shërbimeve, por edhe dyqane tjera, kanë zgjatur …

Më shumë...

Në Rahovec ndërtohet tregu modern i rrushit

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Komuna e Rahovecit kanë nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi për ndërtimin e tregut modern të rrushit, ku hapësira rreth Shtëpisë së Verës apo siç njihet ndryshe edhe KONAKU do të shndërrohet në treg dhe atraksion turistik. Vreshtarët, kësisoj do të kenë tregun e tyre …

Më shumë...

Posta e Kosovës ofron shërbimin e-Commerce

Posta e Kosovës do të ofrojë edhe një shërbim të ri që ju mundëson të gjithë qytetarëve por edhe bizneseve të blejnë dhe të shesin mallra online. Platforma e shërbimit e-commerce, për ndërtimin e të cilit është punuar shumë nga ekspertë të Postës së Kosovës dhe të Postës Turke do …

Më shumë...

Për hekurudhat, rrugët dhe trafikun urban, 204 milion euro kredi nga BERZHI

Ministri i Financave Avdullah Hoti priti të hënën presidentin e BERZH-it Suma Chakrabarti. Në këtë takim u bisedua për kontributin, marrëdhëniet e mira ndërmjet Kosovës dhe BERZH-it si dhe vazhdimin e bashkëpunimit financiar ndërmjet dy institucioneve për implementimin e projekteve të cilat ndikojnë në zhvillimin ekonomik të Kosovës. U diskutua …

Më shumë...

Takohet Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik të Kosovës

Të martën në Prishtinë i zhvilloi punimet mbledhja e gjashtë e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik të Kosovës ku u diskutua për tema që kanë të bëjnë më çuarjen përpara të reformave në funksion të përmirësimit të ambientit të të bërit biznes dhe zhvillimit ekonomik të Kosovës. Kryeministri i Republikës …

Më shumë...

Posta e Kosovës ofron një shërbim për fermerët

Ndërmarrja Publike Posta e Kosovës dhe Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë  kanë lidhur  të premten një kontratë nga e cila do të përfitojnë mijëra fermerë. Fermerët nuk do të kenë më nevojë të shpenzojnë për udhëtim deri te zyrat e AZHB-së në Prishtinë sepse formularët për ankesa do t’i marrin, …

Më shumë...

Qeveria plotësisht e përkushtuar për të përkrahur prodhimtarinë bujqësore

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, mori pjesë në fushatën e korrje-shirjeve të grurit në Komunën e Shtimes. Kryeministri Mustafa tha se ky është një akt shumë i rëndësishëm pasi që tregon përkushtimin e njerëzve të Kosovës …

Më shumë...

Ilir Abdullahu emërohet Kryeshef Ekzekutiv i “KUR Prishtina”

KUR

Bordi i Drejtorëve të Kompanisë së Ujësjellësit Rajonal ”Prishtina” sh.a. në një mbledhje të rregullt të mbajtur të enjten, me shumicë votash vendosi që të emëroj z. Ilir Abdullahu, Kryeshef Ekzekutiv të kësaj kompanie me mandat 3- vjeçar. Emërimi i  z. Abdullahu në pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv nga bordi i …

Më shumë...

20 ton mish pule me afat të skaduar ndalohen të hyjnë në treg për konsum

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë demanton lajmin e importimit të mishin nga fabrikat e Brazilit....

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë në bashkëpunim me Doganat e Kosovës të enjten asgjësuan 20.595 kg mish të pulës me origjinë nga Britania e Madhe. Inspektori Veterinarë kufitarë i AUV-së gjatë kontrollit të rregullt ka hasur në një ngarkesë me produkte me afat të skaduar. Inspektori menjëherë e ka ndaluar, …

Më shumë...

Investimet në Bujqësi shtojnë prodhimin dhe cilësinë e verërave

Investimet e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, përmes granteve investive dhe subvencioneve kanë ndikuar që të përmirësohen kushtet e punës dhe të prodhimit në shumë kompani prodhuese të verës në vend e bashkë më këtë është rritur edhe cilësia e verërave kosovare. Buxheti që ka ndarë MBPZHR-ja këtë …

Më shumë...

“Bodet & Horst GmbH” e intersuar të investoj në fushën e tekstilit

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti në një takim Gerd Herman Horstin, udhëheqës i kompanisë së tekstilit “Bodet & Horst GmbH” nga Gjermania i cili ka shprehur interesim për të investuar në Kosovë. Ministrja Bajrami e njoftoi investitorin gjerman me ambientin e të bërit biznes në Kosovë si …

Më shumë...

MSA-ja na mundëson qasje në një treg prej 500 milionë konsumatorësh

Në Prishtinë u zhvillua tryeza me temë: “Ndikimi i MSA-së në zhvillimin ekonomik dhe rritjen e investimeve të huaja direkte në Kosove”, e organizuar nga Instituti i Prishtinës për Studime Politike dhe Grupi për Studime Politike dhe Juridike dhe i financuar nga Ambasada e Mbretërisë së Holandës në Prishtinë. Kjo …

Më shumë...

Sistemet Bankare, tema qendrore e ditës së dytë të Akademisë Verore të UBT-së

Në ditën e dytë të Akademisë Verore në UBT, Fakulteti Menaxhment Biznes dhe Ekonomi ka vazhduar aktivitetin, duke e trajtuar në pika të gjera temën “Qasja teorike në sektorin bankar dhe financiar”, ligjëruar nga profesori i UBT-së, njëherësh kryeshef ekzekutiv i Bankës për Biznes, Arton Celina. Celina i njoftoi pjesëmarrësit …

Më shumë...

Blinaja, një nga vendet më të bukura dhe të mbrojtura të Kosovës

Blinaja është një nga vendet më të bukura dhe të mbrojtura në Kosovë dhe Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural do të investojë edhe më shumë që ta shndërroje këtë vend një atraksion për vizita të ndryshme nga turizmi i organizuar. Kështu tha ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit …

Më shumë...

Bashkëpunimi ekonomik dhe tregtar me Austrinë i shkëlqyeshëm

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti të premtën atasheun për ekonomi të ambasadës austriake në Kosovë, Gerhard Schlattl. Në takim u bisedua për marrëdhëniet ekonomike në mes të Kosovës dhe Austrisë. Palët konstatuan se bashkëpunimi ekonomik dhe tregtar në mes të dyja vendeve është i shkëlqyeshëm dhe se …

Më shumë...