mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 1581)

Lajmet

Me fillimin e ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re” çmimi i energjisë do të rritet për 28%

Ministri i Zhvillimit Ekonimik, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se me fillimin e ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re” do të ketë rritje të dukshme të çmimit të energjisë. Ai theksoi se ndërtimi i termocentralit të ri nuk do të ketë kosto për buxhetin shteti, por barrë të madhe ...

Më shumë...

Jahjaga e zhgënjyer me liderët që nuk treguan gatishmëri për dialog konstruktiv

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga ka deklaruar se është e zhgënjyer me liderët politikë,  që nuk treguan gatishmëri për dialog të brendshëm konstruktiv. Ajo i ka thënë gazetës “Zëri” se për fat të keq, brenda Kosovës ky vit ka qenë një vit me shumë sfida dhe shpesh kokëfortësia e tërë ...

Më shumë...

Thaçi: Me gjithë sfidat 2015 ka qenë vit i suksesshëm për Kosovën

Duke folur për zhvillimet në vitin që po lëmë pas dhe pritjet për vitin e ardhshëm, zëvendëskryeministri, Hashim Thaçi ka vlerësuar se me gjithë sfidat që e kanë shoqëruar 2015 –tën, ky ka qenë vit i suksesshëm për Kosovën.  Sfidë kryesore mbetet pengimi i funksionimit të institucioneve demokratike nga një pjesë ...

Më shumë...

Haradinaj: Viti që po e lëmë pas ishte sfidues për Kosovën

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj konsideron se viti që po lëmë pas ishte shumë i rëndë për qytetarët e vendit tonë. Viti që po e lëmë pas, ishte vit sfidues për Kosovën, vit që e rëndoi edhe më shumë jetën e qytetarit, nga një situatë dramatike ...

Më shumë...

Autoritetet e larta të vendit, kryetarët e partive dhe personalitete urojnë qytetarët

Në prag ti ndërrimit të viteve, drejtuesit e institucioneve më të larta të vendit, kryetarët e partive politike dhe personalitete nga fusha të ndryshme kanë uruar qytetarët për vitin e ri. Në urimet e tyre thuaja uniforme, ata kanë uruar që gjatë vitit të ardhshëm në jetën e qytetarëve dhe ...

Më shumë...

Policia, plan operativ për parandalimin e incidenteve të mundshme në natën e Vitit të Ri

Policia e Kosovës ka hartuar plan operativ për të parandaluar incidentet e mundshme në natën e ndërrimit të viteve. Qëllimi i këtij planifikimi dhe angazhimi të Policisë së Kosovës, është ruajtja e rendit dhe qetësisë publike në mbarë vendin, parandalimi dhe luftimi i dukurive negative dhe akteve të ndryshme kriminale. ...

Më shumë...

AFP: Në kuadër të vizitave të Papa Françeskut nëpër botë mund të përfshihet edhe Kosova

Duke u thirrur në burime të saj brenda Vatikanit, agjencia AFP njofton se në kuadër të vizitave të Papa Françeskut nëpër botë mund të prfshihet edhe Kosova. Vizitat në Kosovë dhe Armeni, pritet të përfshihen në agjendën e Papa Françeskut, si destinacione të mundshme në 12 muajt e ardhshëm. Burime ...

Më shumë...

Davenport: në asnjë dokument të KE-së nuk përmendet njohja e Kosovës nga Serbia

Kryesuesi i delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Mihael Davenport ka thënë për mediet  se kapitulli i 35-të ka të bëjë me normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve Beograd – Prishtinë, po këto nuk janë bisedime për njohjen e Kosovës, meqë në asnjë dokument të Këshillit të Evropës nuk përmendet njohja e ...

Më shumë...

Veteranët shprehen të zhgënjyer në shënim të Ditës së tyre

Sekretari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Faton Klinaku se ende shumë veteranë që nuk kanë filluar të marrin pensionin prej 170 eurosh pavaresisht se kanë fituar statusin e veteranit Ai në ditën e veteranit shprehu zhgënjimin edhe për mos shënimin e 30 dhjetorit në ...

Më shumë...

Mustafa: Nuk jap dorëheqje, nuk i lë në baltë qytetarët që ma kanë dhënë besimin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke folur për zhvillimet e vitit 2015 ka deklaruar se ky vit ka qenë një vit i vendimeve të mëdha dhe vit i rëndësishëm për të ardhmen e vendit. Pavarësisht kërkesës së opozitës për dorëheqje, ai ka bërë me dije se nuk e ka ndërmend ...

Më shumë...

Turqia nuk i kërkon falje Rusisë për aeroplanin e goditur nga forcat turke, në Siri

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutogllu, duke folur për marrëdhëniet e acaruara me Rusinë ka deklaruar se është vështirë të parashihet se kur do të përmirësohen marrëdhëniet, apo të parashihet korniza kohore për zgjidhjen e krizës në marrëdhëniet me Rusinë, ka thënë ai në intervistën për televizionin turk NTV. Davutogllu edhe ...

Më shumë...

Në Bruksel të Belgjikës nuk do të ketë fishekzjarre dhe festime masive në natën e Vitit të Ri

Në Bruksel të Belgjikës  nuk do të ketë fishekzjarre dhe festime të tjera masive në natën e Vitit të Ri, për shkak të rrezikut nga sulmet terroriste. Lajmi është bërë i ditur nga Kryeministri belg, Sharles Mishel, i cili tha se vendimi është marrë pas informacioneve për sulme të mundshme ...

Më shumë...

Një grup i armatosur ka vrarë një turist dhe ka plagosur 11 të tjerë në Derbent të Dagestanit

Një grup i armatosur ka vrarë një turist, si ka  plagosur 11 të tjerë në Kështjellën  e Derbentit, në Dagestan, zonë e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s, e cila ndodhet  në Kaukazin verior. Turistët u sulmuan mbrëmjen e së martës, ndërsa gjendeshin përpara fortesës së qytetit, që konsiderohet një ndër më ...

Më shumë...

Limaj: Kjo Qeveri vetëm do ta thellojë krizen andaj më mirë është të ofrojë dorëheqje

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka theksuar se Qeveria vetëm sa do ta thellojë krizen andaj më mirë është të ofroj dorëheqje. Viti 2015 ka qenë viti më i vështirë që nga paslufta. Ai I ka deklaruar gazetës “Epoka e Re” se  ky ka qenë vit i krizave ...

Më shumë...

Inspektorati Policor hap zyre edhe në veri të Mitrovicës

Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se sot në veri të Mitrovicës ka hapur zyrën, e cila do të merret me hetimin e shkeljeve ligjore nga ana e pjesëtarëve të Policisë. Qytetarët e kësaj pjese do të kenë mundësi t’i drejtojnë ankesat e tyre çdo ditë pune nga ora 9:00 ...

Më shumë...

Qeveria dënon ashpër sulmin ndaj ministrit, Krasniqi

Qeveria e Kosovës ka dënuar sulmin ndaj ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi. Në reagimin e Qeverisë thuhet se këto akte të ulëta, të orkestruara nga kjo parti politike opozitare, janë veprime të drejtuara kundër institucioneve legjitime, kundër progresit dhe proceseve integruese euroatlantike, si dhe kundër partneritetit ...

Më shumë...