MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1560)

Lajmet

AAK-ja shprehet kundër pranisë ushtarake të Malit të Zi në kufi me Kosovën

Mali i Zi ka vendosur pjesëtarë të njësitit antiterrorist në kufi me Kosovën

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë i AAK –së, vlerëson se situate e krijuar në brezin kufitar me Malin e Zi, ku njoftohet të jenë dislokuar forca të kombinuara të policisë, njësitet e specializuara të kundërterrorizmit dhe ushtrisë së këtij vendi, është krejtësisht e panevojshme dhe e papranueshme. ...

Më shumë...

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar fton shqiptarët për kundërshtuar marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar  vlerëson se shqiptarët nuk kanë tokë për të i falur askujt,   aq me pak Malit të Zi, shtet ky i cili aktualisht mban në pushtim të egër trojet shqiptare (Tuzin, Ulqinin, Anën e Malit, Tivarin, Malësinë e Madhe, Plavën e Gucinë, Rozhajen dhe Sanxhakun). Prandaj ...

Më shumë...

Vetëvendosja ka kundërshtuar kualifikimin “terrorist” për gjashtë aktivistët e arrestuar nga Policia

Vetëvendosja nuk ka marrë pjesë në “tryezën për dialogun politik”, organizuar nga BRPG

Në një reagim publik të Lëvizjes Vetëvendosje, lidhur me arrestimin e 6 aktivistëve thuhet: “Policia tashmë krejtësisht e diskredituar e Kosovës, aktivistët e arrestuar po i cilëson si terroristë. Ky institucion nuk i ka quajtur kështu, asnjëherë as strukturat paralele të Serbisë në Kosovë. Madje, nuk ka guxim t’i quajë ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës shpreh përkrahje për organet e rendit e të ligjit në përmbushjen e obligimeve

Qeveria e Kosovës

Lidhur me zhvillimet e sotme në vend, Qeveria e Isa Mustafës, iu bën thirrje qytetarëve dhe subjekteve politike që të japin kontributin e tyre në avancimin e proceseve shtetndërtuese, duke u shmangur nga format e dhunshme dhe metodat jodemokratike. Qeveria e Kosovës shpreh përkrahje për organet e rendit dhe të ...

Më shumë...

Në Merdarë u shënua Dita Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur

Në Merdarë u shënua Dita Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur

Në Merdarë u shënua Dita Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur. Me këtë rast është  përuruar edhe një përmendore në shenjë nderimi për 1666 të pagjeturit e Kosovës, të cilët janë të zhdukur që nga lufta e vitit 1999 Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenk Gjetaj, tha se ...

Më shumë...

Daut Haradinaj thotë se AAK më 1 shtator do të jetë në Kuvend

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) më 1 shtator do të jetë në Kuvend. Kjo parti do të angazhohet që të bindë deputetët që mos ta votojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Mirëpo, AAK-ja nuk do të merr pjesë në protestën e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje. Kështu ka ...

Më shumë...

Zenun Pajaziti do të jetë kryetar i ri i GP të PDK-së

Pajaziti: Zgjedhjet e reja nuk janë në interes të agjendës shtetërore të Kosovës

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë takimit të rregullt, debatoi  për situatën e sigurisë në vend, ndërkohë që zgjodhi shefin e ri të Grupit Parlamentar të PDK-së. Basri Musmurati, sekretar i Përgjithshëm i PDK-së, i ka thënë KosovaPress-it se vendimi për votim të demarkacionit është marrë më herët, ndërkohë ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quintit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quintit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quintit, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend. Ai ka falënderuar ambasadorët për mbështetjen e vazhdueshme që shtetet e tyre po i japin qytetarëve dhe institucioneve të vendit. “Gjatë takimit ...

Më shumë...

Abdurrahman Islami: Prokuroria që nga 5 gushti ka vepruar, për të vërtetuar dyshimet për arrestimin e sotëm

Armët

Policia dhe Prokuroria e Kosovës kanë mbajtur një konferencë për media, në të cilën kanë folur për arrestimin e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, lidhur me sulmin ndaj ndërtesës së Kuvendit. Prokurori, Abdurrahman Islami tha se Prokuroria që nga data 5 gusht ka vepruar, për të vërtetuar dyshimet që kanë lindur ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Lidhjen polici-media-pushtet nuk e shohim për herë të parë

Vetëvendosja: Lidhjen polici-media-pushtet nuk e shohim për herë të parë

Në konferencën e sotme, të jashtëzakonshme për medie, të Lëvizjes Vetëvendosje,  thuhet se “Përndjekja dhe arrestimi i 6 aktivistëve: Adea Batusha, Atdhe Arifi, Astrit Dehari, Egzon Haliti, Frashër Krasniqi dhe Petrit Ademi është akt klasik i përndjekjes së kundërshtarëve poltikë, gjë që bëhet vazhdimisht nga ky pushtet”. Kryetari Ymeri në ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Aksionet e sotme të Policisë kundër aktivistëve të Vetëvendosje të njëjta me ato të UDB-së

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri aksionet e sotme të Policisë, me ç’ rast janë janë arrestuar 6 aktivistë të kësaj Lëvizjeje, të dyshuar lidhur me  sulmin në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më 4 gusht, i ka krahasuar me metodat e UDB-së.  “Është e njëjta metodë, që e ka përdorur ...

Më shumë...

Është intensifikuar lufta speciale ndaj Vetëvendosjes dhe kundërshtarëve të tjerë, thotë Shpend Ahmeti

Shpend Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas arrestimeve të gjashtë aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ka deklaruar se me daljen e përgjimeve dhe me shtimin e pakënaqësisë ndaj qeverisë në Kosovë, është intensifikuar lufta speciale ndaj Vetëvendosjes dhe kundërshtarëve të tjerë. Ahmeti fton qytetarët të qëndrojnë bashkë, ...

Më shumë...

MASHT: Viti shkollor 2016/2017 nuk fillon më 1, por më 5 shtator

Shkollë

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë,  me qëllim të informimit të drejtë dhe me kohë, njofton të gjitha Drejtoritë Komunale për Arsim, personelin arsimor të shkollave fillore, të mesme të ulëta dhe të mesme të larta, nxënësit, prindërit dhe komunitetin shkollor, që fillimi i vitit të ri shkollor 2016/2017, shtyhet ...

Më shumë...

Donald Lu: Kam dëgjuar që shqiptarët janë njerëz të besës, por politikanë më të pabesë nuk ka bota

Donald Lu

Të dashur qytetarë shqiptarë! Ju drejtohem juve, për t’ju falenderuar për pjesëmarrjen masive në lotarinë amerikane. Kjo tregoi vlerësimin e lartë që keni ju për vendin tim, pavarësisht se kjo do të thotë që nuk keni aspak konsideratë për vendin tuaj. Kishte kohë që Evropa nuk kishte parë dëshirë të ...

Më shumë...

Ukë Rugova me disa të pandehur të tjerë, janë nxjerrë sot para trupit gjykues të Gjykatës Themelore të Prishtinës

Ukë Rugova

Ukë Rugova me disa të pandehur të tjerë, janë nxjerrë sot para trupit gjykues të Gjykatës Themelore të Prishtinës. Gjyqtari i EULEX-it, Victor Pardal, ka paralajmëruar se gjatë kësaj seance do të bëhet ndarja e rasteve në dy pjesë. Kjo është edhe seanca fillestare e këtij shqyrtimi gjyqësor. Sipas aktakuzës Ukë ...

Më shumë...

Avokati, Tomë Gashi publikoi emrat e 6 të arrestuarve për sulmin e 4 gushtit në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi ka publikuar emrat e gjashtë të arrestuarve për sulmin e 4 gushtit në ndërtesën e  Kuvendit të Kosovës. Ata janë: Atdhe Arifi, Astrit Dehari, Adea Batusha, Egzon Haliti, Petrit Ademi dhe Frashër Krasniqi. Arrestimi i tyre është bërë sot në mëngjes në një aksion të përbashkët të ...

Më shumë...