MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1600)

Lajmet

Kushti që i është vënë Kosovës për demarkacionin e kufirit me Malin e zi ka qenë kusht shtesë

Tanja Fajon

Raportuesja për vizat në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka rikujtuar se Kosova ka përmbushur 90 kritere në procesin  liberalizimit të vizave, që sipas asaj është shumë më tepër sesa kriteret,  të cilat kanë qenë për vendet tjera të Ballkanit Perëndimor. Komisioni për liri qytetare, drejtësi dhe punë të brendshme i ...

Më shumë...

Largimi i Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian do të trondiste unionin

BREXIT

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank-Walter Stainmejer dhe ai  Francës, Zhan Mark Ejro, konstatojnë se  vota pro largimit nga Bashkimi Evropian i britanikëve do të trondiste bllokun dhe do të kërkonte një përpjekje të bashkërenduar për të siguruar qëndrueshmërinë e tij. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp, dy diplomatët ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi iu ka bërë thirrje politikanëve e shokëve të tij të luftës që të dorëzohen në Gjykatën Speciale

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

17-vjet pas mbarimit të luftës çlirimtare e fitimtare dhe 8 vjet pas shpalljes së Pavarësisë së vendit, Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për agjencinë austriake “APA”, iu  ka bërë thirrje politikanëve dhe shokëve të tij të luftës që të dorëzohen në Gjykatën Speciale, por nuk ka dhënë shpjegime ...

Më shumë...

AKK-ja nuk iu beson deklarimeve të pasurisë së disa zyrtarëve të lartë, në mesin e tyre edhe kryeministri Mustafa

AKK-ja nuk iu beson deklarimeve të pasurisë së disa zyrtarëve të lartë, në mesin e tyre edhe kryeministri Mustafa

Formularët e 806 zyrtarëve të listës totale prej 3900 zyrtarëve të lartë që e kanë bërë deklarimin e rregullt vjetore do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë nga ana e Agjencisë kundër korrupsionit. Kurse, në rast se Agjencia gjen parregullsi në deklarimin e pasurisë, atëherë ndaj këtyre zyrtarëve do ...

Më shumë...

Në Deçan u mbajt protestë gjithëpopullore kundër faljes së tokave Manastirit serb

Në Deçan u mbajt protestë gjithëpopullore kundër faljes së tokave Manastirit serb

Sot në Deçan u mbajt një protestë gjithëpopullore kundër faljes së pronave Manastirit të Deçanit. Gjatë fjalës para masës protestuese, kryetari i komunës, Rasim Selmanaj, theksoi se Deçani kurrë nuk do ta pranojë vendimin e Kushtetueses për falje të pronave. Selmanaj i bërë thirrje Sava Janjiqit që të distancohet nga ...

Më shumë...

Qeveria ankohet te BE-ja se Serbia po i bllokon marrëveshjet e arritura në Bruksel

Qeveria e Kosoves

Zyrtarët e lartë të Qeverisë së Kosovës iu kanë ankuar Bashkimit Evropian se Serbia po i bllokon marrëveshjet e arritura në Bruksel. Në Raportin periodik që i ka dërguar Qeveria BE-së për periudhën 1 janar 14 qershor, thuhet se në aspektin e zbatimit të marrëveshjeve të Brukselit, kjo periudhë raportuese ...

Më shumë...

Jean Marc Ayrault: Franca do të vazhdojë ta përkrah Kosovën

Jean Marc Ayrault: Franca do të vazhdojë ta përkrah Kosovën

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean Marc Ayrault i ka ka dërguar një telegram urimi ministrit, Enver Hoxhaj nëpërjmet së cilës e ka uruar për zgjedhjen në postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës. Shefi i diplomacisë franceze, Jean Marc Ayrault e ka vlerësuar lart përkushtimin e ministrit ...

Më shumë...

Ischinger: Kosova ka nevojë për trajtim të barabartë me shtetet e tjera të rajonit e jo vetëm për fjalë e premtime

Ischinger

Diplomati i shquar gjerman, Wolfgang Icshinger,  ka kritikuar Bashkimin Evropian për qëndrimin për liberalizimin e vizave për Kosovën. Ai ka theksuar se Kosova ka nevojë për trajtim të barabartë me shtetet e tjera të rajoni, e jo vetë për fjalë e premtime. Qytetari kosovar pyet me të drejtë çfarë kemi ...

Më shumë...

Ismet Beqiri kërkoi që në rend dite të Kuvendit të hyjë për shqyrtim edhe dy projektligje për EULEX-in

Ismet Beqiri

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri kërkoi që në rend dite të seancës së sotme të Kuvendit të hyjnë edhe dy projektligje që kanë të bëjnë me zgjatjen e mandatit të EULEX-it. Dy projektligjet që janë propozuar për futje në rend dite janë , projektligji ...

Më shumë...

Konjufca: A e di Qeveria e Kosovës se çka po ndodhë në oborrin e saj?

Ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca kërkon që të shtyhet për vitin e ardhshëm aplikimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

 Gjatë fjalës në seancën e Kuvendit të Kosovës, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka drejtuar kritika ndaj Qeverisë. Ai ka paraqitur një foto në foltoren e Kuvendit të Kosovës në të cilën shihen  të armatosur kryetari i Komunës së Kllokotit, Srecko Spasiq dhe disa punëtorë të strukturave paralele. “Qeveria ...

Më shumë...

Numri i lëndëve të pashqyrtuara nëpër gjykata ka arritur në 400 mijë

Numri i lëndëve të pashqyrtuara nëpër gjykata ka arritur në 400 mijë. Zyrtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës kanë deklaruar se deri te ky numër kaq i madhe i lëndëve të pazgjidhura ka ardhur si pasojë e barjtjes së lëndëve të pazgjidhura nga viti në vit si dhe për shkak ...

Më shumë...

Në Shkup po mbahet procesi gjyqësor kundër luftëtarëve të Kumanovës

Gurpi i Kumanovës

Në Shkup mbahet procesi gjyqësor kundër Grupit të Kumanovës. Seanca e sotme gjyqësore po mbahet me dyer të mbyllura. Ashtu siç ka paralajmëruar gjykatësja Verka Petrovska në seancën e fundit, sipas procedurës penale për shkak bashkimit të dy lëndëve do të lexohen deklaratat e dëshmitarëve të mëparshëm. Sot në radhë ...

Më shumë...

Shoqata “Çamëria” ka kërkuar nga MPJ të Shqipërisë t’i bëjë notë proteste Greqisë

Shoqata “Çamëria” ka deklaruar se po ndjek me habi protestat e ndërmarra nga qeveria greke për banderolën e vendosur në ndeshjen Shqipëri-Zvicër, në përkujtim të gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë si dhe ka kërkuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë t’i bëjë notë proteste Greqisë. Përmes një ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: E kam sulmuar pa të drejtë Xhavit Halitin më 26 mars 1981, më vonë i kam kërkura falje…

Mehmet Bislimi

Në reagimin e Ibrahim Kelmendit lidhur me publikimin e emisionit “Vjedhje në kohë lufte” ai shkruan se “ … për Xhavit Halitin dihet se gjatë demonstratave të marsit 1981 studentët e kanë rrahur, meqë kanë dyshuar se është pjesëtarë i Sigurimit shtetëror (ish-UDB-ja)”.  Meqenëse kjo ngjarje ka të bëjë drejtpërsëdrejti ...

Më shumë...

Ish-prokurorja e EULEX-it, Maria Bamieh akuzon këtë mision të BE-së për korrupsion

Bamieh: Kujdes nga vazhdimi i EULEX-it

Ish-prokurorja e EULEX-it, Maria Bamieh e cila akuzoi këtë mision  për korrupsion dhe e ka  paditur për përfundim të padrejtë, ka siguruar se procedurat e gjykimit do të jenë në dispozicion për publikun.  Ajo kishte ngritur shqetësime lidhur me korrupsionin brenda radhëve dhe tashmë ka fituar betejën e saj të ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka arritur marrëveshje me Bashkimin Evropian për vazhdimin e mandatit të EULEX-it

Isa Mustafa

Qeveria e Kosovës sot ka mbajtur mbledhje urgjente për të ju përgjigjur pozitivisht letrës së zyrtares së lartë të Bashkimkit Evropian, Federika Mogherini. Kryeministri, Isa Mustafa ka sqaruar kabinetin  se mbrëmë kanë marrë letrën kthyese nga shefja e Bashkimit Evropian  dhe sot e kanë proceduar në mbledhje të Qeverisë, e ...

Më shumë...