MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1578)

Lajmet

Komiteti për Politikë të Jashtme të PE-së miratoi propozimin për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës

Parlamenti Evropian

Raportuesja për vendin tonë në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek ka njoftuar se Komiteti për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian ka miratuar propozimin për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës. Ajo ka njoftuar nëpërmjet adresës së saj elektronike, twitter, se ndjehet e gëzuar që për miratimin e propozimit për ...

Më shumë...

Selimi: Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës po i mbrojnë interesat e Malit e Zi

Rexhep Selimi

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka drejtuar kritika të ashpra ndaj institucioneve më të larta të vendit dhe drejtuesve të tyre. Duke komentuar deklaratat e fundit të kryetarit të vendit për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, deputeti, Rexhep Selimi ka thënë se me veprimet e ...

Më shumë...

Kuvendi mban seancën e radhës

Kuvendi i Kosoves

Kuvendi mbanë sot seancën e radhës. Ndonëse janë bërë presione të ndryshme që sa më parë të rendit e ditës të hyje edhe demarkacioni me Malin e Zi, as në seancën e sotme nuk është paraparë të hyjë kjo pikë e rendit të ditës. Gjatë seancës së sotme do të ...

Më shumë...

Asnjë torturues i pjesëtarëve të “Grupit të Kumanovës” nuk është ftuar për të dhënë përgjegjësi para drejtësisë

Gurpi i Kumanovës

Ndonëse është raportuar në vazhdimësi se pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” janë duke u torturuar nga pjesëtarët e policisë sllavo-maqedonase, asnjë nga këta të fundit nuk është ftuar për të dhënë llogari para drejtësisë për torturimet çnjerëzore që janë duke bërë. Avokatët e pjesëtarëve të “Grupit të Kumanovës” kanë deklaruar ...

Më shumë...

Komuna e Prishtinës ka paralajmëruar se sot do të nis me fazën e tretë të dezinsektimit hapësinor

Komuna e Prishtinës

Komuna e Prishtinës ka paralajmëruar se sot do të nis me fazën e tretë të dezinsektimit hapësinor. Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se gjatë kohës së dezinsektimit, qytetarët duhet t’i mbajnë dritaret e mbyllura, që mos të futen insektet brenda dhe të kufizojnë daljet nëpër ...

Më shumë...

Farage: Projekti i Bashkimit Evropian po vdes, t’iu ndihmojmë vendeve të dalin sa më parë

Lideri i Partisë për pavarësi të Mbretërisë së Bashkuar, Nidgal Farage, është shprehur se projekti i Bashkimit Evropian po vdes. Ai në Strasbourg, pas mbledhjes së Parlamentit Evropian, ka thënë se do t’iu ndihmojë vendeve të tjera që të dalin nga Bashkimi Evropian, sapo ta përfundojë mandatin e tij si ...

Më shumë...

Visar Ymeri, kërkon nga Hashim Thaçi të japë dorëheqje nga posti i kryetarit

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka kërkuar nga Hashim Thaçi që të japë dorëheqje nga posti, për shkak të  deklaratës së mëhershme të Thaçit, i cili kishte thënë se brenda dhjetë ditëve duhet të ratifikohet Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. “Janë bërë 13 ditë qyshkur Thaçi dha ultimatumin ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vendi duhet të qeveriset nga ata që e duan shtetin dhe kombin

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se kundërshtimi i Malit të Zi lidhur me  demarkacionin nuk është lajm. Përderisa  kryeministri, ministrat e kabinetit qeveritar me kryetarin janë kundër rishikimit dhe krijimit të një Komisioni të ri për një rivlerësim, pse duhet të na habis ...

Më shumë...

Veteranët kanë pensione të sigurta vetëm deri në tetor të këtij viti

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në Komisionin Parlamentar për Buxhet dhe Financa është shqyrtuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes së kredisë ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Unikredit Bank Austria Ag për financimin e projektit të modernizimit të shërbimeve të kardiologjisë invazive në QKUK. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi në këtë komision duke shpalosur projektligjin në ...

Më shumë...

Serbia nuk i njeh diplomat e Kosovës

Mbyllja e Shtëpisë së Kulturës, në Preshevë u bë me ndërhyrjen e pushtetarëve të Beogradit

Paralajmërimet se diplomat e Universiteteve të Kosovës do të njihen nga Serbia, ngjajnë të jenë mashtrime të radhës. Studentët nga Kosova Lindore që kanë diplomuar në universitet në Kosovë, vazhdojnë të përballen me problemin e kahershëm të mos-njohjes së diplomave nga ana e shtetit serb. Në Komisionin për Arsim të ...

Më shumë...

Thaçi përkrah kushtin e padrejtë të BE-së për liberalizimin

Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që të miratohet sa më shpejt demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, në të kundërtën, sipas tij, as në muajin shtator nuk do të bëhet liberalizimi i vizave. Ndonëse prej një viti opozita, banorët e zonës kufitare dhe qytetarët kanë kundërshtuar këtë marrëveshje ...

Më shumë...

Ragip Shala: Kërkesë publike

Ministrja, Bajrami takoi amabsadorin slloven në vendin tonë

Qeverisë  së  R . Kosovës Komisionit  qeveritar për statusin e veteranëve , invalidëve të  UÇK-së Kryetarit   Agim Çeku   KËRKESË    PUBLIKE   Status  Rekrut të  UÇK-së për  30  mijë  vullnetarë  nga  mërgata  shqiptare Gjatë luftës çlirimtare të UÇK-së , pavarësisht territ informativ në  mjetet e komunikimit  masiv, institucional ‘‘ ,  ...

Më shumë...

Çollaku: Kuvendi sa më shpejt të adresojë demarkacionin

Çollaku: Kosovës duhet t’i ofrohet qartësi në procesin e integrimit në BE njësojë sikur shteteve tjera

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku i ka bërë thirrje Kuvendit dhe institucionet e tjera të vendit që të adresojnë çështjet e hapura si “demarkacionin dhe liberalizimin e vizave”. Në një prononcim për mediet, ai ka deklaruar se “është përgjegjësi e të gjitha institucioneve të vendit si interes madhor dhe ...

Më shumë...

Veseli e Busek nënshkruajnë një projekt për Kuvendin

Veseli e Busek nënshkruajnë një projekt për Kuvendin

Kryekuvendari, Kadri Veseli ka pritur në takim drejtuesin e Fondacionit Erste, Erhard Busek. Me këtë rast, ata nënshkruan memorandumin e mirëkuptimit midis Kuvendit të Kosovës dhe Fondacionit ERSTE, për zbatimin në Kuvendin e Kosovës të Projektit “Punëtoritë për demokraci”. Duke falendëruar përzemërisht për përkrahjen që Fondacioni po jep për Kuvendin ...

Më shumë...

Koalicioni nuk i ka numrat e mjaftueshëm për demarkacionin

Koalicioni nuk i ka numrat e mjaftueshëm për demarkacionin

Qeveria e Kosovës, me sa duket, nuk e ka ndërmend të procedojë tutje çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Thuajse një vit pas arritjes së Marrëveshjes në Vjenë, ajo nuk ka hyrë ende nuk fuqi. Megjithë vullnetin e verbër ta miratuar, Qeveria është sprapsur disi për shkak se nuk ...

Më shumë...

Shtyhet seanca për Grupin e Kumanovës

Gurpi i Kumanovës

Seanca e cila ishte paraparë të mbahej sot për Grupin e Kumanovës, është shtyrë për një datë tjetër, pasi që njëri nga të akuzuarit nuk ka qenë në gjendje të mirë shëndetësore. Njëri nga avokatët mbrojtës, Mefail Asllani, ka bërë të ditur se seanca është shtyrë për datën 14 korrik. ...

Më shumë...