Sot të Bruksel ka përfunduar takimi në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryetarit të Serbisë, A. Vuçiq

Ekrem Krasniqi: Albin Kurti, shfajëson Vuçiçin për përgjegjësinë e tij në krimet e luftës që ka bërë regjimi i Millosheviqit kundër shqiptarëve të Kosovës

Reporteri i Radios-Kosova e Lirë dhe i Agjencisë Kosovapres gjatë luftës dhe themelues i Agjencisë së lajmeve dtt-net.com, gazetari i mirënjohur i luftës dhe i paqes, Ekrem Krasniqi ka reaguar kundër deklaratës së djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili e shfajëson Aleksandër  Vuçiçin për përgjegjësinë e tij në  krimet e luftës që ka bërë regjimi i Sllobodan Millosheviçit ndaj shqiptarëve të Kosovës, edhe pse ai ishte pjesë e këtij regjimi gjatë kohës së luftës në Kosovë. Vuçiq në atë kohë ishte ministër i Informimit dhe asokohe  ishte zotuar se do ta zhdukte Radion Kosova e Lirë e Agjencinë Kosovës Pres, ndërsa më 27 mars 1999, regjimi i Milosheviqit me dy aeroplanë kishte marrë në shënjestër dhe kishte goditur selinë e Radios në fshatin Berishë.

Ekrem Krasniqi me këtë rast iu ka drejtuar Albin Kurtit: Shko në malet e Berishës dhe shihe shtëpinë ku kanë punuar kolegët e mi të Radios Kosova e Lirë të Kosovapressit se si ishin sulmuar nga MiG-at  e Milosheviqit. Kush i tha gjeneralëve të tij pse duhet sulmuar mediet?

 Sipas teje, Albin,  Vuçiqi  paska qenë ministër engjëll, ka shkruar në një postim të tij gazetari i mirënjohur, Ekrem Krasniqi.

 

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell

Josep Borell: Vendet e Ballkanit Perëndimor, me të drejtë kërkojnë që procesi i anëtarësimit të tyre në BE, të gjykohet sipas meritave

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borell, …