KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2130)

Lajmet

Mustafa, të martën takohet me kancelarin Merkel

Sikundër ishte paralajmëruar, kryeministri Isa Mustafa pritet të qëndrojë në Berlin me 30 qershor, me ftesë të kancelares gjermane, Angela Merkel. Kjo është konfirmuar edhe në faqen zyrtare të kancelares Merkel. Në kalendarin e agjendës së saj me datën 30 qershor, thuhet: “Kancelarja, Merkel pret në takim kryeministrin e Republikës ...

Më shumë...

Veteranët dhe liridashësit e Kosovës protestojnë kundër themelimit të Gjykatës Speciale

Shoqatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë marrë qëndrim që sot duke filluar prej orës 9:30 të mëngjesit do të protestojnë në sheshin Skënderbeu për të kundërshtuar themelimin e  Gjykatës Speciale, që pritet të aprovohet  në Kuvend të Kosovës. Drejtuesit e këtyre organizatave, shprehen të bindur ...

Më shumë...

Daçiq: Kosova nuk mund ta heq barrikadën në urën e Ibrit

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se Qeveria e Kosovës nuk mund ta zgjidh e vetme çështjen e veriut dhe as të heq barrikadën mbi urën në lumin Ibër. Këto komente ai i ka bërë gjatë konferencës ‘Politikat evropiane të sigurisë në udhëkryq’, që po ...

Më shumë...

Reshat Badallaj: Si iu shiten UDB-së: Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Fahredin Gunga, Maksut Shehu, Riza Alaj, Agim Zatriqi, Fadil Bajrami

Josip Broz Tito, kryetar i përhershëm i Jugosllavisë, gabimin më të madh që e kishte bërë ishte kur e krijoi shtetin e rrejshëm të quajtur, Republika Federative e Jugosllavisë. Në këtë shtet të rrejshëm bënin pjesë shumë kombe e kombësi; shqiptarët nën okupim, slloven, kroat, serb, boshnak, malazezë, maqedonas, rumunë, ...

Më shumë...

Kronikë e përmbledhur e seancës së sotme në Kuvendin e Kosovës

Seanca e sotme në Kuvendin e Kosovës, në të cilën ishte paraparë të votoheshin amendamentet kushtetuese për Gjykatën Speciale, është përcjellë nga debate të ashpra midis pozitës dhe opozitës. Derisa, dy partitë e koalicionit qeveritar e kanë quajtur të domosdoshme themelimin e Speciales, opozita është shprehur kategorikisht kundër saj. Në ...

Më shumë...

Zaev vonon publikimet e përgjimeve për rastin ‘Monstra’

Kryetari i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev vazhdon të vonojë publikimin e materialeve me audio-incizime, gjë që e ka paralajmëruar tash e sa javë. Duket se faktori ndërkombëtarë, Uashingtoni dhe Brukseli, e kanë këshilluar që të ndalojë publikimin e përgjimeve. Diplomatët perëndimorë po kërkojnë respektimin e marrëveshjes së 2 ...

Më shumë...

Disa nga reagimet e përfaqësuesve opozitarë ndaj Gjykatës Speciale

Në seancën e sotme përfaqësuesit e partive opozitare i kanë thënë ‘Jo’ të fortë miratimit të ndryshimeve kushtetuese që i hapin rrugën themelimit të Gjykatës së Veçantë. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka vlerësuar se themelimi i Gjykatës Speciale do të ishte një “monstrum ligjor”. Sipas tij, kjo gjykatë është ...

Më shumë...

Thaçi: Kriza në Maqedoni nuk është etnike

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një interviste në KlanKosova, ka folur edhe për krizën në Maqedoni. Duke shprehur keqardhje për ata çka ndodhi në Kumanovë, zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ka shpjeguar se kriza në vendin fqinj ka karakter politik dhe jo etnik. “Kriza politike në Maqedoni, është krizë ...

Më shumë...

Veteranët janë shpërndarë pas disa orë protestash në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë

Veterani dhe sekretar i OVL UÇK, Faton Klinaku  ka bërë thirrje protestuesve në “Sheshin Skënderbeu” në Prishtinë,  që të shpërndahen sepse beson se mesazhi të cilin ata e kanë pasur për qëllim, është përçuar.  “Nëse ata janë të vetëdijshëm dhe kanë gjak shqiptari, ose nuk do të futen më në ...

Më shumë...

RENEA dhe FNSH në luftë të pakompromis me dilerët e drogës në Lazarat

Forcat elitare të Policisë së Republikës së Shqipërisë, RENEA dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë rifilluar operacionin për kapjen e grupit kriminal në Lazarat. Me një përqendrim të madh të forcave në terren dhe me mjete të blinduara, po vazhdon kontrolli banesë më banesë për të kapur pjesëtarët e ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Në rast të krijimit të Gjykatës Speciale, Kushtetutës i behët masakër juridike ligjore

Kryetari  i partisë Nisma për Kosovën dhe deputet në Kuvend, Fatmir Limaj ka thënë se me krijimin e Gjykatës Speciale, kushtetutës  po i behët masakër juridike ligjore. Ai ka shtuar se të flasësh për sakrificën e UÇK-së nga ata deputetë të votohet Gjykatën Speciale, kjo  është hiprokizi.  “Këtij vendi po ...

Më shumë...

LDK unike për qëndrimin pro themelimit të Gjykatës Speciale

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri tha se duke i marr parasysh obligimet shtetërore dhe duke qentë të bindur në zbulimin e të vërtetës, LDK i dha mbështetje këtyre ndryshimeve. “Duke marr parasysh letërkëmbimin e kryetares, Jahjaga dhe ish shefes së BE-së ...

Më shumë...

Po vazhdon seanca e pas ditës e Kuvendit të Kosovës ku po debatohet për dhe kundër “Speciales”

Ka vazhduar seanca e Kuvendit të Kosovës  ku deputetët po diskutojnë ndryshimin e një baze ligjore të Kushtetutës së Kosovës, që në rast votimi  i hap rrugë themelimit të Gjykatës Speciale. Seanca e para ditës  e cila ka zgjatur deri në orën 14.00 është karakterizuar me përballje, akuza e kundër ...

Më shumë...

Vetëvendosje bën thirrje për mbështetje të protestës së veteranëve

Lëvizja Vetëvendosje u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që t’i bashkohen nesër në ora 9:30 protestës së thirrur nga veteranët e UÇK-së, për të kundërshtuar votimin e Gjykatës së Veçantë. Në një komunikatë për medie, Vetëvendosje ka tërhequr vërejtjen se nesër në Kuvendin e Kosovës, po synohet ndryshimi i ...

Më shumë...

Thaçi: Mali i Zi nuk do të marrë asnjë pëllëmbë tokë të Kosovës

Gjatë interpelancës para deputetëve, zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ka paralajmëruar se shumë shpejt do t’i vihet pikë çështjes së kufijve në Ballkan. Sipas tij, ky proces do të kryhet edhe me Malin e Zi dhe Serbinë, duke siguruar se ai do të bëhet në mënyrën më të mirë. Zëvendëskryeministri Thaçi ka ...

Më shumë...

Haradinaj: Shenjimi i kufirit të bazohet në Kushtetutën e vitit 1974

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kërkuar që të votohet një Rezolutë në Kuvendin e Kosovës në lidhje me shenjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Duke folur në hapje të interpelancës në seancën e Kuvendit të Kosovës ku ishte i ftuar zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, Haradinaj u ka kërkuar ...

Më shumë...