Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet (faqe 1570)

Lajmet

Erërat e forta shkaktojnë dëme në rrjet

Erërat e forta që kanë fryrë në orët e mesnatës, kanë shkaktuar një numër të madh të dëmeve në rrjetin e rrymës elektrike. Pasojat më të mëdha janë vërejtur në Prishtinë, Gjakovë, Prizren, Ferizaj dhe Mitrovicë. Sipas njoftimit të KEDS-it, mbi 600 punëtorë janë dalë në terren për t’i sanuar ...

Më shumë...

MTI mbajti konferencë informuese me bizneset

 Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël”, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, organizoi sot Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat. Në konferencë ishin të pranishëm përfaqësues të institucioneve qendrore si dhe një numër i madh përfaqësuesish nga komuniteti ...

Më shumë...

Paramilitarët e ‘Civilna zaštita’ punësohen në institucione, shqiptarët në veri të diskriminuar

Shqiptarët që jetojnë në komunat e veriut, ndjehen të nën-përfaqësuar dhe pa asnjë mundësi punësimi në administratat komunale. Asamblistët shqiptarë në komunat veriore shprehen të indinjuar nga nënshkrimi i kontratave me pjesëtarët e të ashtuquajturës ‘Mbrojtja Civile’, e cila parasheh integrimin e tyre në institucionet e Kosovës. Sipas tyre, shqiptarët ...

Më shumë...

Aktivistët e Klubit Politik të Studentëve bënë thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve studentore

Aktivistët e Klubit Politik të Studentëve, përmes një aksioni në disa fakultete të Universitetit të Prishtinës, ka bërë thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve studentore që do të mbahen më 13 janar.  Përmes shpërndarjes së fletushkave, Klubi Politik i Studentëve ka synuar që të informojë studentët se këto zgjedhje studentore nuk ...

Më shumë...

Mustafa: Nuk do të ketë rrëzim të Qeverisë me dhunë

Kryeministri, Isa Mustafa ka fajësuar sërish partitë opozitare për dhunën në protestën e 9 janarit. Sipas tij, qytetarët janë të mllefosur nga të pavërtetat që po i plason opozita. “Protesta është paralajmëruar se do të jetë e qetë por si duket çdo gjë është llogaritur nga ata sepse pas përfundimit ...

Më shumë...

Haradinaj: Qeveria të japë dorëheqje në mënyrë që të kthehet sovraniteti dhe kufijtë e Kosovës

Opozita i ka dhënë opsione Qeverisë  për zgjidhje,  dorëheqjen e llogaridhënien në mënyrë që të kthehet sovraniteti i vendit, të kthehen kufijtë e Kosovës. Gjendja në Kosovë nuk është e mirë si rezultat i Qeverisë dhe i vendimeve të gabuara, veçanërisht i dy vendimeve të fundit që janë të rrezikshme, ...

Më shumë...

Ndihmat humanitare në Madaja, ushqime për 40.000 banorë të rrethuar nga forcat assadiste

Qindra qytetarët të uritur në qytetin e rrethuar të Sirisë, Madaja, duhet të evakuohen urgjentisht për trajtim mjekësor, ka thënë shefi për çështje humanitare i Kombeve të Bashkuara, Stephen O’Brien. Pasi ka informuar Këshillin e Sigurimit të OKB-së për krizën në këtë qytet, ai ka paralajmëruar se ata njerëz mund ...

Më shumë...

Së paku 10 turistë të vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në një lagje në qendër të Stambollit

Së paku 10 turistë gjermanë janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur si rezultat i shpërthimit në një lagje në qendër të Stambollit, që është e populluar me turistë nga vende të ndryshme.  Pamjet televizive nga vendi i ngjarjes i kanë paraqitur disa trupa të shtrirë në tokë. Raportet ...

Më shumë...

Ipeshkvia e Kosovës mbanë meshë për Mark Sopin dhe Ibrahim Rugovën

Ipeshkvia e Kosovës, në bashkëpunim me familjen Sopi dhe Rugova, sot organizon meshë në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë në 10-vjetorin e vdekjes së Mark Sopit dhe Ibrahim Rugovës. Mesha do të mbahet në ora 18:00 në Katedrale, ndërsa pas saj do të hapet një ekspozitë me fotografi nga jeta ...

Më shumë...

‘Kosova e Re’ do të shtrenjtojë rrymën deri në 50 përqind

Instituti për analiza ekonomike dhe financiare të Energjisë në bashkëpunim edhe me KOSID-in, kanë paralajmëruar se ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e Re’, do të sjellë shtrenjtim të çmimit të rrymës elektrike deri në 50 për qind. Në raportin “Termocentrali i propozuar Kosova e RE: Barrë e pa nevojshme me një ...

Më shumë...

Kryeministri, Mustafa kërkon të përshpejtohet përmbushja e 8 pikave të KE

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka mbledhur sot përfaqësuesit e institucioneve të ngarkuara për rrumbullakësimin e rekomandimeve të fundit të Komisionit Evropian lidhur me liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. Gjatë takimit, përfaqësuesit e njoftuan kryeministrin mbi të arriturat, duke vlerësuar se është shënuar përparim i plotë ...

Më shumë...

OKB-ja ka bërë të ditur se rreth 400.000 sirianë janë të rrezikuar të vdesin urie

OKB-ja ka bërë të ditur se rreth 400.000 sirianë që ndodhen të rrethuar nëpër vende të ndryshme janë të rrezikuar të vesin urie. Vetëm në qytetin Madai dhe në krahinë e Idlibit. deri tani kanë vdekur dhjetëra prej tyre. Këto vendbanime janë të rrethuara nga forcat kriminale të Assadit dhe ...

Më shumë...

Kush qeveriste në Kosovë, kur ranë duke luftuar nën rrethim Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha?

 32-vjetorin e rënies heroike të Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, e kanë shënuar edhe disa gazeta e portale, gazetarët e drejtuesit e të cilave, në kohën kur kishin rënë dëshmorët, i kishin etiketuar, “terroristë e nacionalistë shqiptarë”. Natyrisht se botuesit lajmin për rënien e dëshmorëve e kanë kopjuar dhe nuk ...

Më shumë...

Reagon Komuna e Prishtinës: Dardan Sejdiu nuk ishte personi i maskuar në protestë

Komuna e Prishtinës ka reaguar ndaj disa shkrimeve në medie në lidhje me pjesëmarrjen e nënkryetarit, Dardan Sejdiu në protestën e 9 janarit. Në reagim demantohet lajmi se Dardan Sejdiu është parë i maskuar në protestën. “Publikimi i kësaj fotoje të rrejshme dhe aludimi që Dardan Sejdiu fshihet prapa maskës, ...

Më shumë...

Konjufca: Riaktualizimi i rastit të dëmtimit të veturave, përndjekje e opozitës

Deputeti, Glauk Konjufca ka vlerësuar se aktualizimi i rastit të rrëzimit të veturave të EULEX-it, po bëhet me qëllim të përndjekjes së opozitës. Ai tha se sot në Gjykatë është sjellë pa vullnetin e tij, meqë Vetëvendosje ka si qëndrim mos-paraqitjen në gjykime të tilla politike. “Riaktualizimi i këtij rasti ...

Më shumë...

Dështon seanca për aktivistët e VV-së që patën dëmtuar veturat e EULEX-it

Ka dështuar seanca e sotme për 27 aktivistët e Vetëvendosjes, të cilët sipas aktakuzës, ngarkohen për dëmtimin e veturave të EULEX-it në vitin 2009. Pavarësisht se kishte pasur urdhër-arreste nga Gjykata, Policia nuk arriti t’i sjellë të gjithë të akuzuarit. I pranishëm në seancë ishte vetëm Rron Gjinovci si dhe ...

Më shumë...