Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1577)

Lajmet

Këshilli organizativ i protestës ka reaguar kundër deklaratave të Agim Bahtirit dhe Avni Kastratit

Bahtiri: Institucionet e Kosovës janë të gatshme t’ia japin përgjigjen adekuate atyre që duan destabilizim

Për hir të njoftimit të opinionit publik si organizatorë të protestës paqësore e cila do të mbahet në orën 16:00 pranë Urës së Ibrit në Mitrovice, ftojmë Agim Bahtirin dhe Avni Kastratin që t’i bashkohen kësaj proteste paqësore, për të cilën, Ardion Gashi njëri nga organizatorët e kësaj proteste ka ...

Më shumë...

Ministri, Haki Demolli, priti senatoren amerikane nga Ajova, Joni Ernst

Ministri, Haki Demolli, priti senatoren amerikane nga Ajova, Joni Ernst

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, i shoqëruar nga zëvendës-ministrat e FSK-së, Fadil Gashi dhe Muhamet Latifi, komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama,  priti sot në MFSK, senatoren e shtetit të Ajovës Joni Ernst, e cila shoqërohej nga ambasadori i SHBA-ve në Kosovë zoti Greg Delawie,  komandanti Gardës Kombëtare të Ajovës ...

Më shumë...

Ymeri merr pjesë në forumin ndërkombëtar ‘Crans Montana’

Ymeri merr pjesë në forumin ndërkombëtar ‘Crans Montana’

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka bërë të ditur qëndrimin e tij në Vjenë, si pjesëmarrës në forumin ndërkombëtar “Crans Montana” mbi Evropën Qendrore dhe Evropën e largët Lindore. Sipas Ymerit, forumi i mbajtur nën patronazhin e kryetarit të Austrisë, u përqëndrua krijimin dhe forcimin e lidhjeve mes shteteve të ...

Më shumë...

Veseli priti në takim delegatët që shpallën Deklaratën Kushtetuese

Veseli priti në takim delegatët që shpallën Deklaratën Kushtetuese

Shpallja e Deklaratës Kushtetuese ishte vullneti i të gjithë shqiptarëve të Kosovës për të përcaktuar pozitën kushtetuese dhe juridike të vendit. Kështu thanë delegatët, të cilët 26 vite më parë shpallën Deklaratën Kushtetuese për pozitën e re kushtetuese të Kosovës. Për nder të kësaj dite, kryekuvendari Kadri Veseli organizoi një ...

Më shumë...

Thaçi: Kosova dhe Serbia të përmbushin obligimet nga marrëveshjet e Brukselit

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Kryetari, Hashim Thaçi, në një intervistë dhënë për agjencinë serbe të lajmeve Beta, ka thënë se Serbia dhe Kosova duhet të përmbushin pa kushte detyrimet e tyre në bazë të marrëveshjeve të arritura në Bruksel. “Zhvillimi i marrëdhënieve Kosovë – Serbi nuk mund të arrihet me anë të pengimit të ...

Më shumë...

Hoxhaj: Ka gatishmëri në rritje për njohjen e Kosovës

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork, ka takuar përfaqësuesit e Greqisë, Izraelit, Sudanit Jugor dhe Singaporit. Ai ka thënë se u ka kërkuar atyre që t’i bashkohen listës së 111 shteteve që kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, “ka një gatishmëri ...

Më shumë...

LR: Jeta e shqiptarëve në rrezik, nuk iu garantohet siguri institucionale

LR: Jeta e shqiptarëve në rrezik, nuk iu garantohet siguri institucionale

Lëvizja për Reforma – PDSH, ka shprehur indinjatën për vdekjen tragjike të vogëlushit 4-vjeçar, Almir Aliu. Ky subjekt konsideron se sulmi ndaj familjes Aliu nga Kumanova është treguar i qartë i nacionalizmit të sponsorizuar nga pushteti në kurriz të shqiptarëve në Maqedoni. “LR-PDSH reagon ashpër kundër këtij veprimi vandal dhe ...

Më shumë...

RKL: Vrasja e Almirit 4-vjeçar, spiralja e albanofobisë në Maqedoni po rritet

Almir Aliu

Vdekja e fëmijut 4-vjeçar, Almir Aliu, ka tronditur thellë Kumanovën dhe gjithë opinionin shqiptar. Sulmi barbar i një grupi sllavo-maqedonas ndaj familjes shqiptare, Aliu, rezultoi me lëndime të rënda, të cilave nuk u mbijetoi vogëlushi 4-vjeçar. Stafi i Radios ‘Kosova e Lirë’ shpreh ngushëllime për familjen Aliu nga Kumanova, duke ...

Më shumë...

Ndërron jetë vogëlushi 4-vjeçar, Almir Aliu që u rrah barbarisht nga maqedonasit

Almir Aliu

Ka ndërruar jetë  vogëlushi 4-vjeçar, Almir Aliu i cili nuk i mbijetoi plagëve të rënda që mori nga goditja e qëllimshme me veturë prej një maqedonasi. Kjo ngjarje makabër ndodhi të shtunën e kaluar, kur një grup maqedonasish goditën me makinë Sedat Aliun nga Kumanova, bashkëshorten e tij si dhe ...

Më shumë...

AAK: Deklarata Kushtetuese, hapi i parë institucional drejt pavarësisë

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka quajtur historike Deklaratën Kushtetuese të korrikut të vitit 1990. Sipas tij, miratimi i kësaj Deklarate nga 111 deputetët e Kuvendit të atëhershëm të Kosovës, me të cilën shpallej Kosova si njësi e barabartë në federatën apo konfederatën jugosllave, ishte ...

Më shumë...

Mustafa: Deklarata Kushtetuese, akt me vlera të veçanta historike

Mustafa

Duke kujtuar 2 korrikun e vitit 1990, kryeministri Isa Mustafa ka thënë se Deklarata Kushtetuese i parapriu Kushtetutës së Kaçanikut dhe proceseve të pavarësimit dhe çlirimit të Kosovës. Ai e ka vlerësuar këtë si një akt me vlera historike, i shpallur në rrethana të vështira. ““Është ky një akt me ...

Më shumë...

Thaçi përkujton Ditën e Deklaratës Kushtetuese

Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka përkujtuar 2 korrikun, ditën kur para 26 vitesh delegatët e Kuvendit të Kosovës shpallën Deklaratën Kushtetuese. Në një postim në llogarinë e tij në Facebook, kryetari Thaçi ka vlerësuar se me anë të kësaj deklarate u shpreh vullneti i qytetarëve të Kosovës për shkëputje ...

Më shumë...

Policia ka demantuar informatat jo zyrtare për hyrjen e policisë së Malit të Zi brenda territorit të Kosovës

Policia ka demantuar informatat jo zyrtare për hyrjen e policisë së Malit të Zi brenda territorit të Kosovës

Pas raportimeve dhe fotove që kanë afishuar disa qytetarë nga Peja dhe Dukagjini, ku thuhet se Policia e Malit të Zi, ka hyrë brenda territorit të Kosovës, në Kullë, dhe ka  legjitimuar veturat, ka reaguar Policia e Kosovës, e cila demanton lajmin duke sqaruar se informatat e tilla janë të ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa e konsideron të drejtë vijën kufitare të Kosovës me Malin e Zi

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri, Mustafa e konsideron të drejtë vijën kufitare të Kosovës me  Malin e Zi. Ai ka shkruar se problemi i kufijve të tokave është i njohur jo vetëm për shqiptarët por për ballkanasit në përgjithësi. Është një çështje e ndjeshme, e cila në rastin e shënimit të kufirit me Malin ...

Më shumë...

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, kundër protestës që pritet të mbahet nesër te Ura e Ibrit

Agim Bahtiri

Nesër, më 3 korrik, pranë Urës së Ibrit, në Mitrovicë, do të mbahet protestë gjithëpopullore kundër bustit të Knajz Llazarit dhe lagjes “Lugina e Diellit”. Organizatorët ftojnë të gjithë qytetarët e Mitrovicës dhe të Kosovës në protestën paqësore për ta kundërshtuar fuqishëm ngritjen e shtatores së ‘Car Llazarit’ në tokat ...

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi: Çështja e demarkacionit nuk mund të shqyrtohet në Kuvend pa kaluar në komisionet parlamentare

Shpejtim Bulliqi

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Shpejtim Bulliqi, ka deklaruar se çështja e demarkacionit nuk mund të vihet për shqyrtim drejtpërsëdrejti, në Kuvend, pa kaluar paraprakisht në komisionet parlamentare. Ai ka thënë se tek pastaj mund të futet si pikë e rendit të ditës në Kuvend. Ka ...

Më shumë...