Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1913)

Lajmet

Sabit A. Gashi: Gërshëtimet e klimës, energjisë e standardeve

“Ndryshimi i klimës është ndoshta sfida më e madhe me të cilën ballafaqohet raca njerëzore në periudha të gjata. Prandaj unë e kam vënë atë në krye të prioriteteve për këtë qeveri, në vend dhe ndërkombëtarisht” (Tony Blair, Climate Change the UK Programe, 2006). (1) Klima globale është e mirë publike, ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Fillim vit i mbarë mbase?!

Që nga dita e nominimit të Thaçit për kryeministër të Kosovës e deri më sot, shumë nga analistët vendës kanë heshtur, apo kanë qenë tejet të matur me shkrimet, parashikimet, lëvdatat, apo sharjet e tyre! Mbase për faktin se nuk ka kaluar më shumë se një javë nga fillimi i ...

Më shumë...

Besnik Kryeziu: Pavarësia dhe sëpata nën jastëk

Tani që shpalljen e Pavarësisë e kanë reduktuar në ´´Çështje orësh´´, dilema se do të ndodhë apo nuk do të ndodhë kjo shpallje mund të duket e pakuptimtë. Në dukje të parë i kapluar nga shumë emocione, i gëzuar që më në fund po realizohet ëndrra e tij stërgjyshore, qytetari ...

Më shumë...

Mexhid YVEJSI: KOSOVA PAS ZGJEDHJEVE

  (Politikanët as nuk dashurojnë, as nuk urrejnë, i mbizotëron interesi, jo ndjenja, F.S. Çesteroni) Zgjedhjet e 17 nëntorit 2007 përfunduan, por numërimi i votave nuk ka përfunduar, sepse ende nuk ju ka dalë llogaria, qysh e kanë parashikuar, ata që i kanë organizuar? I kanë organizuar ata që i ...

Më shumë...

( 16. 12. 2007) Sheradin BERISHA: PAVARËSIA E KOSOVËS AS QË MUND TË IMAGJINOHET ME REZOLUTËN 1244

  Në një dokument sekret të përpiluar nga ekspertë juridik të BE-së, që tashmë po qarkullon nëpër duar të zyrtarëve të Brukselit, konstatohet se “Rezoluta 1244 do të mbetet në fuqi edhe pas shpalljes së pavarësisë nga Kuvendi i Kosovës”, sepse sipas interpretimit të tyre “ 1244 nuk e parandalon ...

Më shumë...

(27 tetor 1978) Enver Hoxha: Lidhur me marrëdhëniet tona me Kosovën

Sot u shtrova sekretarëve të Komitetit Qendror të Partisë një problem që ka lidhje me çështjen e Kosovës, me të cilën aktualisht zhvillojmë marrëdhënie tregtare dhe kulturore. Për sa u përket marrëdhënieve kulturore ne kemi ndihmuar duke dërguar atje tekste dhe profesorë në Universitetin e Prishtinës, kemi dërguar, gjithashtu, me aq ...

Më shumë...

LDK-ja po shndërrohet në PDK dhe po zhduket si “specie” biologjike (RKL)

Lufta mes klaneve politike përbrenda LDK-së ka filluar të acarohet sidomos tani, pas lidhjes së koalicionit qeveritar të kësaj partie me PDK-në e Hashim Thaçit. Më të pakënaqurit, janë ish ministrat e kësaj partie, të cilët mbeten pa postet e tyre në Qeverinë e Kosovës nga ku kanë vjelë përfitime ...

Më shumë...

Adnan Abrashi: EDHE NË GJUHËN DIPLOMATIKE, PSE JO HAPTAZI, SHQIPËRI ETNIKE?

Një herë, në një takim privat dhe shoqëror që kam pasur me një politikan të rangut të lartë të lidershipit kosovar, të cilit, për shkaqe të kuptueshme nuk do t’ia zbuloj identitetin e plotë, e pyeta si miku-mikun dhe pa dorëza: Pse politikanët tanë dhe mjaft sosh edhe nga viset ...

Më shumë...

Adnan Abrashi: ZGJEDHJE DEMOKRATIKE APO BOJKOT DEMOKRATIK?!

  (Me mos dalje masive në zgjedhje, populli e dëgjoi zërin e vet. Zërin e arsyes. Disa thonë, apelin e lëvizjes”VETËVENDOSJE”. Por, unë mendoj se jo. Nuk e dëgjoi populli lëvizjen “VETËVENDOSJE”, por mu kjo lëvizje veproi sipas zërit të popullit dhe me apel për mos dalje në këto zgjedhje, ...

Më shumë...

Ali Hertica: Sa më shpejt se koha nuk pret

  Koha nuk pret. 10 dhjetori si datë e rëndësishme e përfundimit të procesit negociator për zgjidhjen e statusit përfundimtar të Kosovës u prit me shumë ngjarje dhe shpresa. Ban Ki Mun mori raportin e “trojkës” ndërkombëtare lidhur me bisedimet e drejtpëdrejta në mes të Prishtinës dhe Beogradit, që nuk ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: “Demokratët” e kuq

Si gjithherë zgjedhjet janë të ethshëme për kandiatët, ende pa u inaguruar shumica e shohin veten “VIP” persona, nuk kanë edhe faj, ngase ky tetëvjetësh-pak më shumë, lansoi milionerët e parë të Kosovës, me më shumë zero. Liria aq shumë e pritshme u mbështjellë me mëndafshin korruptiv, dhe abuzimet e ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Evropa po i bie në gjunjë Serbisë!

Ditët e fundit mësuam se Këshilli i Evropës vendosi që qytetarët e Sërbisë, duke filluar nga muaji shkurt, mund të lëvizin nëpër vendet e Bashkimit Europjan pa viza. Ky vendim u mor një javë pasi Maqedonia shpalli vënien në zbatim të regjimit të vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe më ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ç‘do të bëhet me pavarësinë e Kosovës?

Në datën 20 dhjetor, sikundër pritej, u mblodh Këshilli i Sigurimit i OKB-së në Est River, SHBA, për të diskutuar mbi statusin e Kosovës, pas shtyrjes 4 mujore, e cila u bë me propozimin e Francës dhe u miratua nga të gjithë. Sikundër u mësua edhe nga lajmet, këtë mbledhje ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Nuk ka më premtime…

  Edhe pse gjatë luftës shumica nga ta kishin shkelur malet e Kosovës, tash ata ishin shumë afër me zgjedhësit, bisedat ishin shumë më të përafërta dhe dëgjoheshin bashkërisht të rrahurat e zemrës dhe lirimi i avullit gjatë frymëmarrjes. Nuk u përbuz votuesi duke u soditur nga dritaret e errëta ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mjaft është, mjaft!

Detyrimisht në rast të mbylljes së kufirit me Serbinë që do të pasonte pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, do të hapen kufijtë me Shqipërinë, për të hulumtuar rrugë të reja të furnizimit, sidomos lidhjet me tregun evropian përmes portit të Durrësit me Brindizin, dhe portet tjera italiane, duke siguruar ...

Më shumë...

Gjykata e Hagës në përkrahje të politikës antishqiptare (koment redaksional i Radios-Kosova e lirë)

Zhvillimet e fundit në procesin e montuar politik kundër Ramush Haradinajt, Idriz Balës dhe Lahi Brahimajt, të akuzuar për gjoja krime lufte nga prokurorët e Tribunalit të Hagës, japin për të kuptuar se me qëndrimin e tillë, antishqiptar të një segmenti të caktuar të këtij Tribunali, qarqe të caktuara të ...

Më shumë...