MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 648)

Institucionet

102.450 euro janë dëmet e shkaktuara nga vërshimet e fundit në bujqësi në Komunën e Rahovecit

Pas vërshimeve të fundit të shkaktuara nga reshjet e shiut kryetari i Komunës së Rahoveci z. Idriz Vehapi , ka formuar komisionin për vlerësimin e dëmeve në kulturat bujqësore në Komunën e Rahovecit. Sipas komisionit dëme të mëdha janë shkaktuar në këto zona kadastrale Rahovec, Fortesë, Celinë, Krushë e Madhe, ...

Më shumë...

SHFMU ” Isa Boletini” në Rahovec organizon fushatë kundër pirjes së duhanit

Në kuadër të “Ditës Botërore Kundër Pirjes së Duhanit”, SHFMU ” Isa Boletini” në Rahovec, në bashkëpunim me QKMF ” Fahredin Hoti “, kanë organizuar fushatë kundër pirjes së duhanit, të cilën temë para nxënësve e ligjëroi Dr. Qazim Cana, koordinator në Qendrën Komunale të Mjekësisë Familjare. Lidhur me temën ...

Më shumë...

Deçani organizon turnir në Shah me rastin e ,,Epopeja e Dukagjinit ‘’

Në kuadër të shënimit të 24 Marsit apo që njihet si ,,Epopeja e Dukagjinit ‘’ do të organizohet turnir tradicional në Shah nën përkujdesjen e Komunës së Deçanit dhe Klubi të Shahut ,,Zeqë Hasaj’’. Në këtë turnir pritet të marrin pjesë shahist nga Kosova , Shqipëria, Maqedonia, Lugina e Preshevës, ...

Më shumë...

Kryetari Sokol Bashota dhe Caritas-i Zviceran nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

Në mënyrë që të promovojnë një edukimi gjithëpërfshirës parashkollor në Kosovë, në përputhje me standardet e zhvillimit dhe të mësuarit në fëmijërinë e hershme dhe për ta lehtësuar integrimin e fëmijëve në sistemin e edukimit parafillor në Kosovë, Kyretari i Komunës së Klinës, z. Sokol Bashota dhe Caritasi Zviceran nënshkruan ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri kërkoj ndihmë të veçantë nga AKK

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka mbajtur Kuvendin e Përgjithshëm Vjetor, ku morën pjesë 65 delegatë nga komunat e Republikës së Kosovës dhe kryetarët e komunave. Kryetari i AKK-së, Naim Ismajli, para delegatëve paraqiti Draft- Raportin e punës dhe atij financiar të AKK-së për vitin 2015, si dhe propozoi që ...

Më shumë...

BE dhe MTI ndihmojnë bizneset në Mitrovicë

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Christof Stock, Shef i Operacioneve në Zyrën e BE-së në Kosovë, kanë vizituar dy biznese të komunës së Mitrovicës, përfituese të grandeve që i ka ndarë BE-ja, përmes MTI-së dhe implementimit të IOM-it. Në ndërmarrjen  “Gratis Comerce”,  Stock tha se ndërmarrja e ...

Më shumë...

Arkeologjia – interes vital i Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka vizituar sot Institutin Arkeologjik të Kosovës, ku është takuar me drejtuesit e këtij institucioni dhe me anëtarët e Këshillit Drejtues. Ministri Shala u njoftua nga afër me programin që ka ky institucion për gërmimet arkeologjike në këtë vit, por edhe me ...

Më shumë...

Kryetari i Shtimes takoi përfaqësuesit e bashkësive fetare

Kryetari i Komunës së Shtimes, z. Naim Ismajli ka pritur në një takim pune përfaqësuesit e bashkësive fetare, në komunën e Shtimes, z. Isa Tërshani-kryetar i BI, në Shtime dhe z.Trajko Vllajkoviq-prift i kishës ortodokse serbe për Shtimen. Në këtë takim kanë marrë pjesë edhe drejtoresha e Drejtorisë për Shërbime ...

Më shumë...

Kryetari Gashi priti përfaqësuesin e USAID-it, James Hope

Kryetari i komunës së Kastriotit Xhafer Gashi, priti sot drejtorin e Misionit të USAID-it për Kosovë James Hope. Ky takim kishte për temë përurimin e katër projekteve të  implementuara, të cilat janë financuar nga USAID përmes programit “Të Avancojmë Kosovën së Bashku” në bashkëfinancim nga Komuna e Kastriotit. Kryetari Gashi ...

Më shumë...

Ministri Zharku dhe kryetari i Istogut nënshkruan memorandum mirëkuptimi

Në vazhdën e aktiviteteve, që kanë për qëllim zhvillimin e rrjetit të infrastrukturës së vendit, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, nënshkruan sot Memorandumin e mirëkuptimit për financimin e projekteve infrastrukturore në komunën e Istogut, me të cilin njëkohësisht përcaktohen edhe obligimet e ...

Më shumë...

Kosova do të themelojë Fondin për Industrinë e Filmit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, i shoqëruar nga drejtori i Qendrës Kinematografike të Kosovës, Arben Zharku, kanë zhvilluar një takim me ministrin e Financave, Avdullah Hotin, me të cilin kanë biseduar për realizimin e një fondi shtesë për Qendrën Kinematografike të Kosovës, në vlerë prej 250 mijë ...

Më shumë...

MKRS-ja e subvencionon xhudon me 135 mijë euro

Në vazhdën e nënshkrimit të memorandumeve të bashkëpunimit me federatat e sportit të Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar memorandum me Federatën e Xhudos, me çka këtë federatë e ndihmon me 135 mijë euro. Drejtuesit e FXHK-së, e vlerësuan bashkëpunimin me MKRS-në si shumë pozitiv, ndërsa nënshkrimin ...

Më shumë...

Rruga Nacionale N2 është liruar për qarkullim

Si pasojë e rrëshqitjes së gurëve ishte mbyllur për qarkullim rruga Nacionale N2, në Grykë të Kaçanikut (tek muri mbrojtës me gabiona). Mirëpo, tani, me përkujdesje të kompanisë së mirëmbajtjes, që i ka vendosur shenjat e sinjalizimit dhe ka siguruar pjesën e rrugës ku ka ndodhur rrëshqitja, është liruar për ...

Më shumë...

Repelimi i kafshëve vazhdon të enjten më 17 mars, në Pagarushë dhe Gurishtë të Malishevës

Njoftohen banorët e Pagarushës dhe Gurishtës të komunës së malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të enjten më 17 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, ...

Më shumë...

Që nga muaji Janar Komuna e Rahovecit ka nisur shpërndarjet e faturave të Tatimit në Pronë

Komuna Rahovec

Drejtoria për Buxhet dhe Financa e komunës së Rahovecit, sektori i Tatimit në Pronë, njofton të gjithë qytetarët se ka nisur shpërndarja e faturave të Tatimit në Pronë dhe pritet që deri me datën 30 Mars të bëhet shpërndarja në gjithë territorin e Komunës së Rahovecit. Faturat në gjithë territorin ...

Më shumë...

Mobilizohen DKRS-të dhe artistët për zgjidhjen e problemeve të teatrove

Me nismën e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizajt, sot në këtë qytet u takuan drejtorët e drejtorive të qendrave më të mëdha të Kosovës, për të diskutuar një numër të madh problemesh që lidhen me funksionalizimin e teatrove të qyteteve. Drejtorë të drejtorive nga Ferizaj, Gjilani, Mitrovica, ...

Më shumë...