MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1570)

Lajmet

Në Nicë të Francës shoferi i një kamioni ka sulmuar turmën dhe ka mbytur 80 qyetarë

Në Nicë të Francës shoferi i një kamioni ka sulmuar turmën dhe ka mbytur 80 qyetarë

Festa kombëtare e Francës, 14 korriku  u përmbyll tragjikisht në kohën kur shoferi i një kamioni  hyri përmes turmës në qytetin jugor të Nicës duke mbytur  të paktën 80 vetë dhe duke lënë dhjetëra të plagosur. Incidenti ndodhi në bulevardin buzë detit “Promenade des Anglais”, pikërisht në momentin kur po ...

Më shumë...

Bujar Nishani ka shmangur takimin me trupën e ambasadorëve shqiptarë që ndodhen në Tiranë

Bujar Nishani

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka shmangur takimin me trupën e ambasadorëve shqiptarë që ndodhen në Tiranë prej dy ditësh në kuadër të konferencës tre ditore të ambasadorëve. Pas takimit që patën me kryetarin e parlamentit shqiptar Ilir Meta, ambasadorët që shërbejnë në botë edhe të ngarkuar me punë,  të ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, është shpallur i pafajshëm për “shpërdorim detyre”

Ragip Begaj

Një gjykatë në Gjakovë, e ka shpallur të pafajshëm, kryetarin e komunës së Malishevës, Ragip Begajn, ka bërë të ditur avokati mbrojtës i kryetarit Begaj, Emrush Kastrati. Avokati ka deklaruar se prokurori i Prokurorisë Speciale, Haki Gecaj, kishte ngritur aktakuzën dhe kishte kërkuar dënimin e kryetarit Begaj, mirëpo faktet dhe ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Reagim dëshpërues i kryeministrit, Mustafa, për të arsyetuar humbjen e mbi 8000 hektarëve të Kosovës

Jakup Krasniqi

Reagimi i Kryeministrit Isa Mustafa ndaj shkrimit tim të sotshëm lidhur me kushtëzimet e një pas njëshme për liberalizimin e vizave  me demarkacionin me Malin e Zi e formimin e ushtrisë së Kosovës, është prova më e mirë se ky njeri e ka humbur orientimin edhe në kohë edhe në ...

Më shumë...

Nesër mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, ku do të diskutohet edhe për Demarkacionin

Kryesia e Kuvendit

Nesër duke filluar nga ora 11:00 pritet të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ku ndër të tjera pritet  të diskutohet edhe për debatin profesional për demarkacionin me Malin e Zi. Në pikën tre të mbledhjes (Shqyrtimi i propozimeve dhe kërkesave) thuhet: “Kërkesa e Grupit të deputetëve të ...

Më shumë...

AAK: Qeveria të mos i fshehë dështimet e saj por t’i ndalë mashtrimet ndaj qytetarëve

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të Forcave të Armatosura të Kosovës, Asociacionit të Komunave Serbe dhe Demarkacionit, si gjoja kusht që të këto ...

Më shumë...

Investimet e MBPZHR-së po shtojnë prodhimin e lëndës së parë dhe cilësinë e verërave

Investimet e MBPZHR-së po shtojnë prodhimin e lëndës së parë dhe cilësinë e verërave

Gjatë fjalës para të pranishmëve në “Forumin e Verërave 2016”, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi tha se buxheti që ka ndarë ministria që ai drejton për të mbështetur këtë vit sipërfaqet me vreshta dhe përpunimin e rrushit arrin në rreth 3.7 milionë euro. Në “Forumin e ...

Më shumë...

Ministrja, Dhurata Hoxha priti nё takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell

Ministrja, Dhurata Hoxha priti nё takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha priti nё takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O’Connell. Ata biseduan për situatën e përgjithshme në vendin tonë si dhe për bashkëpunimin e deritashëm në mes të Britanisë së Madhe dhe Kosovës dhe rritjes së tij në të ardhmen. Ministrja, Dhurata Hoxha ...

Më shumë...

Shtetasit e Kosovës mund të marrin shërbime konsullore në Konsullatën e Shqipërisë në Bar të Italisë

Ditmir Bushati dhe Enver Hoxhaj

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës në bashkëpunim me të njëjtin dikaster nga Shqipëria janë marrë vesh që shtetasve të Kosovës që jetojnë dhe veprojnë në Itali të ju ofrohet shërbime konsullore në Konsullatën e Shqipërisë në Bari. Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dhe Ministria ...

Më shumë...

Konjufca: Koalicioni PDK –LDK e ka shndërruar në treg Republikën dhe shtetin e Kosovës

Glauk Konjufca

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje ka drejtuar kritika të shumta ndaj koalicionit qeverisës PDK-LDK. Ai theksoi se këto dy parti në koalicion qeverisës e kanë shndërruar Kosovën në treg. Kjo Republikë dhe ky shtet është bërë pazar nga koalicioni PDK –LDK. Në marrëveshje shkruan se PDK dhe LDK ka ...

Më shumë...

Veseli: Mjekët duhet të trajtohen në mënyrë të dinjitetshme

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Duke folur për gjendjen në fushën e shëndetësisë, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka thënë se gjendja në shëndetësi duhet të zgjidhet dhe se përgjegjësi për këtë duhet të marrë ky shtet, duke i trajtuar në mënyrë dinjitoze punëtorët shëndetësorë. Mjekët duhet të trajtohen në mënyrë të dinjitetshme. Nuk ka ...

Më shumë...

Musmurati: Qëndrimi i PDK-së për demarkacionin nuk ka ndryshuar

Basri Musmurati

Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës, Basri Musmurati, ka deklaruar se PDK-ja ka një qëndrim të vetëm për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka theksuar se njoftimet se ka zëra të ndryshëm në këtë parti  për këtë çështje, janë të pavërteta. Të gjitha këto që janë thënë janë të ...

Më shumë...

Në hapësirën e UP-së pranë kishës ortodokse po bëhen gërmime për varrezë masive me trupa të shqiptarëve të vrarë

Në hapësirën e UP-së pranë kishës ortodokse po bëhen gërmime për varrezë masive me trupa të shqiptarëve të vrarë

Në hapësirën e Universitetit të Prishtinës ku është ndërtuar kisha ortodokse janë bërë gërmime për një varrezë masive me trupa të shqiptarëve të vrarë nga forcat serbe gjatë luftës çlirimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjatë gërmimeve rreth e përqark kishës, përfaqësuesi i familjeve në Komisionin Qeveritar për të Pagjeturit, ...

Më shumë...

Policia sllavomaqedonase nuk ndalon së ushtruari dhunë kundër të burgosurve shqiptar të rastit “Kumanova”

Avokati, Raufi: Sevdail Miftarit i janë thyer dy këmbët nga dhuna e policisë

Policia sllavo-maqedonase nuk ndalon së ushtruari dhunë kundër të burgosurve shqiptar të rastit “Kumanova”. Dhunë brutale dhe tortura çnjerëzore përveç nëpër burgje ata po përjetojnë edhe gjatë transportimit të tyre në Gjykatën e Shkupit. Dhuna e shfrenuar dhe brutale ka bërë që gjatë seancës së sotme të kërkoj ndihmë mjekësore ...

Më shumë...

Komuna e Lypjanit organizon Turnirin tradicional për dëshmorin, Ismail Luma dhe martirët e fshatit Kraishtë

Ismail Luma

Komuna e Lypjanit do të mbajë  Turnirin tradicional për dëshmorin e kombit, Ismail Adem Luma dhe të martirizuarit e fshatit Kraishtë,  nga forcat serbe, gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Turniri fillon me 15 korrik 2016, në orën 17.00, me ndeshjet që pritet të zhvillohen në fushën e sportit ...

Më shumë...

Ministri Zharku priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren, Athanassiadu

Ministri Zharku priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren, Athanassiadu

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku priti në takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren znj.Konstantina Athanassiadu. ë këtë takim, ministri z.Zharku e njoftoi shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, znj.Athanassiadou, me prioritetet e Ministrisë së Infrastrukturës, në zhvillimin e projekteve të rëndësishme në lëminë e ...

Më shumë...