mbpzhr grante
MIT
valamobile
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 1520)

Lajmet

Dr. Agim Vinca: Metamorfoza politike e Ali Ahmetit

Tek e dëgjoja mbrëmë kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmetin, si fliste në “Klan Kosova”, e pashë me sytë e mi se si e shpërfytyron njeriun pushteti. As hija e Abazit të dikurshëm, veprimtarit të devotshëm të lëvizjes ilegale, i cili, vite me radhë, në Perëndim, proklamonte ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përpjekjet për kryengritje të armatosur në Besi, më 2 dhe 3 prill të vitit 1981

  Protestat dhe demonstratat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981, kanë shënuar fillimin e ndarjes definitive të forcave liridashëse shqiptare nga procesi i jugosllavizimit, proces i cili ishte  manifestuar me politikën e ashtuquajtur të bashkim vëllazërimit të shqiptarëve me popujt sllavë. Për më tepër, qysh nga ajo kohë filloi ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ilirida, duhet të ribëhet

  Në vitet 90, në euforinë e proceseve demokratike, shqiptarët  në jug-lindje të Shqipërisë, (në ish-RJ të Maqedonisë) kishin afishuar kërkesën për formimin e Iliridës, e cila me Kosovën, përbënte dy njësitë e mëdha territoriale të shqiptarëve, që ishin okupuar nga Serbia dhe “Aleanca e Shenjtë e popujve sllavë” në ...

Më shumë...

Azem Syla: Është e turpshme të ketë të tillë që ushqehen me bukën e pastër të Kosovës dhe i shërbejnë Serbisë

Po dëgjoj dhe lexoj ide, mendime, gjykime, poshtërime, paragjykime, akuza, kundër-akuza, mashtrime e kundër-mashtrime, abuzime e kundër-abuzime. Jam vërtet i habitur. Nuk e kam pritur që pasi të luftoj për çlirimin e vendit, atdheut, popullit e kombit tim do të akuzohem pse kam luftuar. Gjithë këtë kohë nuk kam reaguar ...

Më shumë...

Xhavit Hoxha: KEMI QENË NACIONALISTË E IRREDENTISTË DHE KEMI MBETUR TË NJËJTIT, IDEALISTË

(Intervistë me atdhetarin dhe veprimtarin e njohur të çështjes kombëtare, Xhavit Hoxha, i cili vdiq me 20 nëntor 2007. Intervistën e ka zhvilluar veprimtari e publicisti, Kadri Rexha, në maj të vitit 2006 në Vintentur të Zvicrës)Xhavit Hoxha është një nga veprimtarët e orëve të para të Lëvizjes çlirimtare të ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Themelimi, pasivizimi dhe shpërbërja e TMK-së

Themelimi i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, ndodhi si rezultat i një kompromisi mes demilitarizimit të plotë të UÇK-së, që për kohën, në verë të vitit 1999 konsiderohej se do ishte veprim i rrezikshëm, dhe formimit sa për sy e faqe të një organizate civile për raste emergjente dhe deminimin e ...

Më shumë...

Mexhid YVEJSI: HAFIZ YMER GUTA (1860-1963)

Mexhid YVEJSI: HAFIZ YMER GUTA (1860-1963) Hafiz Ymer Guta, hoxha gjakovar, ishte fetar e atdhetar, trim e guximtar, pleqnar e pajtimtar, dijetar e luftëtar…Lindi në Gjakovë në vitin 1860. Qysh në fëmijëri dallohej për disa veçori, ishte shumë i zgjuar, për mësime i dalluar, për trimëri i pa krahasuar… Mësimet ...

Më shumë...

Adnan Abrashi: UKSHIN HOTI ËSHTË GJALLË…?!!

  (Një vegim mallëngjyes çasti, pranë gërmadhave të shtëpisë ende të djegur nga serbët, të veprimtarit tonë madh dhe të pavdekshëm të çështjes kombëtare, UKSHIN HOTI) Një veprim, 10 vite që nga zhdukja pa gjurmë e veprimtarit tonë të madh të çështjes kombëtare Ukshin Hoti, që nuk e ka bërë ...

Më shumë...

Behxhet Shala: MENTALITETI DENONCUES

  “Me t’u zbardhur dita i mora një krah me dosje dhe i dorëzova te prokurorët e EULEX-it”, ishin fjalët e z. Hasan Preteni, numrit një të Agjencionit kosovar kundër korrupcionit. Këtë citat e huazova nga disa media të shkruara që i dhanë publicitet të veçantë këtij slogani denoncues të ...

Më shumë...

Adnan Abrashi: NJË KUSHTETUTË QË MENDON ANGLISHT E FLET SHQIP

Me afrimin edhe të aktit formale të aprovimit nga Kuvendi i Kosovës, Draft Kushtetuta e Republikës së Kosovës, është ende në diskutim publik. Bazuar në disa reagime të drejtpërdrejta të qytetarëve nëpër tubime popullore dhe ato publicistike në opinion, dhe, pa marrë parasysh se nga çfarë shtresash sociale na vinë ...

Më shumë...

Kim Mehmeti: Gruevski i mposhti shqiptarët përmes shqiptarëve

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni i fitoi Gruevski. Edhe atë, jo vetëm në bllokun politik maqedonas, por duke i mposhtur bindshëm e turpshëm edhe shqiptarët e Maqedonisë. Kuptohet, atë e arriti i ndihmuar nga PDSH-ja, e cila mbase edhe e ka ditur se për Gruevskin, shqiptar i mirë është ...

Më shumë...

Faton KLINAKU: Koncepti i gabuar politik, aleati i shtyrjeve të vazhdueshme!

Jemi dëshmitarë të shtyrjeve të vazhdueshme të zgjidhjes së statusit politik të Kosovës, dhe kjo po bëhet jo për shkak të Serbisë dhe Rusisë apo mosmiratimit të Rezolutës por për shkakun se subjektet politike kudo në trojet shqiptare e përkrahin konceptin e gabuar politik, konceptin e parealizueshëm për rrethanat, atë ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Koncepti i pavarësisë nuk po vdes, por po vdesin moralisht ata, që propozuan tezat për krijimin e komunave etnike serbe

Kosova tashmë po shihet qartazi se ndodhet në një udhëkryq, që për pjesën dërrmuese duket të jetë enigmatik, por jo edhe për kureshtarët, një pjesë e të cilëve me kohë kanë ngritur zërin dhe kanë shkruar se bisedimet e Vjenës, Pakoja e Ahtisarit, propozimet e Grupit negociator, nuk janë asgjë ...

Më shumë...

Plani i Ahtisarit: “Kosova një autonomi hibride serbo-shqiptare”

Plani i Ahtisarit për zgjidhjen e statusit të Kosovës, i mirëpritur nga kreu politik i vendit dhe nga zyrtarë të lartë të shteteve perëndimore, parasheh krijimin e një entiteti hibrid serbo-shqiptar, një si republikë shumetnike, e cila, si e tillë, parashihet të funksionojë si një lloj republike autonome e bashkuar ...

Më shumë...

Anna Di Lellio: Kosova përsëri nuk është e qetë

Duke komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, intelektualja dhe ish zyrtarja e OKB-së në Kosovë, Anna Di Lellio, në një shkrim për gazetën “The Guardian” ka shkruar se nën “pavarësinë e mbikëqyrur” të realizuar në shkurt të vitit 2008, Kosova përsëri nuk është e qetë. Arkitektura institucionale, që e mbikëqyr ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa nga kandidatët për kryetarë komunash, në zgjedhjet e 15 nëntorit, kanë deficite morale dhe kombëtare

  Në zgjedhjet vendore të 15 nëntorit po marrin pjesë mijëra kandidatë për kryetarë dhe anëtarë të asambleve komunale. Qytetarët e Kosovës po e shfrytëzojnë të drejtën të zgjedhin dhe të zgjidhen nga elektorati, për qëllime që vetëkuptohen. Ka nga ky mes burra të ndershëm dhe të dëshmuar për veprimtari ...

Më shumë...