MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1530)

Lajmet

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1.6 milion euro për pagat e veteranëve për muajin shtator

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ministri i Punës dhe Morëqenies Sociale,  Arban Abrashi tha se për ta kryer pagesën e  pensioneve për muajin shtator nevojiten mjete shtesë prej 1.6 milion euro nga rezervat shtetërore.“Kjo ka të bëjë për ndarjen e mjeteve vetëm për muajin shtator”, tha Abrashi.   Kryeministri Isa Mustafa tha se kanë bërë përpjekje ...

Më shumë...

Gjuriq: Trepçën nuk e japim

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar për Agjencisnë “Tanjug” se autoritetet në Prishtinë përmes Projektligjit për “Trepçën” duan të shtetëzojnë atë, Ai shtoi se është një përpjekje e riaktivizuar nga viti i kaluar, kur autoritetet e Prishtinës përmes një ligji të veçantë për “Trepçën” u përpoqën të shtetëzojnë “Trepçën” ...

Më shumë...

Aktivitete në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë

Aktivitete në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë

Në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë, dje ishin në një vizitë, kryetari i Ballit Kombëtar të Kosovës, z.Selman Berisha, dhe sekretari organizativ i Ballit Kombëtar të Kosovës – dega Gjakovë, z.Minator Avdiaj. Me këtë rast miqtë nga Kosova, z. Selman Berisha dhe z. Minator Avdiaj u pritën nga z.Xhemil ...

Më shumë...

Sot në KS të OKB-së mbahet votimi përcaktues për postin e Sekretarit të Përgjithshëm

Asambleja e Përgjithshme të OKB-së ka tubuar në Nju Jork rreth 140 liderë nga mbarë vendet e botës

Sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara mbahet votimi përcaktues për kandidatin i cili pritet të jetë sekretar i përgjithshëm i ardhshëm i OKB-së. Votimi i gjashtë,  sekret i 15 anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, do të sinjalizojë nëse ish-kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, do të ...

Më shumë...

Marrëveshja e arritur për targat në Bruksel nuk do të zbatohet në tërë Kosovën

Marrëveshja e arritur për targat në Bruksel nuk do të zbatohet në tërë Kosovën

Marrëveshja e arritur më 14 shtator në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për reciprocitet në targat e automjeteve, nuk do të zbatohet në gjithë territorin e Kosovës. Kështu ka thënë përfaqësuesi i palës serbe, Marko Gjuriq, sipas të cilit, marrëveshja anashkalon veriun e Kosovës, të cilin ai e ka apostrofuar ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës paralajmëron ri formatimin e saj

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës paralajmëron  ri formatimin e saj por opozita nuk e mbështet ngase sipas tyre, as ky hap nuk do të sjellë zhvillime pozitive. Ky ri formatim  do të përfshinte edhe zvogëlimin e ministrive, dhe do t’ia kursente buxhetit të shtetit 3.6 milionë euro brenda një mandati. Kështu kanë vlerësuar hulumtuesit ...

Më shumë...

Në Mitrovicë protestohet kundër arrestimit të Nehat Thaçit

Nehat Thaçi

Sot në Mitrovicë do të protestohet kundër arrestimit të drejtorit të Policisë në rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçit .Protesta organizohet nga Komuna e Mitrovicës dhe do të mbahet para objektit të saj, duke filluar nga ora 10:00. Thaçi ishte arrestuar para disa ditëve derisa po hynte në territorin e Serbisë, ...

Më shumë...

Selimi: 26 mijë manipulantë të pranuar si veteranë do të duhet të ndiqen penalisht për deklarim të rrejshëm

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Gjatë një debatit televiziv, deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se numri i veteranëve nuk mund të shkojë mbi 20 mijë,  dhe 26 mijë të tjerë do të duhej të ndiqeshin penalisht për deklarim të rrejshëm, po ashtu edhe komisioni, si dhe ish-kryeministri Hashim Thaçi. Ai ka thënë se ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli në Kamenicë shpalos vizioin e tij për zhvillim ekonomik dhe punësim

Behxhet Pacolli në Kamenicë shpalos vizioin e tij për zhvillim ekonomik dhe punësim

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, në Kamenicë ka filluar debatet me qytetarë për Zhvillim Ekonomik dhe Punësim.  Qëllimi i këtyre debateve është ngritja e pjesëmarrjes së qytetarëve në vendimmarrje në mënyrë të drejtpërdrejt si dhe evidentimi i kërkesave të tyre për prioritetet dhe problemet me të cilat ...

Më shumë...

Faton Abdullahu: Opozita duhet t’i qaset ndryshe demarkacionit

Faton Abdullahu

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës,  Faton Abdullahu, ka thënë se opozita duhet t’i qaset ndryshe demarkacionit. Ai kërkuar nga opozita që të pranojë ftesën e kryeministrit Isa Mustafa për të dialoguar për çështjen e demarkacioni. Sipas tij, Qeveria e Kosovës është e vendosur për të ratifikuar versionin aktual të demarkacionit. ...

Më shumë...

Vuçiq: Serbia nuk mund t’i shkelë interesat e veta kombëtare e shtetërore në Kosovë

Aleksandar Vucic

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia nuk mund t’i shkelë interesat e veta kombëtare e shtetërore në Kosovë shefi i Qeverisë serbe sot ka biseduar me Angelina Eichhorst rreth dialogut me Kosovë – Serbi. “Çdo zgjidhje, deri më tash, ka qenë jashtëzakonisht e vështirë për palën serbe,e ...

Më shumë...

Maloku: Kosova dhe Shqipëria i kane të gjitha kapacitetet e mundshme që të jenë faktorë në Ballkan

Naim Maloku

Aneksimi i Krimesë nga ana e Rusisë ka ndikuar edhe në rajonin tonë, kështu ka vlerësuar eksperti i sigurisë, Naim Maloku. Ai ka thënë se përmes Serbisë, Rusia po e shtrin ndikimin e saj në Ballkan.“Përmes Republikës Serbe, Serbia dëshiron ta destabilizoi gjendjen në Ballkan”, ka thënë Maloku. Ai ka ...

Më shumë...

Limaj: Deputetët të mos kenë asnjë dilemë për demarkacionin

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, e ka ftuar koalicionin qeverisës ta pranojë se demarkacioni me Malin e Zi është gabim dhe të mundësojë që kjo çështje të kthehet në pikën zero.Ekspertët pro këtij varianti të demarkacionit dhe ata që janë kundër duhet të ulen dhe t’i diskutojnë pikat ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Votim i fshehtë për demarkacionin – tradhti për Kosovën?!

Jakup Krasniqi

Ish kryekuvendari dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, z Jakup Krasniqi, përmes një postimi ka shkruar se është duke u përhapur një lajm se LDK-ja qenka duke e shqyrtuar mundësinë e votimit të fshehtë për Ratifikimin e Ligjit për Demarkacionin. Gjeja e parë që të bie në mend  ndërmend ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli dhe kompania “Stone Alliance” nënshkruan memorandum mirëkuptimi për investime

Kryekuvendari Veseli dhe kompania “Stone Alliance” nënshkruan memorandum mirëkuptimi për investime

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe përfaqësuesi i Kompanisë “Stone Alliance” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Michael D. Barbero, sot, në prani  të ambasadorit amerikan, Greg Delawie dhe përfaqësuesit të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zeka, kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi, për investime të kësaj kompanie në Kosovë. ...

Më shumë...

Elmi Reçica: Arrestimi i Nehat Thaçit, akt provokues për tensione të reja mes Kosovës e Serbisë

Elmi Reçica: Merret vendimi që Ushtria të krijohet përmes ndryshimeve kushtetuese

Lidhur me arrestimin e drejtorit të Policisë Rajonale të Mitrovicës, Nehat Thaçi, nga policia e Serbisë,   Komisioni për Punë të Jashtme i Kuvendit të Kosovës ka lëshuar një deklaratë publike ku thuhet se kohën kur Kosova është e interesuar që të normalizojë raportet me Serbinë, ajo me politikat e saj ...

Më shumë...