KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2100)

Lajmet

RKL: EULEX-i nuk është mirëpritur nga shqiptarët liridashës të Kosovës dhe duhet të dëbohet nga vendi

  Janë të shumta faktet të cilat flasin se, misioni EULEX i BE-së në Kosovë bën politikën e Beogradit zyrtar dhe ka për qëllim final, krijimin e parakushteve për copëtimin faktik të vendit dhe diskreditimin e pavarësisë së Kosovës. Edhe paraardhësi i këtij misioni, UNMIK-u, ka bërë politikën e Beogradit, ...

Më shumë...

Ago Nezhaj: Shkatërrimtarët

  DJE Shkatërrimi, kjo dukuri e kancerit organik të pushtetit, u shfaq si apoteozë e lajthitjes qysh në fillimet e para të qeverisjes së Partisë Demokratike me teorinë zero, me një qëndrim adhurues ndaj utopisë iluzore të shfarosjes së komunizmit. Polaku i mençur e i trishtë, Zhozef Koradi, e shpjegon ...

Më shumë...

Mr. Sheremet Krasniqi: Rusia edhe në të kaluarën mbushte kishat serbe me armë

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për lejimin e importit të produkteve të dedikuara për kishën ortodokse, duke zbatuar kështu njërën pikë të marrëveshjes së arritur në mes të Qeverisë së Kosovës dhe KFOR-it , më duket se është një vendim i ngutshëm dhe jo i peshuar mirë.  Këtë e them ...

Më shumë...

Ragip Shala: Beteja politike për Kosovën Republikë (Në 30-Vjetorin e demonstratës në Therandë dhe Prizren

Fillimi i viteve 80-të Evropën do ta gjente në kulmin e Luftës së ftohtë. Polarizimi I kontinentit në mes paktit NATO dhe të Varshavës pasqyrohej akoma përmes Murit të Berlinit, që ndante jo vetëm gjermanët, po gjithë popujt evropianë.  Në këto rrethana tendosjeje, para portës së demokracive perëndimore do të ...

Më shumë...

Klarita Bajraktari: PITAGORA: Numri është ligji i botës

Matematika është pika ku takohen dhe harmonizohen feja, shkenca dhe arti. Për këtë, doktrina e tij mund të jetë gjithësore dhe të përmbajë harmonikisht, konceptin fetar, kërkimet shkencore dhe eksperimentin Pitagora lindi në ishullin grek Samos, midis vitit 592 dhe 572 para e.s. Që i vogël shfaqi shumë dhunti të ...

Më shumë...

Në bisedime me Serbinë, delegacioni i Kosovës pranon kompromisin në dëm të pavarësisë së vendit

  Zëvendës-kryeministrja Edita Tahiri, kryesuese e ekipit të Kosovës në bisedime me Serbinë, në një intervistë për “Koha Ditore”,  ka pranuar edhe lëshimet që i ka bërë Serbisë, duke arsyetuar se kjo qenka një marrëveshje evropiane për ta ofruar Serbinë dhe Kosovën në BE. Edita Tahiri, e cila flet për ...

Më shumë...

A.CRESSY MORRISON: Shtatë arsye pse një shkencëtar beson në Zotin

NE ENDE JEMI NË AGIMIN e epokës së shkencës, ndërsa çdo shtim i dritës së këtij agimi po nxjerr në pah gjithnjë e më shumë veprën e një Krijuesi të Urtë. Kemi bërë zbulime të jashtëzakonshme; me një shpirt të përulësisë shpirtërore dhe me besim të mbështetur në dituri ne ...

Më shumë...

A është Kosova Bregu i ardhshëm Perëndimor, shkruar nga Ana di Llelio, ish-komisare e medieve në Kosovë

Kur zgjidhjet diplomatike të një krize vonohen, ose shkohet drejt një bllokimi, situata fillon të acarohet. Ky ka qenë rasti i Lindjes se Mesme për një kohë të gjatë, sot ky është rasti i Kosovës. Me gjithë sigurimet se një vendim mbi statusin do të arrihet në vitin 2006, pa ...

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Ende nuk dihet ku ndodhet varri i Ferat Mujës

Këto ditë mbushen 23 vjet prej ekzekutimit nga pushteti ish-jugosllav i Ferat Mujës, nga fshati Samadrexhë i komunës së Vushtrrisë. Ekzekutimi i tij u bë me motive politike antishqiptare vetëm 20 muaj pas shqiptimit të dënimit nga Gjykata e Qarkut në Mitrovicë, e kryesuar nga gjyqtari Ismet Emra.Trupi i të ...

Më shumë...

Valon Murati TRI NGJARJE ME MOTIV LIRIE

(Bahri Fazliu, marrëveshja LKÇK-UÇK dhe Agron Rrahmani)1.Viti 1998 ishte një vit i veçantë për lëvizjen çlirimtare në Kosovë. Pas goditjeve që kjo lëvizje kishte pësuar në fillim të vitit 1997, përmes arrestimeve të anëtarëve dhe krerëve të të UÇK-së dhe të LKÇK-së, dhe vrasjeve të Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhës e ...

Më shumë...

Arton Musliu: Të ndërpritet krijimi i komunave etnike serbe në Anamoravë

  Ndjenja për të qenë i plotfuqishëm patjetër që korrupton gjykimin e lirë e të ndershëm të arsyes njerëzore. Qytetari gjithsesi duhet të jetë imun nga korruptimi i gjykimit të lirë të arsyes. Në momentin që ai i nënshtrohet agjitacionit të atyre që udhëheqin, atëherë, qenia e tij intelektuale pushon ...

Më shumë...

RKL: Arrestimi i Çekut në Bullgari është vazhdimësi e intrigave dhe shantazheve serbe e sllave kundër shqiptarëve

  Arrestimi i ish-shefit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, komandantit shumëvjeçar të TMK-së, ish-kryeministrit të Kosovës dhe kryetarit aktual të PSD-së, Agim Çeku, më 23 qershor në kufirin e Bullgarisë nxjerrë në sipërfaqe pavarësinë shumë të brishtë dhe jo sa duhet të qëndrueshme të Kosovës, si dhe qëndrimin unik ...

Më shumë...

Adnan Abrashi: KRENARI ËSHTË TË JESH NACIONALIST!

Nga të gjitha fjalët e terminologjisë së popullarizuar politike, gjithnjë më ka pëlqyer termi NACIONALIST, e veçanërisht NACIONALIST SHQIPTAR. Kur nuk kam ngurruar të paraqitem se jam ky, përkundrazi, jam krenuar, kur në disa raste më cilësonin ashtu. E, nëse ndonjëherë kam qenë në hamendje rreth këtij “etiketimi”, atëherë, shkaku mund ...

Më shumë...

Adnan Abrashi: DISA ILUZIONE TË POLITIKËS AKTUALE KOSOVARE

Si ithtar i flaktë i ekzistimit të teorive konspirative në botë, gjithnjë e më tepër mbështes dyshimin tim të bazuar se, në mesin e shumë vendeve dhe rajoneve tjera të botës, edhe Kosova e jonë e mjerë, është bërë viktimë dhe poligon eksperimental për arritjen e disa qëllimeve të caktuara ...

Më shumë...

Fehmi Ajvazi: FENOMENI I KRIZËS SË PUSHTETIT NË DEMOKRACI

Krizat që përfshijnë sot një shoqëri, problemet e ndryshme që përfshijnë një vend të organizuar nga aspekti shtetërorë, krizat që përfshijnë një sistemit dhe kështu me radhë, rëndom ne i kuptojmë si kriza që prekin një grup njerëzish, një komunitet, një qeveri apo levat qeverisës, dhe vet shtetin etj. Në ...

Më shumë...

Sulmi i armatosur në shtëpinë e kryeministrit të Kosovës nxjerrë në sipërfaqe shumë segmente të pasigurisë së jetës në vendin tonë (RKL)

  Sulmi i armatosur në shtëpinë e kryeministrit të Kosovës në orët e vona të natës së 6 qershorit 2008, nxjerrë në sipërfaqe shumë segmente të pasigurisë së jetës së qytetarëve, madje edhe të kreut të shtetit. Nëse një hajn 19-vjeçar ka arritur të futet i armatosur në shtëpinë e ...

Më shumë...