Fillimi / Lajmet (faqe 1581)

Lajmet

Haradinaj sqaron propozimin e tij për Memorialin për luftëtarët shqiptarë të 1389-ës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj i është përgjigjur kritikave që i janë bërë propozimit të tij për ngritjen e një memoriali për shqiptarët e vrarë në Betejën e Kosovës në vitin 1389. Ai ka sqaruar se nuk po provon ta ndryshojë historinë serbe, duke nënvizuar se ...

Më shumë...

Hiqen kurorat e luleve që i vendosi Jabllanoviqi në Koshare

Hiqen kurorat e luleve që i vendosi Jabllanoviqi në Koshare

Disa qytetarë të ofenduar nga gjesti provokativ i ish-ministrit serb, Aleksandër Jabllanoviq, kanë hequr kurorat e luleve që i kishte vendosur ai në Koshare. Ish-ministri i Isa Mustafës që kishte fyer nënat e të vrarëve në Gjakovë, të ashtuquajturën festë të Vidovdanit e kishte shfrytëzuar enkas për provokim. Jabllanoviq kishte ...

Më shumë...

Fjala: Gavriq duhej të dënohej maksimalisht e jo me 13 vjet

Partia FJALA

Partia Fjala ka reaguar menjëherë pas vendimit të Gjykatës Themelore të Prishtinës për dënimin e serbit, Sllobodan Gavriq, i cili është shpallur fajtor për përgatitjen e veprave terroriste. Sipas kësaj partie, një vepër e tillë terroriste meriton dënim maksimal dhe jo 13 vite. “Ne konsiderojmë që ky vendim është jo ...

Më shumë...

Dënohet terroristi serb me 13 vjet heqje lirie

Dënohet terroristi serb me 13 vjet heqje lirie

Gjykata Themelore e Prishtinës ka dënuar serbin, Sllobodan Gavriq me 13 vjet heqje lirie, pasi i njëjti është gjetur fajtor për përgatitjen e një akti terrorist me rreth 13 kg lëndë shpërthyese. Gavriqit do t’i vazhdohet paraburgimi derisa vendimi të marrë formën e prerë. Serbi, Sllobodan Gavriq u bë i ...

Më shumë...

KMDLNJ: Ndërkombëtarët nuk po reagojnë ndaj kolonizimit të veriut nga Serbia

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, përmes një reagimi e ka cilësuar si shkelje të sovranitetit dhe integritetit festimin e Shën Vidit në Gazimestan. Ky këshill konsideron se festimet e djeshme janë vazhdim i luftës së mohimit të shtetit të Kosovës, duke e cenuar integritetin territorial ...

Më shumë...

Serbia i gëzohet vazhdimit të mandatit të EULEX-it në Kosovë

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Serbia i është gëzuar vazhdimit të mandatit të EULEX-it në Kosovë, duke e quajtur si të rëndësisë së veçantë për serbët. Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një takim në Beograd me ushtruesin e ri të detyrës së kreut të EULEX-it, Bernd Thran. Gjuriq gjatë ...

Më shumë...

Ahmeti ngushëllon popullin turk

Ali Ahmeti

I nderuari Kryetar Erdogan, Më lejoni që në emër të të gjithë neve pranë Bashkimit Demokratik për Integrim dhe në emrin tim personal t’ju shpreh ngushëllimet tona më të thella, juve, popullit turk dhe familjarëve të viktimave që humbën jetën si pasoj e sulmit terrorist në aeroportin “Ataturk” në Stamboll, ...

Më shumë...

NISMA ngushëllon familjarët e viktimave dhe tërë kombin Turk

NISMA

Ka kohë që Botës në përgjithësi e botës islame në veçanti po i sillet një rrezik ogurzi, rreziku nga terrorizmi i cili po krijon hendeqe në mes kulturave me pellgje të shumta gjaku, të derdhur nga njerëz të pafajshëm. Këto pellgje gjaku askund nuk janë më të thella e shkatërrimtare sesa ...

Më shumë...

Jemi të tronditur me sulmet e mbrëmshme në Stamboll

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

Jemi të tronditur me sulmet e mbrëmshme në Stamboll. Lëvizja VETËVENDOSJE! u shpreh ngushëllime familjeve të viktimave dhe gjithë popullit turk. Vrasja e njerëzve të pafajshëm, dhe shkaktimi i frikës në masë, janë krime që duhet dënuar gjithmonë, kudo që ndodhin. Krimet e tilla, siç janë monstruoze sa i përket ...

Më shumë...

Qeveria miraton disa vendime

Qeveria miraton disa vendime

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme të rregullt ka miratuar Strategjinë për Reformën e Menaxhimit të Financave Publike si dhe Planin e Veprimit për zbatimin e kësaj strategjie. Strategjia në fjalë, siç u potencua në mbledhjen e kabinetit qeveritar, synon arritjen e menaxhimit të shëndosh financiar duke përmirësuar disiplinën ...

Më shumë...

Oreshkoviq: Serbia t’i ketë të njëjtat kushtëzime si vendet e tjera të BE-së

Oreshkoviq: Serbia t’i ketë të njëjtat kushtëzime si vendet e tjera të BE-së

Kroacia mbetet konsekuente në kërkesat e saj karshi Serbisë. Zagrebi zyrtar përsërit se Serbia gjatë rrugës së saj të integrimit në BE duhet të plotësojë kushtet sa i përket jurisprudencës, sigurisë dhe të drejtave themelore. Kryeministri kroat, Tihomir Oreshkoviq ka thënë se ato që kërkon Kroacia si kusht për hapjen ...

Më shumë...

Autoritetet egjiptiane kapin anijen e rrëmbyer shqiptare

Autoritetet egjiptiane kapin anijen e rrëmbyer shqiptare

Një ditë pas arrestimit të shtetasit egjiptian, Adel Salam, që akuzohet nga Policia e Shtetit si autor i rrëmbimit të anijes ‘Çelepia 2’, Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka njoftuar se në bordin e anijes është gjetur shtetasi shqiptar, Luan Mema. Bëhet e ditur se marina e Egjiptit ...

Më shumë...

Thaqi: Panama është për Kosovën qendra e Amerikës Latine

Thaqi: Panama është për Kosovën qendra e Amerikës Latine

Presidenti Thaçi, gjatë vizitës zyrtare në Panama ka vazhduar agjendën e takimeve me përfaqësues të shteteve të ndryshme. Ai ka zhvilluar një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Parlamentit të Amerikës Latine, me seli në Panama, Elias Castillo. Thaqi  është interesuar fillimisht për krijimin e një grupi të miqësisë në ...

Më shumë...

Crabb “Dua të plotësojë pritjet e 17 milionë njerëzve që votuan për daljen e Britanisë nga BE-ja

Crabb “Dua të plotësojë pritjet e 17 milionë njerëzve që votuan për daljen e Britanisë nga BE-ja

Stephen Crabb është kandidati i parë i për të zëvendësuar kryeministrin britanik, David Cameron, i cili ka thënë se prioritet e ka rikthimin e kontrollit mbi politikat e imigracionit. Siq raporton Reuters, Crabb është vetë deklaruar për të zëvendësuar Cameron ndërsa funksioni i tij aktual është sekretar aktual për punë ...

Më shumë...

Veseli: Sulmi terrorist kundër shtetit turk synon të krijojë efekt pasigurie në shkallë globale

Kryekuvendari Veseli

Sulmin terrorist në Aeroportin e Stambollit,  ka dënuar ashpër  kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli. Në këtë tragjedi humbën jetën dhjetëra qytetarë të pafajshëm dhe u lënduan shumë të tjerë. “Ky sulm terrorist, nuk është i drejtuar vetëm kundër sigurisë së shtetit turk, por synon të krijojë ...

Më shumë...

Aeroporti “Ataturk” i Stambollit është tronditur nga tre shpërthime të njëpasnjëshme

Aeroporti “Ataturk” i Stambollit është tronditur nga tre shpërthime të njëpasnjëshme

Turqia zyrtarisht ka konfirmuar se tre persona kanë qenë të përfshirë në sulmin e së martës në mbrëmje në Aeroportin Ndërkombëtar të Stambollit. Aeroporti “Ataturk” i Stambollit është tronditur nga tre shpërthime të njëpasnjëshme ku sipas mediave shtetërore turke kanë humbur jetën të paktën 36 persona ndërsa kanë mbetur qindra ...

Më shumë...