Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 1579)

Lajmet

Deputetes, Haxhiu i caktohet paraburgimi prej 30 ditësh

Gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prishtinë i ka caktuar deputetes, Albulena Haxhiu, masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh. Ajo u arrestua sot teksa po udhëtonte drejt Gjilanit në një tubim të opozitës. Prokurori i rastit, ka kërkuar masën e paraburgimit prej një muaji. Deputetja, Haxhiu ka refuzuar t’i ...

Më shumë...

Vdiq arkipeshkvi i Dioqezës së Durrësit dhe Tiranës, Rrok Mirdita

Arkipeshkvi i Dioqezës së Durrësit dhe Tiranës, Rrok Mirdita, u nda nga jeta sot në mesditë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, pas një hemoragjie cerebrale. Shëndeti i arkipeshkvit 76 vjeçar u përkeqësua papritur të premten e kaluar. Disa vite më parë ai u kurua nga zemra, por vazhdoi me ...

Më shumë...

Militantët e Lulzim Bashës dhe Sali Berishës sulmojnë ndërtesën e Ministrisë së Brendshme

Protesta e sotme e Partisë Demokratike ka shpërthyer në dhunë, në momentin kur militantët e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës i janë vërsulur rrethojave të llamarinta të ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme. Protestuesit, pa qenë të provokuar aspak nga forcat e rendit, kanë hedhur gurë dhe gjësende të ...

Më shumë...

Vazhdojnë provokimet luftënxitëse të Rusisë kundër Turqisë

Pamjet e një anije luftarake ruse të armatosur dhe me lansuesit e predhave në pozicion qitje, gjatë kalimit nëpër Bosfor i ka zemëruar turqit. Ministri i Jashtëm turk Çavushoglu e ka cilësuar këto veprime si provokim nga pala ruse. Ai tha se vendi i tij do të përgjigjet në rast ...

Më shumë...

Apeli lë në fuqi masën e arrestit për deputetin, Fisnik Ismajli

Gjykata e Apelit e ka lënë në fuqi masën e arrestit shtëpiak prej 30 ditësh, për deputetin, Fisnik Ismajli. Kolegji penal i përbërë prej tre gjyqtarësh, e ka cilësuar si të pabazuar ankesën e avokatit mbrojtës kundër aktvendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë. Poashtu, Apeli i ka vlerësuar si të ...

Më shumë...

Thaçi udhëtoi në Hungari

Zëvendëskryeministri, Hashim Thaçi ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Hungari, me ç’rast do të takohet me krerët e shtetit hungarez. Ai, me këtë rast, do të ketë takim me ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó, me të cilin do të nënshkuajnë marrëveshjen për zhvillim ...

Më shumë...

Limaj priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, z. Jan Peter Olters

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, z. Jan Peter Olters. Në këtë takim mori pjesë edhe anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, z. Shyqiri Bytyqi. Sipas njoftimit për medie nga kjo parti, në këtë takim është diskutuar për projektin ...

Më shumë...

VV reagon kundër arrestimit të Albulenë Haxhiut dhe Faton Topallit

Lëvizja Vetëvendosje  ka bërë të ditur se është arrestuar  deputeti Faton Topalli brenda ambienteve të Kuvendit të Kosovës nga Policia, e cila sot arrestoi edhe deputeteb, Albulenë Haxhiu. Megjithatë, as kjo polici e asnjë instrument i pushtetit të Isa Mustafës e Hashim Thaçit nuk do të mund ta ndalin kundërshtimin ...

Më shumë...

Edi Rama: Ç’shëmti e trishtueshme

Ç’shëmti e trishtueshme, mu në Ditën Kombëtare të Rinisë, të shohësh PD e sotme të mbytur në pellgun e një vandalizmi mizerabel, teksa kujton lëvizjen studentore që shembi regjimin komunist e i dha jetë vetë Partisë Demokratike, pa thyer asnjë xham. Ç’shëmti e trishtueshme të krahasosh protestat e zemrave plot ...

Më shumë...

Arrestohet edhe deputeti, Faton Topalli

Edhe deputeti tjetër i Vetëvendosjes, Faton Topalli është arrestuar para pak minutash. Burime të medieve mësojnë se ai është arrestuar brenda Kuvendit të Kosovës, ku sigurimi nuk e ka lejuar të dalë jashtë ndërtesës. Ndalimin e ka konfirmuar edhe vetë deputeti, Faton Topalli, përmes një njoftimi në Facebook. “Para gjysmë ...

Më shumë...

Lauka: Marrëveshjet u bënë nga halli

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka ka thënë se Marrëveshja për Asociacionin dhe ajo për Demarkacionin me Malin e Zi, nuk janë pa mëkate. Sipas fjalëve të tij, këto marrëveshje nuk janë bërë nga malli, por nga halli. Lauka, në një intervistë për ditoren ‘Epoka e Re, ka theksuar ...

Më shumë...

Stojanoviq viktimizohet: Sulmet ndaj serbëve kanë tejkaluar çdo masë

Mediet serbe kanë kaluar në një fushatë të organizuar të raportimit të çfarëdo incidenti që tagenton serbët në Kosovë. Duke shfrytëzuar incidentin akoma të pasqaruar në fshatin Gorazhdec, zëvendëskryeministri nga radhët e Listës ‘Srpska’, Branimir Stojanoviq pretendon se “sulmet ndaj popullatës serbe kanë tejkaluar çdo masë”. “Aktorët e veprave penale, ...

Më shumë...

Jahjaga takoi edhe kryekuvendarin, Kadri Veseli

Në vazhdën e përpjekjeve për tejkalimin e krizës politike, kryetarja Atifete Jahjaga ka takuar edhe kryekuvendarin, Kadri Veseli. Burime brenda legjislativit bëjnë të ditur se ky takim, ka pasur për qëllim gjetjen e një rrugëdalje nga kjo krizë politike. Kryetarja Jahjaga, me këtë rast, ka kërkuar nga kryekuvendari, Veseli, që ...

Më shumë...

Kryetarja Jahjaga po takohet me kryetarët e partive të opozitës

Kryetarja Jahjaga po takohet me  kryetarët e partive të opozitës, Visar Ymeri, Ramush Haradinaj e Fatmir Limaj. Ky takim është në kuadër të angazhimeve të  të kryetares, Jahjagës për të krijuar kushtet lidhur me  dialogun politik mes koalicionit qeverisës dhe subjekteve politike opozitare.  Liderët opozitarë më herët kanë refuzuar ftesën e kryeministrit ...

Më shumë...

Përfundon shqyrtimi i ankesave për ZO të Dukagjinit

Shkumbin Demaliaj nga Komisioni për Verifikimin e veteranëve të UÇK-së, ka njoftuar se në Zonën Operative ka përfunduar procesi i verifikimit të ankesave për statusin e veteranit. Ai ka theksuar se gjithçka është bërë në bashkërendim të plotë me ish-komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj dhe zinxhirin komandues ...

Më shumë...

Pal Lekaj po mbahet në Prokurori

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, nëpërmjet një komunikate ka reaguar duke akuzuar drejtuesit e institucioneve, të cilat  po mbajnë në Prokurori, deputetin, Pal Lekaj. Është krejtësisht e papranueshme hipokrizia e pushtetit, i cili në njërën anë bën thirrje për dialog, e në anën tjetër vazhdon masat represive kundër deputetëve të ...

Më shumë...