Manuel Sarrazin

Emisari gjerman për dialogun Kosovë-Serbi, Manuel Sarrazin, sërish qëndroi për një vizitë zyrtare në Serbi

Emisari gjerman për dialogun Kosovë-Serbi, Manuel Sarrazin, ka qëndruar për një vizitë tjetër zyrtare në Serbi. Ai është takuar me presidentin serb, Aleksander Vucic, i cili ka njoftuar edhe për atë se çfarë kanë biseduar. Vuçiq ka thënë se kanë pasur një bisedë të hapur dhe direkte për situatën në rajon, marrëveshjet e dialogut që s’po zbatohen dhe për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. E ritheksova se Gjermania dhe bashkësia ndërkombëtare në Serbi kanë një partner të besueshëm në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit, forcimin e bashkëpunimit dhe prosperitetit rajonal, por se mbrojtja e interesave kombëtare të shtetit dhe popullit serb do të jetë gjithmonë prioriteti ynë, ka shkruar Vuçiq. Ende  nuk është bërë e ditur nëse, emisari gjerman për dialogun Kosovë-Serbi, Manuel Sarrazin do ta vizitojë edhe Kosovën.

Kontrolloni gjithashtu

DW: Pasivizimi i dokumenteve në administratë shtetërore të Serbisë, ka prekur mijëra shqiptarë etnikë në Kosovën Lindore

Pasivizimi i dokumenteve në  administratë shtetërore të Serbisë  ka prekur mijëra shqiptarë etnikë në Kosovën …