MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1610)

Lajmet

Nesër në Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet mbledhja e përbashkët e dy qeverive shqiptare

Nesër në Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet mbledhja e përbashkët e dy qeverive shqiptare

Nesër në Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet mbledhja e përbashkët e kabinetit të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Në këtë mbledhje pritet të nënshkruhen 10 marrëveshje të reja me interes për të dyja vendet në fushën e sigurisë, ekonomisë, mjedisit dhe aspekte të tjera me interes ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët Jetullah Islami, Eset Berisha, Ekrem Bajrami dhe Faton Shabani

Përkujtohen dëshmorët Jetullah Islami, Eset Berisha, Ekrem Bajrami dhe Faton Shabani

17  vite më parë, më 2 qershor  të vitit 1999 në altarin e lirisë ranë edhe katër dëshmor të UÇK-së të ZOLL. Kështu në fshatin Dyz në dyluftim me armikun ranë dëshmorët:  Jetullah  Islami dhe Eset Berisha ,ndërsa po në të njëjtin fshat në një zonë të minuar bien:  Ekrem ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Dikush po përpiqet ta paraqes Kosovën si vend të ekstremizmit

Kadri Veseli: Dikush po përpiqet ta paraqes Kosovën si vend të ekstremizmit

Gjatë fjalës para të pranishmëve në konferencën ndërfetare “Interfaith Kosova” të mbajtur në Prishtinë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka theksuar se dikush po përpiqet ta paraqes Kosovën si vend të ekstremizmit. Kohëve të fundit jemi përballur me një tendencë herë të qëllimshme herë jo për ta paraqitur ...

Më shumë...

Stavileci: Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë janë marrë vesh për të investuar në TC “Kosova A”

Stavileci: Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë janë marrë vesh për të investuar në TC “Kosova A”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka deklaruar  se Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë janë marrë vesh për të bashkëpunuar në fushën e energjisë. Në kuadër të këtij bashkëpunimi, operatorët e energjisë së të dyja vendeve do të shqyrtojnë mundësitë që të investojn në termocentralin “Kosova A”.  Këto ...

Më shumë...

BE-ja dhe Qeveria e Kosovës do të diskutojnë sot për reformat në administratën publike

Qeveria e Kosovës

Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës do të mbajnë diskutimet politike të nivelit të lartë për reformën e administratës publike në Kosovë për të rishikuar progresin e shënuar dhe të për t’u pajtuar për veprimet përcjellëse. Në komunikatën për medie thuhet se dy shtyllat e kornizës strategjike të reformës për ...

Më shumë...

Voca: Beogradi po planifikon kthimin e 15 mijë serbëve në veri

Bujar Voca

Planet e Serbisë për vendosjen e kolonëve serbë në pjesën veriore të Mitrovicës nuk do të ndalen vetëm me krijimin e vendbanimit ‘Lugina e Diellit’ në pjesën strategjike midis Zveçanit dhe Mitrovicës. Zëvendësdrejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Dushan Kozarev ka shpalosur planin serb për ndërtimin e dhjetë lagjeve ...

Më shumë...

Sundimi i EULEX-it në Kosovë do të vazhdojë edhe për dy vjet, me mundësi vazhdimi pa afat

Eulex

Pavarësisht se segmente qeveritare po bashkëbisedojnë me autoritetet e EULEX-it lidhur me mandatin dhe veprimtarinë e këtij misioni në vendin tonë, vendet anëtare të BE-së tashmë kanë arritur pajtimin e tyre që ky mandat të vazhdohet edhe për së paku dy vjet, pasi që mendohet se Kosova ka ende nevojë ...

Më shumë...

Shpallja e konkursit për veteranë nga Qeveria e Kosovës, rezultoi me dyfishimin e numrit të tyre

Veteranet protesta

Me një vit e më shumë vonesë, më në fund u publikua edhe Raporti i Komisionit Qeveritar për verifikimin e kategorive të dala nga lufta e UÇK-së. Sipas të dhënave të këtij Komisioni del se Kosova ka 46.230 veteranë luftëtarë. Zona operative që ka shënuar  më së shumti veteranë është ajo ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës se nuk do ta pranojë Asociacionin e Komunave Serbe, nëse e formon Beogradi

Qeveria e Kosovës

Politikanët serbë të veriut të Kosovës janë duke bashkëpunura  me autoritetet e larta qeveritare, në Beograd, me qëllim  për ta themeluar njëanshëm Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, duke reaguar  ndaj zvarritjes së formimit të tij nga ana e Qeverisë së Kosovës. Serbët janë të gatshëm të veprojnë pa lejen ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Krerët institucionalë të vendit nuk i njohin përgjegjësitë e tyre kushtetuese

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një postim në rrjetin social “Facebook” ka reaguar lidhur me deklaratat e kryeparlamentarit Veseli, i cili tha se do t’ua zgjidhë problemet punëtorëve të Fabrikës së Tubave. Në reagimin e tij, Krasniqi ka shkruar se krerët institucionalë nuk i njohin ...

Më shumë...

Thaçi në Bullgari: Të ndërmerren hapa të përbashkët për rajonin

Thaçi në Bullgari: Të ndërmerren hapa të përbashkët për rajonin

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sot ka marrë pjesë në samitin e Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore, në Sofje të Bullgarisë e cila ishte kryesuese e këtij procesi të rëndësishëm për rajonin. Në fjalën e tij në samit, kryetari Thaçi vlerësoi se është e rëndësishme që të diskutohen hapat ...

Më shumë...

Veseli premton zgjidhjen e problemit të punëtorëve të Fabrikës së Gypave

Veseli premton zgjidhjen e problemit të punëtorëve të Fabrikës së Gypave

Kryekuvendari, Kadri Veseli ka takuar sot përfaqësuesit e ish-punëtorëve të Fabrikës së Gypave në Ferizaj. Veseli në këtë takim premtoi se do të angazhohet për zgjidhjen e problemit të ish-punëtorëve, në mënyrë që ata t’i marrin paratë që u takojnë nga privatizimi i kësaj ndërmarrje. Ai tha se nuk mund ...

Më shumë...

Daçiq kërkon vazhdimin e UMMIK-ut në Kosovë

Daçiq

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ka zhvilluar sot një takim me ndihmës-sekretarin e OKB-së për misione paqeje, Abu El-Gasim, të cilit i ka kërkuar që UNMIK-u të vazhdojë praninë e vet në Kosovë. Ai ka thënë se është e rëndësishme që OKB të mos e ndryshojë apo ...

Më shumë...

Bëhen përgatitjet për hapjen e pikëkalimit kufitar në Kapi të Sfircës

Bëhen përgatitjet për hapjen e pikëkalimit kufitar në Kapi të Sfircës

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka zhvilluar sot një takim pune me përfaqësues të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, zyrtarë të komunës së Dardanës si dhe përfaqësues të Policisë dhe Doganave. Temë kryesore e këtij takimi ishte ndërtimi i pikëkalimit të ri kufitar mes Kosovës ...

Më shumë...

MMPH: Nuk do të lejohen ndërtime në veri pa leje

Veriu i Mitrovicës

Pas paralajmërimeve të Serbisë për ndërtimin e një lagje të tërë në komunën e Zveçanit, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka reaguar duke thyer heshtjen zyrtare të Prishtinës. Sipas kësaj ministrie “asnjë ndërtesë individuale apo kolektive në Republikën e Kosovës nuk mund të realizohet në kundërshtim me ligjin”. “Përkitazi ...

Më shumë...

Rreth 50 mijë shqiptarë në Maqedoni pa nënshtetësi

Maqedonia

Rreth 50 mijë vlerësohet të jetë numri i shqiptarëve në Maqedoni të cilët u mohohet e drejta e nënshtetësisë. Ky problem nuk po trajtohet nga autoritetet e këtij shteti, të cilat para diplomatëve të huaj mburren se ligji për shtetësi është harmonizuar sipas standardeve evropiane. Shqiptarë që kanë jetuar me ...

Më shumë...