akp deri me 5 maj
Airport Adem Jashari
valamobile
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 1480)

Lajmet

Ahmet Qeriqi: 30-vjetori i demonstratave gjithë-popullore të Marsit dhe Prillit të vitit 1981

  30-vjet më parë, në Mensën e Studentëve në Prishtinë, filluan demonstratat e rinisë studentore, fillimisht me kërkesa sociale për kushte më të mira në studime. 11 marsi shënon ditën e fillimit të shfaqjes hapur të pakënaqësive jo vetëm të rinisë studentore, por edhe të punëtorëve, fshatarëve dhe të gjitha ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pavarësia e kontaminuar…, nga gripi i shpezëve lajmëtarë

  Pavarësi…, me kushte, pa kushte, pavarësi e mbikëqyrur.., me flamuj me hymn, me karrigë në OKB (?), me sovran tjetër të deleguar nga BE-ja, jo nga OKB…”Ali hoxha, hoxhë Alia”, përpak të harroj edhe shumë ëmbëlsime tjera autoktone lesh me fije sheqeri, sheqer-lesh. Shumica i duan festat, shumë festa.., ...

Më shumë...

Halil Katana: ARRITËM KËTË DITË

(Nga vizita në Kosovë ditën e shpalljes së pavarësisë, më 17 shkurt 2008)E kishim pritur këtë Ditë afro 8 shekuj, që kur serbët u bënë mbretëri me car Dushanin. Qysh atëhere, serbët e ardhur nga përtej Karpateve, na u bënë zotër shtëpie e, sido që ndryshuan kohët e në trojet ...

Më shumë...

Lavdim Klinaku: Kosova një hap para

Të thuash se me pavarësimin e vendit(Kosovës) u plotësua amaneti i mijëra dëshmorëve nuk është e drejtë, dhe në fakt është johumane. Është shumë e vërtetë , që kosova e shpalli një lloj të pavarësisë , e cila nuk ka sovranitet , te paktën keshtu është konceptuar nga letrat që u ...

Më shumë...

Driton Avdiu : A janë parimore kritikat e opozitës

  Kritikat e opozitës parlamentare kosovare ndaj qeverisjes aktuale, qofshin me të drejtë apo jo, nuk kanë të ndalur. Por a janë parimore këto kritika? Nëse shikohen me vëmendje statistikat e përgjigjes së votuesve ndaj procesit të zgjedhjeve në Kosovë nga paslufta e këndej, shohim se me kalimin e viteve ...

Më shumë...

Qerim Pllana: BASHKIMI ËSHTË E DREJTË NATYRORE DHE EKSPLICITE E ÇDO POPULLI TË NDARË!

  Ne nuk ishim vetëm një pjesë e një gjenerate kryeneçe, të cilët deshëm një perspektivë tjetër të tërësisë dhe bashkimit të popullit shqiptar. Ne ishim ata, të cilët me dekada, dhe me mish e shpirt, u përpoqëm për një të ardhme më të sigurt, më të pasur, më unike ...

Më shumë...

RKL: Pavarësia e Kosovës mori goditjen e parë serioze, madje edhe nga shtetet që e kanë njohur dhe përkrahur pa rezervë

Pavarësia e brishtë e Kosovës, në shtatëmujorin e shpalljes, tashmë ka marrë edhe goditjen e parë, një goditje serioze, e cila në mos më shumë, për një kohë të gjatë, do ta stopojë njohjen e pavarësisë nga shtetet e tjera.Opinioni liridashës në vendin tonë, madje as edhe ai më pesimist, ...

Më shumë...

Lajme shqetësuese për Kosovën (koment redaksional i Radios-Kosova e lirë)

  Tani në kohën kur politikanët dhe shumica e shqiptarëve të Kosovës po presin propozimin e kryenegociatorit ndërkombëtar për zgjidhjen e statusit të Kosovës, Marti Ahtisari, duke besuar thellë se kësaj radhe “do të na japin, apo do të na falin njëlloj pavarësie,” papritmas u përhapën edhe mesazhe, lajme e ...

Më shumë...

Arben A. Morina: Është vështirë, mbase edhe fatale, të jesh mysliman në Ballka

Evropa e pranoi në radhët e veta Serbinë, shkaktarin e të gjitha tragjedive, krimeve, masakrave, sodomive, dëbimeve dhe tërë katrahurave njerëzore, që ka kryer regjimi serb në vendet e Ballkanit, sidomos prej vitit 1990 deri në qershor të vitit 1999.Të jesh me përkatësi fetare islame në Ballkan, do të thotë ...

Më shumë...

“Kompromisi i dhembshëm” i Grupit të Unitetit

  Pranimi pa rezervë dhe pa asnjë kundërshtim i dokumentit të kryenegociatorit Ahtisari, për zgjidhjen e statusit të Kosovës, nga Ekipi i Unitetit, doemos se ka ngjallur reagime të shumta të shqiptarëve liridashës në përgjithësi, e në veçanti te qytetarët tanë, të cilët po presin me padurim përcaktimin e avancuar ...

Më shumë...

(20. 7. 2007) Nezir Myrtaj: Katandisja e Kosovës në mëshirën e fuqive të mëdha

  Sot duket sheshit se Kosova dhe e ardhmja e saj janë bërë objekt kalkulimesh diplomatike ndërmjet ish-supërfuqive. Qëndrimet e paraqitura dhe raportet e krijuara në Këshillin e Sigurimit rreth çështjes së Kosovës, në realitet pasqyrojnë klimën e dikurshme të luftës së ftohtë në mes Perëndimit dhe Lindjes, përkatësisht ndërmjet ...

Më shumë...

Abdullah Prapashtica: NË PËRVJETORIN E DEMONSTRATAVE TË 1981

LETRA E FUNDIT DREJTUAR FADIL HOXHËS NË PRAG TË DEMONSTRATAVE TË VITIT 1981 Ngjarjet e vitit 1981, duke shënuar një kthesë të rëndësishme në lëvizjen kombëtare shqiptare u bënë temë e rëndësishme në media jo vetëm për politikanët, por edhe për gazetarët, analistët, historianët e deri tek njerëzit e rëndomtë. Inserte ...

Më shumë...

Mexhid YVEJSI: KOSOVA ME PAVARËSI- NJË MASHTRIM I RI…

Me 17 Shkurt 2008, në Prishtinë, tani më të gjithë e dinë, se Kosova e shpalli pavarësinë…Pavarësinë e shpallën shqiptarët, por, në të vërtetë, këtë pavarësi e projektuan ndërkombtarët…E projektuan ndërkombtarët jo për hatër të shqiptarëve, por për hirë të ”qytetarëve”… Kjo pavarësi është më e drejtë të quhet “Ahtisaari”… Kjo pavarësi ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Propozimet qesharake të ish kryeministrave të Kosovës

  Ka një kohë të caktuar kur figurat politike në Kosovë, duke dashur të sjellin risi në filozofinë e tyre politike, po bëjnë masakër politik në shumë segmente të caktuara të jetës së qytetarëve tanë. Në fakt kjo filozofi shterpë nuk është se po sjellë diçka të re dhe joshëse ...

Më shumë...

Krusha e Vogël e Anadrinit dha alarmin e madh për tërë Kosovën

  (Më 25 maj 2006 në Krushë të Vogël, pjesëtarë të policisë ndërkombëtare, rrahën mizorisht e barbarisht nënat, nuset dhe fëmijët e martirëve, të masakruar nga kriminelët serbë 7 vjet më parë.)Pretendimet për kthimin masiv të kolonëve serbë në Kosovë janë pretendime të kota dhe të mjera, sepse Beogradi zyrtar, ...

Më shumë...

Serbia bën gjithçka për të arritur qëllimet, madje duke montuar edhe akte terroriste, shkruar nga Mona Agrigoroaiei

  Rasti i shpërthimit në klubin serb të veriut të Mitrovicës është qartazi një akt terrorist. Janë plagosur civilë serbë pas hedhjes së një granate.Deklarohet se është arrestuar një të mitur 16 vjeçar si kryesi i këtij sulmi, por është e pabesueshme që ai të jetë autori. Edhe nga përshkrimet ...

Më shumë...