Fatmir Limaj akuzoi kryeministrin Albin Kurti se po mban vendin të bashkuar përmes frikës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate të Kosovës, Fatmir Limaj, akuzoi kryeministrin Albin Kurti se po mban vendin të bashkuar përmes frikës. Limaj theksoi se mesazhet e luftës nga Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq kanë krijuar një atmosferë frike, duke e larguar vëmendjen nga problemet reale sociale dhe ekonomike me të cilat përballet Kosova. Vuçiqi dërgon mesazhe nga Serbia, ky i joni çon mesazhe lufte. Nuk duhet mbajtur qytetarin e bashkuar përmes frikës. Është qetësi para stuhisë, tha Limaj, duke kritikuar qasjen autoritare  të qeverisjes. Ai gjithashtu shprehu shqetësimin për mungesën e një raporti zyrtar lidhur me sulmin në Banjskë më 24 shtator, duke e quajtur këtë si një tregues të qeverisjes së dobët dhe mungesës së transparencës. Limaj përmendi se nga shtatori deri tani nuk ka asnjë raport zyrtar për të ditur detajet e sulmit, gjë që ka sjellë pasoja si sanksionet dhe ndalimin e fondeve për Kosovën

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell

Josep Borrell ka thënë se Evropa nuk është e plotë derisa Ballkani Perëndimor të bëhet pjesë e saj

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian (BE) për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, …