MIT
Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet (faqe 1578)

Lajmet

Veseli: Humori i zi i Dik Martit dhe ai i Stupcave nuk e deformon të vërtetën për UÇK-në

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka komentuar provokimin e fundit nga të ashtuquajturit ‘Stupca’, duke thënë se ky humor pa shije nuk mund të shtrembërojë një të vërtetë të madhe. “E vërteta e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është tepër e madhe, botërisht e njohur dhe e ...

Më shumë...

”JU FLET, KOSOVA E LIRË”

Poezi nga bija e dëshmorit të kombit Ismet Asllani-Shqipja kushtuar radios Kosova e Lirë me 4 janar 2009 4 JANAR 1999-të ”JU FLET, KOSOVA E LIRË” Ulu nënë Bashkë dëgjojmë, Dielli dhe Hëna N’KOSOVË KAN LINDË, MBI MALET E BERISHËS KULLË TË PA MPOSHTUR KAN NGRITË!!! JU FLET, KOSOVA E ...

Më shumë...

11 milionë njerëz vizituan Prekazin legjendar

Numri i vizitorëve në Prekazin legjendar, tashmë ka kaluar 11 milionë qysh nga përfundimi i luftës. Shqiptarët nga mbarë bota vazhdojnë të vizitojnë kullën e Jasharajve për t’u njohur për së afërmi me ngjarjen që shënoi kthesë në përhapjen e luftës çlirimtare. Ciceroni, Xhevat Imeri, i cili punon në Kompleksin ...

Më shumë...

NISMA: Ka plotë arsye për të protestuar, sepse vendi është duke shkuar shumë keq

NISMA për Kosovën sot ka mbajtur mbledhje me anëtarët e kryesisië dhe kryetarët e degëve, ku temë kryesore e takimit ishte protesta që do të mbahet më 9 janar, ku do të protestohet kundër marrëveshjeve me Serbinë, demarkacionit me Malin e Zi dhe qeverisë anti-kushtetuese. Kryetari i Këshillit Kombëtar të ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Radio Kosova e Lirë ushqim shpirtëror i liridashësve dhe atdhetarëve shqiptarë

Radio Kosova e Lirë është një nga vlerat dhe pasuritë më të mëdha të popullit shqiptar, sepse ajo nuk është thjesht një radio informative e kulturore, por mbi të gjitha ajo është një shtëpi e madhe në zemrat e liridashësve dhe shqiptarëve të ndërgjegjshëm e cila është formuar përmes mundimeve ...

Më shumë...

Përshëndetje Radios-Kosova e Lirë në përvjetorin e 17-të, veteranët e UÇK-së nga Shqipëria

Në përvjetorin e 17- Radios-Kosova e Lirë i kanë aritur përshëndetje edhe nga veteranët e UÇK-së, nga Shqipëria. Shoqata “Vullnetari i lirisë” në telegramin drejtuar radios shkruan:  Ne, vullnetaret e luftes per lirine e Kosoves nga Republika e Shqiperise i dergojme kete pershendetje Radio Kosova e Lire, institucionit kryesor propagandistik ...

Më shumë...

Osman Osmani: Jo iniciativës së “zbatimit për dëbim” nga Zvicra

Ditën e shtunë, më 12 dhjetor 2015, në Bernë të Zvicrës u krijua Komiteti mbipartiak i veprimtarëve politikë e sindikalistë me prejardhje shqiptare kundër Iniciativës ksenofobe të “zbatimit për dëbim” nga Zvicra. Një iniciativë e tillë dëmton rëndë të drejtat e qytetarëve të huaj në Zvicër, sidomos të atyre me ...

Më shumë...

E ultë: Mërgimtarët vazhdojnë t’i shfrytëzojnë rrugët e Serbisë për vajtje-ardhje

Serbia vazhdon të përfitojë nga bashkatdhetarët tanë që jetojnë në vendet perëndimore, të cilët zgjedhin territorin serb për të kaluar në Evropë. Kolona, shpeshherë të gjata disa kilometra, janë krijuar në pikëkalimet kufitare në Merdarë e Dheu i Bardhë. Autoritetet serbe janë sjellë me përçmim ndaj bashkatdhetarëve tanë, duke i ...

Më shumë...

Veseli dënon ashpër grafitet fyese ndaj kryetares, Jahjaga

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka dënuar ashpër grafitet fyese ndaj kryetares, Atifete Jahjaga, duke i cilësuar ato si gjeste të ulëta. Sipas kryekuvendarit, këto grafite janë sulm ndaj mijëra vajzave e grave të Kosovës që po bëjnë punë të shkëlqyeshme në Policinë e Kosovës. “Këto grafite janë ...

Më shumë...

Opozita bën thirrje për protestën e së shtunës, me 9 janar

Përfaqësuesit e tri partive opozitare u kanë bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që t’i bashkohen protestës gjithë-popullore që mbahet me 9 janar, përkatësisht ditën e shtunë. Nënkryetari i Vetëvendosjes, Driton Çaushi, shefja e grupit parlamentar të AAK-së, Donika Kadaj Bujupi dhe ajo e Nismës, Valdete Bajrami, theksuan se kjo protestë ...

Më shumë...

Qeriqi: Askush nuk mund të tallet me luftën e UÇK-së

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Veteranëve të luftës së UÇK-së, Xhevdet Qeriqi ka komentuar përpjekjen e grupit ‘Stupcat’, të cilët me skeçet e tyre kanë vënë në lojë luftën e UÇK-së. Sipas Qeriqit, veteranët e UÇK-së nuk janë kundër artit, por nuk do të lejojnë askënd ...

Më shumë...

Ambasadori Delawie po rreshtohet përkrahë të korruptuarve dhe të shantazhuarve

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Albulena Haxhiu, ka deklaruar  se ambasadori i Amerikës në Kosovë, Greig Delawie, është duke u rreshtuar përkrahë të korruptuarve dhe të shantazhuarve. Ambasadori Greg Delawie sërish ka thënë se Asociacioni është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, ani pse Gjykata Kushtetuese ka thënë se ...

Më shumë...

Naim Bunjaku, thotë se disa policë nga Njësia Speciale e Kosovës e kanë maltretuar brutalisht

Njëri prej aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, në Vushtrri, Naim Bunjaku, thotë se Njësia Speciale e Policisë së Kosovës e ka maltretuar brutalisht. Ai ka akuzuar 5 policë që e kanë rrahur shumë, madje ka postuar edhe  fotografitë e tyre. Policët më kanë pyetur ku ka qendruar Albin Kurti para se ...

Më shumë...

Deklaratë nga Këshilli lokal i Fshatit Romajë

Pas postimit të një deklarate në portalet e Kosovës lidhur me “demolimin e varrezave Katolike në fshatin Romajë”, lëshojmë këtë njoftim për qytetarët e Republikës së Kosovës:   Ne banorët e fshatit Romajë jemi të indinjuar shumë thellë për këtë ngjarje e cila është lansuar në mënyra të ndryshme nga ...

Më shumë...

Atifete Jahjaga nuk kandidon për një mandat të dytë në Presidencë

Kryetarja e Kosovës, Atifete Jahjaga duke folur për postin e saj aktual ka thënë se nuk do të kandidojë për një mandat të dytë, ndërsa aktiviteti i saj në cilësi të kryetares së vendit përfundon më 6 prill 2016, ka thënë Jahjaga për mediet. E pyetur nëse në mandatin e ...

Më shumë...