Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1550)

Lajmet

Sot në ambientet e Kuvendit të Kosovë po mbahet i ashtuquajturi “Debati shkencor për Demarkacionin”

Kuvendi i Kosoves

Sot në ambientet e Kuvendit të Kosovë po mbahet,  “Debati shkencor për Demarkacionin”. Është paraparë për ta marrë pjesë në diskutim që shumë se 110 të pranishëm, të cilët kanë paraqitur kërkesa për ta marrë fjalën. I pari para të pranishmëve do të flasë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri ...

Më shumë...

Amerika dhe Gjermania nuk e përkrahin idenë e Arbitrazhit ndërkombëtar për demarkacionin

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Gjermania nuk e përkrahin idenë e dërgimit të demarkacionit të kufirit me Malin e Zi në Arbitrazh ndërkombëtarë, por ata e mbështesin dialogun mes subjekteve politike parlamentare për këtë çështje. Ata thonë se tryeza që do të mbahet sot në Kuvend për demarkacionin është ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Tryeza për demarkacion do të dëshmojë se shënjimit i vijës kufitare me Malin e Zi është i gabuar

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë për mediet se tryeza për demarkacion, e cila po mbahet sot në ambientet e Kuvendit të Kosovës  do të dëshmojë se versioni i shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi është i gabuar. Ai  thënë se ekspertët e pavarur ...

Më shumë...

Kryetari Obama, ka drejtuar kritika të ashpra kundër kandidatit republikan për president, Donald Trump

Obama-Trump

Kryetari i Amerikës, Barack Obama,  ka drejtuar  të ashpra kundër kandidatit republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, duke nënvizuar se  ai është i papërshtatshëm për këtë post, si dhe ka ngritur pikëpyetje nëse partia e tij e mbështet ende kandidimin e miliarderit njujorkez. “Ka ardhur momenti, në ...

Më shumë...

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, ka pritur një delegacion të lartë të Hungarisë

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, ka pritur një delegacion të lartë të Hungarisë

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, ka pritur për bisedime një delegacion të  lartë të Hungarisë, i përbërë nga ekspertët: Bálint TOMBOR, dr. Ádám Syc, ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz dhe Gergely Tamásh. Me këtë rast Ministri Ferat Shala me bashkëbiseduesit foli për një varg çështjes ...

Më shumë...

Autoritetet qeveritare të Malit të Zi kanë konfirmuar se nuk do ta ri-negociojnë procesin e Demarkacionit

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi

Autoritetet qeveritare të  Malit të Zi kanë konfirmuar  se nuk do ta ri-negociojnë procesin e Demarkacionit, ndërkohë që institucionet e Kosovës po vazhdojnë të kërkojnë mënyra për ta ratifikuar marrëveshjen e arritur vitin e kaluar për kufirin me Malin e Zi. Anëtari i Këshillit të politikës së jashtme të Parlamentit ...

Më shumë...

15-vjet nga rënia e dëshmorit, Rrahim Beqiri, pjesëmarrës në tri luftërat tona çlirimtare

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Heroi i luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të vitit 2001 në Maqedoni, Rahim Beqiri i njohur si komandant Roki, ka mbushur 15 vite nga rënia heroike, në Drenovec të Tetovës. Ai më 1 gusht të vitit 2001 në luftimet e zhvilluara kundër forcave sllavomaqedonase, pas një qëndrese heroike në  Drenovec ...

Më shumë...

Nesër në Kuvendin e Kosovës mbahet “Debati shkencor” për Demarkacionin me Malin e Zi

Kuvendi i Kosoves

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se “Debati shkencor për Demarkacionin” që do të mbahet nesër në ambientet e Kuvendit të Kosovës do të zgjasë më shumë se sa është planifikuar.  Është paraparë për ta marrë pjesë në diuskutim që shumë se 110 të pranishëm, të cilët kanë paraqitur kërkesa për ...

Më shumë...

Nuk janë përmbushur të gjitha kushtet për fillimin e konstituimit të Asociacionit të Komunave Serbe

Qeveria e Kosovës

Autoritetet në Prishtinë kanë mohuar zërat e përhapura nëpër medie  për fillimin e hartimit të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, duke theksuar se nuk janë përmbushur të gjitha kushtet për fillimin e punës në këtë çështje. Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës thonë se Beogradi zyrtar e ka ...

Më shumë...

Në Prekaz, në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, u mbajt manifestimi tradicional “Dita e Diasporës

Në Prekaz, në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, u mbajt manifestimi tradicional “Dita e Diasporës

Në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz organizuar nga  Ministria e  Diasporës, u mbajt manifestimi tradicional “Dita e Diasporës”, në të cilin mori pjesë një numër i madh i bashkatdhetarëve dhe përfaqësues të komunave e deputetë të Kuvendit të Kosovës. Ky manifestim filloi me homazhe te varrezat e familjes Jashari, ...

Më shumë...

Papa: Nuk është e drejtë dhe e vërtetë të flasësh për Islamin e dhunshëm dhe për terrorizimin islamik

Papa Françesku

Kreu i Vatikanit, Papa Françesku u është bashkuar zërave të udhëheqësve perëndimorë, të cilët shpesh deklarojnë se ISIS-n nuk ka lidhje me Islamin. “Nuk është e drejtë dhe e vërtetë të flasësh për Islamin dhunshëm dhe për terrorizimin islamik. Në të kundërt, duhet të flisja edhe për katolikë të dhunshëm. ...

Më shumë...

Gjatë korrikut në Siri, janë vrarë 1.557 civilë

Të vrarët Siri

Në raportin mujor të publikuar nga Opservatori  Sirian për të Drejtat e Njeriu, thuhet se në muajin korrik 769 civilë humbën jetën si pasojë e sulmeve të regjimit të Asadit. Në mesin e tyre 253 ishin fëmijë dhe 197 gra. Po ashtu thuhet se fakti që 59 për qind e ...

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Kryekuvendari, Kadri Veseli, priti sot në takim ambasadorin e sapoemëruar të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, të cilin e uroi për detyrën e re dhe i dëshiroi suksese në angazhimin e tij diplomatik. Kryetari Veseli çmoi lart kontributin e Italisë në zhvillimin e përgjithshëm të Kosovës, ndërsa shfaqi besimin ...

Më shumë...

Aleksandër Lumezi: Përgjimet ku është përfshirë, Adem Garbovci janë bërë nga një prokuror kompetent

Aleksandër Lumezi

Kryeprokurori, Aleksandër Lumezi, ka folur për paralajmërimin për publikim të përgjimeve nga një portal i lidhur me shërbimet e EULEX-it, përmes së cilave dëshmohet gjoja ndikimi i politikës në secilin institucion të Kosovës, përfshirë edhe pushtetet e pavarura. Lumezi, ka deklaruar se për këtë rast është njoftuar nga mediet lidhur ...

Më shumë...

Petrit Selimit i merret posti i zëvendës-ministrit të Punëve të Jashtme

Petrit Selimi - Ivica Dacic

Kryeministri Isa Mustafa, ka marrë vendim për lirimin nga detyra e zëvendës-ministrit të Punëve të Jashtme, Petrit Selimi i cili ka mbajtur edhe poste të tjera fitimprurëse nga buxheti i Kosovës. Sipas njoftimit të Qeverisë, Selimi në përputhje me aktet ligjore, do të vazhdojë angazhimin në postin e koordinatorit nacional ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i kombit, Rrahim Beqiri

Akademi përkujtimore për heroin Rrahim Beqiri

Në përvjetorin e 15-të, të rënies në altarin e atdheut, të luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, përkujtohet dëshmori i kombit, Rrahim Beqiri i njohur me nofkën “ Roki”. Akademia mbahet sot (2 gusht) duke filluar në orën 14.oo në Shtëpinë e Kulturës “Isa Kastrati” nën përkujdesjen  e kryetarit të komunës ...

Më shumë...