Shefi i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borell, sot në Bruksel iu raporton krerëve të diplomacisë evropiane

Josef Borell: Vladimir Putini po përpiqet ta kthejë Ukrainën në një vend pa dritë, pa energji elektrike dhe ngrohje, gjatë dimrit

Shefi i Bashkimit Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, se Rusia po përpiqet ta kthejë Ukrainën në një “vrimë të zezë”, duke e shtyrë atë në errësirë ​​dhe të ftohtë. Borrell u prononcua për gazetarët përpara se të merrte pjesë në takimin e ministrave të zhvillimit të vendeve të BE-së. Duke paralajmëruar se në takim do të diskutohet rindërtimi i Ukrainës, Borrell tha: “Ne duhet të rrisim mbështetjen tonë për Ukrainën. Putini vazhdon të bombardojë Ukrainën. Putini po përpiqet ta kthejë Ukrainën në një vrimë të zezë ku nuk ka dritë, energji elektrike dhe ngrohje për t’i vënë ukrainasit në errësirë ​​dhe të ftohtë”.

Kontrolloni gjithashtu

Policisa

Policia e Kosovës nuk është e kënaqur me pagat e reja, të cilat i ka caktuar Qeveria

Pavarësisht se Qeveria e Kosovës njoftoi se, përmes Ligjit të ri për pagat në sektorin …