MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1580)

Lajmet

KMDLNj: Marrëveshja e nënshkruar nuk i ndalë punësimet partiake!

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj nënshkrimit të Memorandumit në mes të ambasadorit të Britanisë së Madhe në vendin tonë, Roari O’Connell, kryeministrit, Isa Mustafa dhe kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të bordit të agjencive të pavarura. ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi dhe kryeministri Mustafa shprehen në superlativ për vizitën e nënpresidentit amerikan, Joe Biden

Thaci

Kryetari, Hashim Thaçi dhe kryeministri, Isa Mustafa shpreheh në superlativ për vizitën e nënpresidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Ata kanë vlerësuar se kjo është vizitë historike për Kosovën. Kjo vizitë e mikut të Kosovës shënon një moment të ri dhe historik për Kosovën. Tash e 26 vite, ...

Më shumë...

Në Klinë mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin Ndue Përlleshi

Në Klinë mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin Ndue Përlleshi

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, në këtë qytet mbahet akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe veprës heroike të dëshmorit të kombit, Ndue Përlleshi (1908-1949). Akademia përkujtimore mbahet në  Qendrën  e Kulturës “Jehona e Dukagjinit” ndërkaq në ora, 12:30, bëhet zbulimi i Shtatores në sheshin “Ndue Përlleshi” ...

Më shumë...

Nesër mbahet aktivitete kushtuar jetës dhe veprës së Heroit të Kombit, Skënder Çeku

Skënder Çeku

Me rastin e 18 vjetorit të rënies  në altarin e lirisë të Heroit të Kombit, Gjeneral Major Skënder Çeku, nesër më 17 gusht 2016 do të bëhen homazhe në nderim të Dëshmorit të Kombit. Aktivitetet do të nisin në orën 10:00 në vendin e rënies në fshatin Loxhë, ndërkaq në ...

Më shumë...

Opozita e vlerëson shumë të rëndësishme vizitën e Joe Bidenit në Kosovë edhe pse ai nuk takohet me asnjërin prej tyre

Opozita

Opozita në vendin tonë e vlerëson shumë të rëndësishme vizitën e zëvendës-presidentit amerikan, Joe Biden, edhe pse ai nuk do të takohet me asnjërin  nga përfaqësuesit e saj. Megjithatë opozitarët duke pretenduar ta zbusin qëndrimin e diplomatit të lartë amerikan, thonë se vizita e Bajdenit  është e shkurtër dhe sipas ...

Më shumë...

Duda Bala: Deputetët serbë në Kuvend kushtëzojnë krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës

FSK

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Bala, përfaqësuese e Grupit 6 dhe zëvendës-kryetare e dytë e Komisionit parlamentar për mbikëqyrje të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, ka bërë të ditur se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës kanë kushtëzuar shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës, me një zëvendës-komandant të ...

Më shumë...

Lekë Bicaj, djali i Lefter Bicajt-Komandant Telit, reagon kundër fyerjes së luftës çlirimtare nga tradhtarët

Lefter Lutfi Koxhaj (22.9.1969 - 7.8.2001)

Në një letër e cila është botuar në “Tetova Sot”, Lekë Bicaj, djali i Lefter Bicajt-Komandant Telit, i cili ka rënë rrethim në vitin 2001 në fund të luftës së Ushtrisë Çlirtimtare Kombëtare,  ka reaguar kundër fyerjes, që qarqet tradhtare e mercenare po i bëjnë luftës që bëri babai i ...

Më shumë...

Haradinaj: Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ardhjen e zëvendës-kryetarit  amerikan Joe Biden në Kosovë e ka vlerësuar të jashtëzakonshme. Ai, ka shkruar se Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë. Vizita e zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden në Kosovë ...

Më shumë...

O’ Connell: Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova t’i japë prona Malit të Zi

O’Connell thotë mos prisni ndërhyje ndërkombëtare në luftimin e korrupsionit, por këtë vetë duhet ta bëni

Ambasadori anglez, Ruairi O’Connell, ka thënë se Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova që t i falë toka  Malit të Zi. Demarkacioni është një çështje bilaterale në mes të Kosovës dhe Malit të Zi dhe askush nuk ka kërkuar nga Kosova që t’i japë diçka Malit të Zi”, ka ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Nuk munden ata që janë definicion i nepotizmit, ta luftojnë atë

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës dhe anëtari i kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka komentuar nënshkrimin e  memorandumit nga ambasadori britanik Ruairi O’Connell, kryeparlamentari Kadri Veseli e kryeministri Isa Mustafa. Me këtë rast ai ka shkruar: “Ende po pres deklaratat e ambasadorëve posaçërisht atyre të Quintit mbi përgjimet dhe vazhdimin e ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Banorëve të Kamenicës do t’iu asfaltohet një rrugë e re. Kjo u vendos me nënshkrimin e një Memorandumi të mirëkuptimit për financimin e projektit infrastrukturor “Asfaltimi i rrugës Bunari i Zenelit – Shkolla dhe Rruga Lokale”, të nënshkruar nga ministri Lutfi Zharku dhe kryetari Begzad Sinani. Ky projekt do të ...

Më shumë...

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve të serbëve, kryetari Thaçi sot u përkul në Gorazhdec të Pejës

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve dhe pllakave përkujtimore të serbëve, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vizitës në Grackë të Lypjanit, ku u përkul para pllakës ku   shqiptarët quhen terroristë, sot gjatë ditës në Gorazhdec të Pejës  ka vizituar memorialin, në të cilën 14 vjet më parë qenë vrarë ...

Më shumë...

Dragana Nikoliq: EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive ose të krimeve të tjera

Dragana Nikoliq: EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive ose të krimeve të tjera

Zëdhënësja e Misionit të BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë, i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë se vetëm në rrethana të jashtëzakonshme dhe në marrëveshje me kryeprokurorin e Kosovës, EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive, ose të krimeve të tjera. Zëdhënësja, Dragana Nikoliq ...

Më shumë...

Policia e Kosovës ka bërë përgatitjet e duhura për sigurimin e zëvendës-kryetarit amerikan, Joe Biden

Daut Hoxha

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka thënë se Policia ka bërë përgatitje për sigurimin e zëvendës-kryetarit  amerikan Joe Biden gjatë vizitës dy ditore në vendin tonë. Ai ka sqaruar se policia i ka ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për garantimin e sigurisë publike. “Policia e Kosovës në ...

Më shumë...

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për një vizitë zyrtare, dy ditore, në Kosovë. Krytari, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e zyrtarit më të lartë në  administratën e kryetarit amerikan, Barak Obama. Vizita e tij në Kosovë bëhet në kohën  kur vendi është ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: O’Conelli ka të drejtë për nepotizmin, por Veseli e Mustafa janë nepotistët kryesorë

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi në një shkrim të tij, “pajtohet plotësisht me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar. Rauri O. Conell, i cili ka thënë  se, nepotizmi është një kancer që mbyt shtetin dhe nëse praktika e punësimit të kandidatëve të papërshtatshëm vazhdon, kjo do ta shkatërrojë Kosovën dhe këtu ...

Më shumë...