Fillimi / Lajmet (faqe 1500)

Lajmet

Alfred Moisiu: Deklaratat që i bëri kryeministri Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo politikan shqiptar

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish-kryetari  i Shqipërisë, Alfred Moisiu, ka thënë se deklaratat që i bëri kryeministri Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo lider i rangut të tillë, i cili e ka për detyrë t’i mbroj të drejtat e shqiptarëve kudo që ata jetojnë. Moisiu i tha KosovaPress-it se ato që ka ...

Më shumë...

Vetëm një demarkacion i drejtë mundëson liberalizim të shpejtë të vizave për qytetarët e Kosovës

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje!, Aida Dërguti, e ka vlerësuar të paefektshme hartimin një deklarate nga Kuvendi për çështjen e liberalizimit të vizave. Ajo ka thënë për mediet se një deklaratë e tillë e Kuvendit të Kosovës nuk e ka ndikimin e duhur për t’ia ...

Më shumë...

Kryetari Veseli mori pjesë në konferencën në përkujtim të 60-vjetorit të përpjekjeve të hungarezëve për liri

Kryetari Veseli mori pjesë në konferencën në përkujtim të 60-vjetorit të përpjekjeve të hungarezëve për liri

Kryekuvendari, Kadri Veseli, mori pjesë në konferencën në përkujtim të 60-vjetorit të përpjekjeve të Luftës për Liri dhe Revolucionit Hungarez të cilin e kishte shtypur me tankse Rusia  sovjetike 60-vjet më parë. Konferenca u mbajt në Prishtinë, nën organizimin e Ambasadës së Hungarisë në vendin tonë. Duke folur për rëndësinë ...

Më shumë...

Përfaqësues nga Federata Për Paqe Universale, mbajtën konferencë njëditore, në Prishtinë

Përfaqësues nga Federata Për Paqe Universale, mbajtën konferencë njëditore, në Prishtinë

Paqja e drejtë, Paqe e qëndrueshme’ është tema që sot mblodhi Prishtinë mysafirë dhe përfaqësues nga Federata Për Paqe Universale, në një konferencë njëditore. Me këtë rast, të pranishëm ishin edhe ambasadorët e paqes nga Prishtina e Tirana, ndër të cilët ishin edhe Alfred Mojsiu, ish president i Republikës së Shqipërisë, ...

Më shumë...

Ministri Haki Demolli pret në takim ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri Haki Demolli pret në takim ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri i FSK-së, Haki Demolli ka pritur në një takim ambasadorin e ri të Republikës së Francës në Kosovës, zotëri Didier Chabert, të cilit i dëshiroi punë të mbarë dhe mision të suksesshëm në vendin tonë. Ai  e falënderoi edhe  për bashkëpunimin e mirë me Ambasadën e Francës, duke çmuar ...

Më shumë...

Kataniq: Grupi i organizuar terrorist nga Serbia kishte për qëllim t’i sulmonte organet shtetërore ditën e zgjedhjeve

Kataniq: Grupi i organizuar terrorist nga Serbia kishte për qëllim t'i sulmonte organet shtetërore ditën e zgjedhjeve

Organet relevante shtetërore të Malit të Zi disponojnë  fakte që bëjnë me dije  se grupi i shtetasve nga Serbia që ndërhynë në ditën e zgjedhjeve, në Mal të Zi, deshi të organizonte dhunë në fund të ditës zgjedhore dhe të kryejnë akte terroriste. Prokurori special për luftë kundër krimit të ...

Më shumë...

Ban Ki Mun: Në sulmet e fundit ë së paku 500 sirianë janë vrarë e 2000 të tjerë kanë marrë plagë

Ban Ki Mun

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki  Mun ka deklaruar se më së paku 500 sirianë janë vrarë e 2000 të tjerë kanë marrë plagë, gjatë intervenimit të forcave të Assadit të  mbështetura nga aeroplanët dhe artileria ruse, në luftimet që po zhvillohen  për ta marrë qytetin e Halepit, të ...

Më shumë...

Delawie: Deklarimet për luftë kundër korrupsionit të kalojnë në vepra

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka deklaruar se zotimet për luftë kundër korrupsionit duhet të kalojnë në hapa konkret kundër kësaj dukurie të dëmshme për shoqërinë. Ambasadori amerikan, Greg Delawie këto deklara i bëri me rastin e fillimit të nismës ”për një gjyqësor me ...

Më shumë...

Veseli: Përpjekjet për të bërë pazare me Trepçën duhet të marrin fund

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Duke komentuar vizitën në Bruksel të zëvendëskryeministrit, Branimir Stojanoviq, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka thënë se miratimi i Ligjit për Trepçën ka marrë fund dhe të kota janë përpjekjet për të biseduar për Trepçën në Bruksel. Çështja e Trepçës ka përfunduar me miratimin e ligjit dhe kjo u bë për ...

Më shumë...

BKK “Pjetër Bogdani” është anëtarësuar në Federatën Ndërkombëtare të Shoqatave dhe Institucioneve Bibliotekare

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit njofton se Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” është anëtarësuar në Federatën Ndërkombëtare të Shoqatave dhe Institucioneve Bibliotekare (IFLA). Kjo është një arritje e jashtëzakonshme sepse përpos që është edhe një bashkëngjitje në rrjetin ndërkombëtar të institucioneve bibliotekare, ai mundëson përfaqësimin e institucionit kryesor ...

Më shumë...

Në vendin tonë po qëndron një delegacion i Komisionit Qendror Zgjedhor të Shqipërisë

Në vendin tonë po qëndron një delegacion i Komisionit Qendror Zgjedhor të Shqipërisë

Në vendin tonë po qëndron një delegacion i Komisionit Qendror Zgjedhor të Shqipërisë. Delegacioni është prit në takim nga kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Kosovës, Valdete Daka. Temë qendrore e takimit në mes tyre ishte thellimi i bashkëpunimit në mes të komisioneve zgjedhore të dyja vendeve dhe anëtarësimi ...

Më shumë...

Ministri Arsim Bajrami është pritur në Departamentin Amerikan të Shtetit

Ministri Arsim Bajrami është pritur në Departamentin Amerikan të Shtetit

Gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami është pritur në Departamentin Amerikan të Shtetit nga zëvendëssekretari i parë i Byrosë Federale për Arsim dhe Kulturë, Mark A. Taplin. Temë qendrore në takimin mes tyre ishte realizimi i suksesshëm i skemës së bursave ...

Më shumë...

Gjysma e viktimave të trafikuara në Kosovë janë nën moshën 18 vjeçare

Gjysma e viktimave të trafikuara në Kosovë janë nën moshën 18 vjeçare

Njohësit e trafikimit me qenie njerëzore kanë tërhequr vërejtjen se gjysma e viktimave të trafikuara në Kosovë janë nën moshën 18 vjeçare. Ata kanë bërë të ditur se nëntë mujorin e parë të këtij viti janë identifikuar 24 viktima të trafikimit dhe janë arrestuar 145 persona të dyshuar për pjesëmarrje ...

Më shumë...

Markusz: Populli i Kosovës dhe i Hungarisë kanë shumë të përbashkëta

Markusz: Populli i Kosovës dhe i Hungarisë kanë shumë të përbashkëta

Në Prishtinë po mbahet konferenca për të përkujtuar 60 vjetorin e Luftës për Liri dhe Revolucionit Hungarez. Gjatë fjalët para të pranishmëve, ambasadori i Hungarisë në vendin tonë, Laszlo Markusz, theksoi se populli i Kosovës dhe ai i Hungarisë kanë shumë të përbashkëta sikurse që është lufta për liri e ...

Më shumë...

Apostolova bisedoi me liderin e Listes Serbe për investime milionëshe në pjesën veriore të Kosovës

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova ka pritur në takim shefin e Listës Serbe, Sllavko Simiq. Ajo tha se është e rëndësishme që Lista Serbe të jetë pjesë e Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës duke qenë pjesë aktive në kalimin e ligjeve dhe rregulloreve të rëndësishme ...

Më shumë...

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kryer me sukses vizitën në Bruksel

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kryer me sukses vizitën në Bruksel

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje, i përbërë nga Visar Ymeri, Shpend Ahmeti, Albin Kurti dhe Gurjeta Zeka, e ka kryer me sukses vizitën në Bruksel gjatë punimeve të Konferencës së Social Demokratëve të Aleancës Progresive Evropiane. Nga partitë e ndryshme evropiane që morën pjesë në këtë konferencë, delegacioni është takuar me ...

Më shumë...