kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 1579)

Lajmet

Donikë Kadaj-Bujupi: Opozita është këtu për të vazhduar kundërshtimin dhe për të shtuar format e veprimit

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Opozita është e bashkuar edhe në aksionet e ardhshme, me të gjitha mjetet, për të kundërshtuar këtë qeveri dhe këtë pushtet që ka degraduar vendin, ka deklaruar  deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi para fillimit të seancës së Kuvendit të Kosovës. “Siç po shihet ne sot jemi bashkë me opozitën, kundërshtimi ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka hedhur poshtë pretendimet se ishte i përfshirë në krime lufte

Kryetari Thaçi

Kryetari i sapo zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për “Die Presse”, ka thënë së akuzat serbe për trafikim organesh janë shpikje e çmendur. “Këto akuza janë një shpikje e çmendur. Ne nuk kemi asgjë për të fshehur. Prandaj, Kuvendi i Kosovës ka miratuar krijimin e Gjykatës Speciale. ...

Më shumë...

Sërish bllokohet seanca e Kuvendit, opozita e bashkuar në veprime kundër Qeverisë

Sërish bllokohet seanca e Kuvendit, opozita e bashkuar në veprime kundër Qeverisë

Me rastin e fillimit të seancës së sotme në Kuvend, deputetët e opozitës me rrahje të tavolinave dhe me komunikim të zhurmshëm mes vete, kanë penguar fillimin e seancës së Kuvendit të Kosovës. Deputeti i VV-së, Rexhep Selimi, ka thënë se me hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend, dëshmuam unitetin ...

Më shumë...

Driton Çaushi: Nuk ka arsye të ndryshohen metodat e përdoruara deri tani në Kuvend

Driton Çaushi

Sot pritet  të mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Lëvizja  Vetëvendosje ka paralajmëruar se veprimet për bllokimin e seancave do të jenë të njëjta, sikur ato deri tani. Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se nuk ka arsye të ndryshohen  metodat e përdoruara deri më tani ...

Më shumë...

Qeveria e Shqipërisë u fali borxhin 5425 ish-ushtarakëve në pension apo në lirim dhe rriti 60 % të pagesës së papunësisë

Qeveria e Shqipërisë u fali borxhin 5425 ish-ushtarakëve në pension apo në lirim dhe rriti 60 % të pagesës së papunësisë

Qeveria e Shqipërisë  i fali borxhin 984 milionë lekë 5425 ish-ushtarakëve në pension apo në lirim. Në të njëjtën kohë u vendos edhe rritja me 60 përqind e pagesës së papunësisë. Nga 6850 lekë ata tani do marrin 11 mijë lekë. Ndërkohë që ndryshon edhe koha e dhënies së kësaj ...

Më shumë...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti u takua në Shkup me zyrtarët e BE-së

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti u takua në Shkup me zyrtarët e BE-së

Në rezidencën e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Maqedoni, ishte i ftuar edhe kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti. Ai u takua dhe bisedoi me ambasadorin Aivo Orav dhe me drejtoreshën për Evropën Perendimore, Ballkanin Perendimor dhe Turqinë pranë Shërbimit Evropian për Politikë të Jashtme Angelina Erchorst ...

Më shumë...

Kadri Veseli është zgjedhur ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës

Kadri Vesel dhe Hashim Thaçi

Në mbledhjen e Këshillit Drejtues të PDK-së, zëvendëskryetari aktual, Kadri Veseli është zgjedhur ushtrues detyre i kryetarit të kësaj partie. Vendimi për zgjedhjen e Veselit në këtë pozitë ka qenë unanim dhe me asnjë votë kundër. Veseli është pretendenti kryesor për t’u zgjedhur kryetar i PDK-së. Në fjalën e tij, ...

Më shumë...

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se AAK-ja dhe Nisma rezervohen nga veprimet e deritanishme në Kuvend

Opozita Gaz

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se AAK-ja dhe Nisma për Kosovën nuk janë më të interesuara të vazhdojnë mënyrën e reagimit të deritanishëm, në pengimi e seancave  të Kuvendit të Kosovës përmes gaz lotsjellësit. Vetëm Lëvizja Vetëvendosje ende vazhdon t’i qëndrojë besnike formës së deritanishme të reagimit.  AAK-ja mendon se ...

Më shumë...

Haki Demolli: Manifestimet në kuadër të “Epopesë së UÇK-së’’ ishin madhështore

Haki Demolli

Kryetari i Këshillit organizativ për organizimin dhe mbarëvajtjen e manifestimeve të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ministri i ministrisë për Forcën e Sigurisë, Haki Demolli në takimin analizues të punës së Këshillit që Ai drejtoi tha se manifestimet në Kuadër të Epopesë së UÇK-së ishin madhështore dhe se kaluan ...

Më shumë...

Prokuroria e Nishit: Përdhosja me grafite e Xhamisë në qytetin e Nishit nuk është vepër penale

Prokuroria e Nishit: Përdhosja me grafite e Xhamisë në qytetin e Nishit nuk është vepër penale

Bashkësia Islame e Serbisë ka reaguar kundër përdhosjes së Xhamisë në qytetin e Nishit, ku tani për tani, persona të panjohur kanë shkruar grafite të ndryshme. Të përkujtojmë me këtë rast se në vitin 2004, me rastin e revoltës qytetare në Kosovës, serbët kishin djegur këtë xhami ndër të vetmet ...

Më shumë...

Pavarësisht se BE-ja nuk na pranon ne po mundohemi ta mbajnë gjallë entuziazmin, ka thënë ministri, Çollaku (!)

Pavarësisht se BE-ja nuk na pranon ne po mundohemi ta mbajnë gjallë entuziazmin, ka thënë ministri, Çollaku (!)

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, n ë një tryezë të organizuar nga “Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të hapur dhe European Policy Center”, ka deklaruar se  kriza e Bashkimit Evropian në këto vitet e fundit nuk e favorizon aspak procesin e integrimit të Kosovës në BE. Ai, tha se ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës nesër e përgatitur dhe e gatshme për ta mbajtur seancën plenare

Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka caktuar datën 10 mars për zhvillimin e seancës plenare. Në këtë seancë, si pikë e rendit të ditës, veç tjerash, do të jetë edhe Formimi i Organit Përzgjedhës të Pavarur për përzgjedhjen e anëtarëve në Organin Shqyrtues të Prokurimit. Më tej, pritet të bëhet ...

Më shumë...

Opozita e bashkuar ka paralajmëruar se ta bllokojë edhe seancën e radhës të Kuvendit

Driton Çaushi

Opozita e bashkuar: Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën edhe njëherë kanë paralajmëruar se do të përpiqen  që nesër ta bllokojnë seancën e Kuvendit. Driton Çaushi nga Lëvizja Vetëvendosje tha sot se Opozita nuk ka ndryshuar asgjë sa i përket veprimeve të tyre, pasi që ditëve të fundit veprimet e ...

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama kërkon që sa më parë të themelohet Forca e Armatosur e Kosovës

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama gjatë raportimit të tij para Komisionit Parlamentar për Mbikëqyrje të FSK-së, ka thënë se kjo forcë po e pret vendimin politik për të nisur implementimin e planit dhjetëvjeçar, në mënyrë  që Kosova të ketë ushtri të mirëfilltë. Duke folur në detaje për angazhimin, misionet dhe ...

Më shumë...

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë, zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë, zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, dhe zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10:30 para objektit të Qeverisë së Kosovës. Për Vetëvendosjen, Abrashi, sikurse edhe kabineti qeveritar, është përgjegjës për situatën nëpër të cilën po kalon ...

Më shumë...

Shoqata, “Down Syndrome Kosova”, filloi fushatën për shënimin e Ditës Botërore të Personave me Down

Shoqata, “Down Syndrome Kosova”, filloi fushatën për shënimin e Ditës Botërore të Personave me Down

Me moton “ Më përkrah sot që nesër të jem i pavarur”, Shoqata Down  Syndrome Kosova (DSK), ka nisur fushatën vendore për shënimin e Ditës Botërore të Personave të Prekur me Sindromën Down . Për më tepër, “Më përkrah sot që nesër te jem i pavarur”, ka për qëllim t`i ...

Më shumë...