Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1590)

Lajmet

Ambasadori francez: Kampionati Evropian po e ndryshon perceptimin për shqiptarët

Ambasadori francez: Kampionati Evropian po e ndryshon perceptimin për shqiptarët

Ambasadori i Francës në Shqipëri, Bernard Fittousi ka thënë se francezët janë befasuar nga tifozëria shqiptare. Sipas tij, Kampionati ‘Euro 2016’ ka ndryshuar perceptimin për shqiptarët. “Ishte shumë më ndryshe nga çfarë kemi parë. Euro 2016 ndryshoi perceptimin që ekzistonte për shqiptarët. Imazhi i Shqipërisë ka ndryshuar në dy drejtime. ...

Më shumë...

Aksion për lirimin e pronave të uzurpuara në Prishtinë

Raportet e Policisë përshkruajnë veprimet inkriminuese të Shpëtim Maxhunit, djali i shefit të AKI-së, Shpend Maxhuni

Pas hetimeve dhe grumbullimit të provave materiale, Prokuroria Themelore e Prishtinës në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, ka zhvilluar sot një aksion për lirimin e disa lokaleve të uzurpuara. Ky operacion është kryer në dy lokacione, njëri tek Zona Industriale në Prishtinë dhe tjetri në rrugën “Haxhi Zeka” në Prishtinë. ...

Më shumë...

Njësitë Speciale të Bosnjës provokojnë banorët e Srebrenicës 21 vjet pas Masakrës ku kanë vrarë 8.000 myslimanë

Njësitë Speciale të Bosnjës provokojnë banorët e Srebrenicës 21 vjet pas Masakrës ku kanë vrarë 8.000 myslimanë

Qamil Durakoviq, kryetari i komunës së Srebrenicës, ku 20 vjet më parë  janë vrarë e masakruar rreth 8. 000 boshnjakë myslimanë, është habitur tej mase me vendosjen e papritur në këtë lokalitet të forcave speciale të Ministrisë së Punëve të Brendshme, pa asnjë paralajmërim. “Askush nuk është kundër detyrave që ...

Më shumë...

EULEX-i shtyn seancat gjyqësore kundër Azem Sylës dhe të pandehurve të tjerë

Azem Syla

Dy seancat e veçanta hetuese, që ishin paraparë të mbaheshin gjatë kësaj jave janë shtyrë nga EULEX-i, ka thënë për mediet avokati i Nuhi Ukës, Tahir Rrecaj.  Seancat e mundësisë së veçantë hetuese ishin caktuar pas kërkesës së prokurorit të rastit Danilo Çecarrelli. Në seancat e mundësisë së veçantë hetuese, ...

Më shumë...

Flamuri me stemën e UÇK-së valëvitet në Kampionatin Evropian në Francë

Flamuri me stemën e UÇK-së valëvitet në Kampionatin Evropian në Francë

Tifozëria shqiptare, sjelljet e saj të civilizuara si dhe mbështetja dinjitoze e Kombëtares së zemrës, është vlerësuar si mbresëlënëse nga shumica e medieve të huaja që po përcjellin Kampionatin Evropian në Francë. Ndryshe nga tifozëritë ruse, angleze e ukrainase që kanë degjeneruar në dhunë, mbështetësit e Kombëtares kuqezi kanë dhënë ...

Më shumë...

Bahtiri ende beson se do të rivitalizohet Ura e Ibrit

Agim Bahtiri

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri në një intervistë për ‘Epokën e Re’, ka thënë se rivitalizimi i urës po kushtëzohet me përcaktimin e kufijve administrativ. Por, ai ka vlerësuar se çështja e këtyre kufijve është punë e kryer njëherë e përgjithmonë. Bahtiri, më tej, ka kërkuar nga BE t’i qëndrojë ...

Më shumë...

Veseli: Kuvendi i hapur ndaj qytetarëve

Veseli: Kuvendi i hapur ndaj qytetarëve

Kryekuvendari, Kadri Veseli priti sot në takim Drejtorin e Zyrës për Etikë në Kongresin Amerikan, Omar Ashmawy, me të cilin bisedoi për punën dhe zhvillimet në Kuvendin e Kosovës, si dhe mundësitë e bashkëpunimit në fushën e etikës parlamentare. Të dy bashkëbiseduesit ishin të pajtimit që bashkëpunimi midis institucioneve që ...

Më shumë...

EULEX-i do të ruajë edhe më tutje disa funksione ekzekutive

Peci: EULEX-i ka dështuar në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit

Pas vendimit për vazhdimin e mandatit të EULEX-it në Kosovë dhe shkëmbimit të letrave ndërmjet kryetarit, Hashim Thaçi dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, ky mision do të vazhdojë qëndrimin në vendin tonë duke ruajtur edhe më tutje disa kompetenca ekzekutive. Në njoftimin për medie, ky mision pretendon ...

Më shumë...

Terroristi serb, Gavriq pritet të dalë sot para drejtësisë

Terroristi serb, Gavriq pritet të dalë sot para drejtësisë

Serbi, Sllobodan Gavriq pritet që sot të paraqitet në seancën gjyqësore të radhës. Gavriq, të cilit iu gjetën 12 kilogramë lëndë shpërthyese, pritet të jap mbrojtjen e tij. Në seancat e kaluara, ai ka mohuar akuzat e Prokurorisë, ndërkohë që mbrojtja e tij ka thënë se ai ishte vetëm transportues ...

Më shumë...

Lajmet e Radio-Kosova e Lirë më 21 qershor të vitit 1999, në ditën e fundit të transmetimit në zonat e luftës së UÇK-së

Më 21 qershor të vitit 1999, Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës

Sot është 21 qershori i vitit 1999. Burime të ndryshme informative kanë bërë të ditur se trupat policore ushtarake e paraushtarake serbe, definitivishtë janë larguar nga Kosova, ashtu sikurse ka qenë paraparë me marrëveshjen e 10 qershorit, në Kumanovë.  Dje, komandanti i përgjithshëm i NATO-s, V. Klark, e ka njoftuar ...

Më shumë...

17 vjet nga dorëzimi pa kushte i UÇK-së

Ushtarët e UÇK-së

17 vjet më parë, më 21 qershor të vitit 1999 ishte nënshkruar e ashtuquajtura Marrëveshje për Demilitarizimin e UÇK-së. Në këtë marrëveshje ishin paraparë në detaje fazat e dorëzimit të armëve, të uniformave, kalimin e një pjese të pjesëtarëve të UÇK-së në polici, administratë publike dhe në institucionet që priteshin ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi do të pritet në Bruksel nga zonja Mogherini dhe z. Martin Schulz

Mogherini Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Bruksel, me ç’ rast pritet të takohet me përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini. Gjatë qëndrimit në Bruksel Thaçi do të bisedojë edhe  me kryetarin e  Parlamentit Evropian, Martin Schulz  dhe me zyrtarë ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është kritikuar rreptë nga deputetët anëtarë të komisionit për Legjislacion

KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është kritikuar rreptë  nga deputetët anëtarë të komisionit për Legjislacion. Ata akuzuan KQZ-në se lejoi  qytetarët serbë të votojnë me dokumente të Serbisë në zgjedhjet për kryetar të Graçanicës në janarin e 2015-ës, me ç’ rast institucioni zgjedhor shkeli mbi Republikën Kosovës dhe lejoi  një shtet ...

Më shumë...

Kryeministri, Mustafa priti përfaqësuesit e FMN-së

Kryeministri, Mustafa priti përfaqësuesit e FMN-së

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa u takua sot me delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, të kryesuar nga shefi i Misionit për Kosovën, Jacques Miniane. Siç njofton kumtesa kryeministrore, gjatë takimit u fol për ekonominë në vend, stabilitetin buxhetor dhe financiar. Duke falenderuar për përkrahjen e deritashme, kryeministri Isa Mustafa shprehur ...

Më shumë...

Qeveria shqiptare ndan 1 milion euro për djemtë e Kombëtares kuqezi

Kombëtarja Shqiptare

Qeveria e Shqipërisë ka ndarë 1 milion euro si shpërblim për djemtë e Kombëtares Kuqezi. Ky vendim vjen pas fitores së djeshme të skuadrës sonë kombëtare në përballje me Rumaninë në kuadër të Kampionatit Evropian që po mbahet në Francë. Ky shpërblim bëhet për të motivuar lojtarët e Kombëtares, të ...

Më shumë...

VMRO-DPMNE gjen kolaboracionist vullnetarë shqiptarë

VMRO-DPMNE: Zaevi për të shpëtuar nga krimet pranon dygjuhësinë

Partia e Nikolla Gruevskit, VMRO-DPMNE, është vënë në kërkim të shqiptarëve kolaboracionist me qëllim që të fitojë pikë para Perëndimit. Siç raportojnë mediet në Maqedoni, Gruevski ka organizuar një iftar me rastin e muajit të Ramazanit, në të cilën kanë marrë pjesë disa shqiptarë. Muhamed Ahmeti, i cili ishte protagonist ...

Më shumë...