MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1540)

Lajmet

Aida Dërguti: Të ndalen bisedimet Kosovë-Serbi të çfarëdo niveli

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërgut, nga radhët e Vetëvendosjes  gjatë një konference për media, ka thënë se  marrëveshja e 14 shtatorit në mes Kosovës dhe Serbisë, për targat është e turpshme si çdo marrëveshje e deri tanishme. Të premten e javës që lamë pas pozitë e opozitë ishin ...

Më shumë...

Hashim Thaçi legjitimon Kishën politike serbe të Millosheviqit në pronat e Universitetit të Prishtinës

Hashim Thaci

Kryetari Kosovës, Hashim Thaci, ka reaguar shumë ashpër kundër  protestës së studentëve, para objektit të Kishës serbe,  e cila është ndërtuar dhunshëm në pronat  Universitetit të Prishtinës. Për Thaçin është e papranueshme dhe e turpshme protesta para objektit të Kishës  Serbe në Prishtinë dhe është e dënueshme dhuna që është ...

Më shumë...

Avni Arifi: Objektin në kampusin universitar nuk e shoh si objekt religjioz por si “monument terrori”

Arifi: Qeveria e Kosovës nuk do të hyjë në asnjë mënyrë në një proces të ridizajnimit të kufijve në Ballkan

Kryetari i degës së AAK-së në Prishtinë, Avni Arifi, ka reaguar kundër deklaratës së Hashim Thaçi, i cili u shpreh se kisha serbe në oborrin e UP-së nuk guxon të preket. Arifi thotë se objekti kishtar nuk përfaqëson monument religjioz, por është një objekt i terrorit të shtetit serb gjatë viteve ...

Më shumë...

Gjyqtarja, Xhenifer Seal refuzoi kërkesën e Prokurorisë së EULEX-it për paraburgimin e Azem Sylës

Azem Syla

Gjyqtarja e lëndës, Xhenifer Seal, ka refuzuar kërkesën e prokurorit të EULEX-it, për paraburgimin e Azem Sylës. Aktualisht ndaj tij ka mbetur në fuqi masa që ishte dhënë më herët, lajmërim  një herë një javë në polici. Lajmin e ka konfirmuar avokati, Tokë Gashi i cili në një postim të ...

Më shumë...

Studentët kërkojnë nga Qeveria të mos lejojnë priftërinjtë serbë të provokojnë durimin e tyre

Studentët kërkojnë nga Qeveria të mos lejojnë priftërinjtë serbë të provokojnë durimin e tyre

Kryetari i Unionit të Studentëve të Kosovës, Arben Mehmeti, ka reaguar lidhur  me aksionin e studentëve afër Kishës serbe, e cila gjendet në ambientet e jashtme të Universitetit të Prishtinës. Ata kanë ftuar Qeverinë e Kosovës, Kuvendin si dhe komunën e Prishtinës që sa më parë të zgjidhin problemin objektit ...

Më shumë...

Shqiptarët në veri të Mitrovicës kërkojnë që problemet e tyre të trajtohen me seriozitet dhe drejtësi

Të shqetësuar për gjendjen e tyre të rëndë në veri

Organizata  e quajtur “Këshilli i Veriut” e cila  e përbëhet nga pesë përfaqësuesit e lagjeve të banuara me shqiptarë, në veri të Mitrovicës, ka shprehur shqetësim për gjendjen tejet të rëndë të këtyre banorëve në atë pjesë të vendit. Përfaqësuesit e kësaj organizate gjatë një konference për media të mbajtur ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Pse Kadri Veseli deklaroi se Prishtina nuk e meriton udhëheqjen e Lëvizjes Vetëvendosje?

Visar Ymeri

Kryetari  i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, i është përgjigjur deklaratave që ka bërë kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, në një konferencë për media. Në përgjigje thuhet: Njeriu i nëntokës, Kadri Veseli, paska deklaruar se Prishtina nuk e meriton udhëheqjen e Lëvizjes Vetëvendosje. Ky deklarim duket të jetë pak i vonuar, sepse ...

Më shumë...

Në 18-vjetorin e rënies përkujtohet jeta dhe vepra e dëshmorit, Beqir Limani

Në 18-vjetorin e rënies përkujtohet jeta dhe vepra e dëshmorit, Beqir Limani

Në fshatin Kollare të Kërçovës, në organizim të Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kombëtare dhe Lëvizjes Popullore të Kosovës, do të përkujtuhet jeta dhe vepra e dëshmorit Beqir Limani në 18- vjetorin e rënies. Nderimi për dëshmorin Beqir Limani, do të bëhet te vendi ku ka ...

Më shumë...

17 vjet nga dita kur në Gjilan u varrosen dëshmorët e kombit

Izmi Zeka

Zëvendës-ministri, Izmi Zeka, ka përkujtuar 17-vjetorin e rivarrimit të eshtrave të të rënëve për liri, në varrezat e dëshmorëve, në Gjilan. “Kjo ditë na kthjellon  kujtesën dhe bën të mos harrojmë se liria e sotme erdhi me mundin dhe sakrificën e qindra dëshmorëve dhe atyre veprimtarëve e atdhetarëve  që kontribuuan ...

Më shumë...

Aleanca Kosova e Re reagon kundër shpifjeve me qëllime dashakeqe të “Kohës Ditore”

Aleanca Kosova e Re

Aleanca Kosova e Re e konsideron shpifje me qëllime dashakeqe lajmin e publikuar në gazetën “Koha Ditore” se lideri i saj Z. Behgjet Pacolli, ka marrëveshje për të kandiduar për kryetar të Prishtinës. Një lajm të tille e konsiderojmë shumë tendencioz dhe me qëllime të caktuara kundër AKR-së. Habitemi sinqerisht ...

Më shumë...

Partia FJALA: Nuk ka nevojë të testohen mësimdhënësit, por duhet të hetohen ministrat e pasluftës që degraduan arsimin

Partia FJALA

Partia FJALA konsideron se vendimi i MASHT që mësimdhënësit të i nënshtrohen testit të vlerësimit, është vendim i gabuar dhe fyen rëndë kualifikimin profesional të mësimdhënësve të Republikës së Kosovës. Është vërtetë e gabuar të kërkohet që “Testi i vlerësimit” të bëhet më i vlefshëm se diploma dhe kualifikimi profesional. ...

Më shumë...

Veteranët e UÇK-së deklarojnë se do të protestojnë nëse nuk iu dalin pensionet

Veteranet protesta

Veteranët e UÇK-së, kanë kërcënuar Qeverinë me protesta nëse nuk iu dalin pensionet, por ata do ta presin datën 24 shtator, për të parë nëse Qeveria e ka përmbushur obligimin ligjor. Ata paralajmërojnë se nëse pensionet e veteranëve nuk dalin deri më datë 24, atëherë Qeveria rrezikon të përballet me ...

Më shumë...

Khan: Tuma ishte pjesë e ekipit që ndoqi ushtarët e UÇK-së

Limaj

E kaluara e gjyqtares suedeze Maria Tuma, e cila është kryetare e trupit gjykues në rastin e Fatmir Limajt, u përdor si arsye nga avokati i Limajt, Karim Khan për të kërkuar përjashtimin e saj nga gjykimi i rastit të MTPT-së, ku Fatmir Limaj akuzohet për krim të organizuar. Khan ...

Më shumë...

Kurti: Në anën e opozitës është e vërteta shkencore për demarkacionin

Albin Kurti: Hashim Thaçi nuk mund të sillet me mua sikur ka bërë me Ramush Haradinajn

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, ka thënë  se iniciativa për gjetjen e një zgjidhjeje për demarkacionin po bëhet në kohën kur Qeveria është në defensivë. “Iniciativa të tilla po bëhen në kohën kur Qeveria është në defensivë, kur Qeveria e dorëzuar do të duhet të dorëhiqet dhe kur Prokuroria ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje e dënon ashpër intervenimin e dhunshëm të PK-së ndaj studentëve të UP

Lëvizja Vetëvendosje e dënon ashpër intervenimin e dhunshëm të PK-së ndaj studentëve të UP

Lëvizja Vetëvendosje e dënon ashpër intervenimin e dhunshëm të Policisë së Kosovës ndaj studentëve të Universitetit të Prishtinës të cilët thjeshtë vendosën një pano prej letre para kësaj kishe. Ajo përmes një deklarate për media pas aksionit simbolik të studentëve të SKV-së, ka thënë se asnjë intervenim nuk ndërmori kjo ...

Më shumë...

Shala: Nuk ka pas nevojë fare të kompletohet ky ekip

Haxhi Shala: Shkëlzen Gashi është pasqyra e vërtetë e Vetëvendosjes

Deputeti i Nismës për Kosovën Haxhi Shala kompletimin e Ekipit Menaxhues, i cili do të punojë në hartimin e statutit të asociacionit të komunave me shumicë serbe,e ka quajtur të panevojshëm. Opozitarët po insistojnë qe statuti i këtij Asociacioni të jetë i ngjashëm më statutin e Asociacionit të Komunave shqiptare. Shala ...

Më shumë...